منطقه 9

افزایش 48‌درصدی تخلفات رانندگی. چرا؟

نویسنده: مهدی اسماعیل‌پور
در کوچه و خیابان شاهد انواع و اقسام تخلفات رانندگی هستیم. از پارک دوبل خودروها و سبقت غیر‌مجاز گرفته تا ورود به خیابان یکطرفه! اما یک نوع تخلف دیگر هم داریم که شاید کمتر به چشم‌مان بیاید و به ندرت متوجه آن شویم...
1395/10/18
 در کوچه و خیابان شاهد انواع و اقسام تخلفات رانندگی هستیم. از پارک دوبل خودروها و سبقت غیر‌مجاز گرفته تا ورود به خیابان یکطرفه! اما یک نوع تخلف دیگر هم داریم که شاید کمتر به چشم‌مان بیاید و به ندرت متوجه آن شویم. شناسایی، توقف و اعمال قانون چند خودرو در منطقه به دلیل مخدوش یا مخفی کردن شماره پلاک‌شان از آن دست خبر‌های عجیب بود. با توجه به اینکه هیچ‌کدام از معابر منطقه در محدوده طرح ترافیک یا زوج و فرد قرار ندارد، انجام چنین‌کاری از سوی برخی رانندگان توجیه و دلیل منطقی نمی‌تواند داشته باشد. برای تحلیل و بررسی این موضوع سراغ سرهنگ «محمد رضا سلیمی»، رئیس پلیس راهور منطقه رفتیم و با او گفت‌وگویی انجام دادیم.

دلیل مخدوش و مخفی کردن پلاک
رئیس پلیس راهور منطقه با تأکید بر این نکته که هیچ‌کدام از معابر منطقه در محدوده طرح زوج و فرد یا طرح ترافیک قرار ندارد، دلیل تخلف برخی از رانندگان در مخدوش یا پنهان کردن شماره پلاک خودروهایشان را این‌گونه شرح می‌دهد: «همان‌طور که می‌دانید هیچ‌کدام از معابر و محله‌های منطقه در محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد قرار ندارد. از این‌رو به نظر می‌رسد مخدوش یا مخفی کردن پلاک خودروها بی‌دلیل باشد. با این همه در بررسی‌های انجام شده متوجه شدیم رانندگانی که با پلاک مخدوش یا مخفی در محدوده منطقه‌‌‌ تردد می‌کنند کارشان 2 هدف و دلیل دارد. بعضی از آنها از طرح ترافیک خارج شده‌اند و یادشان می‌رود که پلاک خودرو را به حالت اولیه برگردانند و به همان شکل وارد منطقه ما می‌شوند. بعضی هم قصد ورود به طرح را دارند. برای همین قبل از وارد شدن به طرح پلاک خودرو را به این شکل در می‌آورند. پس یکی از انگیزه‌های این رانندگان متخلف وارد یا خارج شدن از طرح ترافیک یا زوج و فرد است، اما گروه دیگری برای فرار از دوربین‌های مکانیزه و جریمه شدن دست به چنین‌کاری می‌زنند. سرعت غیر‌مجاز، رد شدن از چراغ قرمز، ورود به خیابان‌های یکطرفه و توقف غیر‌مجاز از جمله مواردی است که به شکل مکانیزه کنترل می‌شود. رانندگانی هستند که برای شناسایی و جریمه نشدن، پلاک خودرو را دستکاری و پنهان می‌کنند که کار اشتباهی است و باعث جریمه بیشتر آنها خواهد شد.»

تخلفات انگشت‌شمار
سرهنگ محمد رضا سلیمی معتقد است تخلف مخدوش یا پنهان کردن پلاک خودرو در منطقه 9 مانند مناطقی که در محدوده طرح ترافیک یا زوج و فرد قرار دارند به یک معضل تبدیل نشده و به ندرت اتفاق می‌افتد. او می‌گوید: «باتوجه به اینکه منطقه ما در محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد قرار ندارد نسبت به مناطقی که در این محدوده قرار دارند تخلفات این چنینی بسیار کم و انگشت‌شمار است و به شکل یک معضل درنیامده است.» رئیس پلیس راهور از شناسایی و اعمال قانون رانندگان متخلف خبر می‌دهد و می‌گوید: «تمام خودرو‌هایی که با پلاک مشکل‌دار در منطقه ‌‌‌ تردد می‌کنند شناسایی و اعمال قانون می‌شوند. به دلیل همین نظارت دقیق و اجرای صحیح و قاطع قانون توسط پلیس، تخلفاتی از این دست معدود و کنترل شده است.»

