منطقه 9

ایـن زوج نویسنده

نویسنده: معصومه ماه پیکر
روحانیون و طلبه‌ها در عرصه‌های مختلف جامعه حضور دارند...
1396/05/21
 روحانیون و طلبه‌ها در عرصه‌های مختلف جامعه حضور دارند. از طلبه جوانی که با کارآفرینی زمینه اشتغال به کار تعدادی از جوانان محله‌اش را فراهم کرده تا امام جماعت جوان هم‌محله‌ای که فعالیت‌هایش با تشکیل گروه‌های خیرخواهانه در فضای مجازی چشمگیر و به دنبال کمک به اهالی نیازمند منطقه است. حجت‌الاسلام «سید حسین موسوی انوری»، معروف به سبزواری و «مائده‌سادات موسوی» زوج جوان طلبه محله سرآسیاب مهرآباد هم از جمله این افراد هستند. آنها با وجود کمبودها و مشکلات زندگی توانسته‌اند 3 جلد کتاب در زمینه مباحث دینی تألیف کنند. این موضوع بهانه‌ای شد تا پای صحبت این زوج 20ساله هم‌محله‌ای بنشینیم. 

علاقه‌ای که به نوشتن ختم شد
هر کدام به دیگری تعارف می‌کند تا سر صحبت را باز کنند. سؤالم از شروع علاقه‌شان به نوشتن باعث می‌شود تا بالاخره تعارف را کنار گذاشته و «مائده موسوی» از روزهایی که به‌عنوان کوچک‌ترین نویسنده معرفی شد، برایمان بگوید: «پدرم آیت‌الله «موسوی هشترودی»، عضو مجمع مدرسان شهر قم و مادرم نیز از شاگردان آیت‌الله مظاهری است و دستی به قلم دارد. از او تاکنون 9جلد کتاب چاپ شده است. حضور در خانواده‌ای کتاب دوست، باعث شد تا از کودکی به نوشتن علاقه‌مند شوم. وقتی 8سال داشتم، نخستین کتابم را با عنوان «حرف‌های خوب بابا» منتشر کردم. موضوع این کتاب حرف‌ها و نصایحی بود که هر شب پدرم برایم می‌گفت. ن چنین می‌گوید: «از دوره راهنمایی نوشتن را شروع کردم. آن روزها به نویسندگی فکر نمی‌کردم. بیشتر در حوزه تحقیق و پژوهش فعال بودم. کتاب‌هایی را که به دست پدرم می‌رسید مطالعه و نکته‌های مهم آن را یادداشت می‌کردم. به یاد دارم پدربزرگم کتابخانه بزرگی داشت. اغلب من کتاب‌هایش را امانت می‌گرفتم و مباحثی را که برایم جالب بود نکته‌برداری می‌کردم.»

تحریر کتاب‌هایی با موضوعات دینی
سن خانم و آقای موسوی20 سال است، آنها در این سن و سال هم، تلاش می‌کنند مباحث دینی را‌‌ ترویج دهند و درباره موضوعاتی می‌نویسند که کمتر به آن پرداخته شده است. موسوی می‌گوید: «ارادت خاصی به امام حسن(ع) دارم. وقتی می‌دیدم روایات کمتری از شیوه زندگی و احادیث این امام بزرگوار در دسترس است، تصمیم گرفتم کتاب کاملی از زمان تولد تا شهادت امام حسن(ع) بنویسم.» موسوی حرف‌هایش را این‌طور ادامه می‌دهد: «در نگارش زندگینامه امام حسن(ع) و پاسخ به سؤالات عامیانه دینی، همسرم کمک بسیاری به من کرد. ما هر دو طلبه هستیم. همسرم در ترم 5 سطح 2 حوزه درس می‌