حبس در انتظار متخلفان
رئیس پلیس راهور منطقه به رانندگان هشدار می‌دهد که مخدوش و دستکاری کردن پلاک خودرو تفاوت زیادی با پنهان کردن پلاک دارد و فرد متخلف علاوه بر اعمال قانون راهنمایی و رانندگی تحویل مراجع قضایی می‌شود. سلیمی می‌گوید: «ما بر حسب قانون، رانندگان متخلف را اعمال قانون می‌کنیم. متأسفانه برخی از رانندگان خبر ندارند که دستکاری شماره‌های پلاک و مخدوش کردن نمره‌ها جرم است و با پنهان کردن پلاک تفاوت دارد. رانندگانی که پلاک خودرو را پنهان می‌کنند اعمال قانون می‌شوند. خودرو به پارکینگ منتقل می‌شود و جریمه می‌شوند، اما کسانی که پلاک را مخدوش می‌کنند علاوه بر اعمال قانون، پلاک خودروی‌شان اخذ می‌شود و پس از تکمیل مستندات و تشکیل پرونده راننده به دایره بازرسی پلیس راهور فرستاده می‌شود. سپس پرونده از آنجا هم به مراجع قضایی انتقال داده خواهد شد. سرانجام طبق نظر قاضی حکم صادر می‌شود. طبق قانون قاضی می‌تواند بین 6 ماه تا یکسال حبس برای راننده متخلف در نظر بگیرد. انداختن پارچه و چسباندن کاغذ روی پلاک، چسباندن آدامس یا نوار چسب و زدن برف شادی از جمله مواردی است که شامل پنهان کردن پلاک می‌شود و راننده متخلف طبق قوانین راهنمایی و رانندگی اعمال قانون خواهد شد، اما کارهایی مانند تغییر دادن شماره و حروف پلاک با ماژیک یا وسایل دیگر در حکم مخدوش کردن و دستکاری کردن پلاک بوده و جرم تلقی می‌شود و پرونده راننده متخلف به مراجع قضایی فرستاده می‌شود. امیدواریم رانندگان شناخت کاملی از قوانین پیدا کنند و مرتکب چنین تخلفاتی نشوند.»

نقش عابران پیاده در ترافیک
رئیس اداره راهنمایی رانندگی منطقه ازعابران پیاده می‌خواهد تا در اجرای قوانین راهنمایی و رانندگی جدیت بیشتری به خرج دهند: «عابران پیاده نقش پر رنگی در ترافیک شهر دارند. متأسفانه بخشی از مشکلات ترافیکی منطقه به عابران پیاده برمی‌گردد. از شهروندان می‌خواهیم برای‌‌‌ تردد از پل‌های عابر پیاده و محل‌های خط‌کشی شده استفاده کنند. شاید شهروندان نمی‌دانند اگر در فاصله 50 متری پل عابرپیاده یا خط‌کشی عابرپیاده عبور کنند و خدایی ناکرده حادثه‌ای برایشان رخ دهد با توجه به شرایط جسمی و سنی عابر، تا 50‌درصد خودشان مقصر حادثه خواهند بود! پس بهتر است قبل از اینکه اتفاقی رخ دهد، خودمان قوانین را رعایت کنیم.»

کاهش 8‌درصدی تصادفات
خبر خوب رئیس پلیس راهور منطقه برای شهروندان کاهش میزان تصادفات رانندگی نسبت به سال گذشته است: «خوشبختانه در سال جدید میزان تصادفات رانندگی نسبت به سال گذشته کاهش محسوسی داشته است. بر اساس آمار، امسال ما کاهش 8‌درصدی تصادفات را داشته‌ایم که این موضوع جای خوشحالی و امیدواری دارد. امیدوارم این روند کاهش تصادفات با سرعت و شتاب بیشتری ادامه داشته باشد.»

افزایش اعمال قانون تسلیمی
سرهنگ سلیمی از افزایش اعمال قانون جرائم تسلیمی به رانندگان نسبت به سال گذشته خبر می‌دهد و می‌گوید: «اعمال قانون تسلیمی در سال گذشته 22‌درصد بود که امسال به 38‌درصد افزایش پیدا کرده است.»

برخورد با متخلفان
رئیس پلیس راهور منطقه با اشاره به افزایش میزان تخلفات رانندگی در منطقه می‌گوید: «برخورد با رانندگان متخلف نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده و نسبت به سال گذشته 48‌درصد افزایش داشته است. به عبارت دیگر امسال میزان تخلفات رانندگی 48‌درصد بیشتر شده است.»

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code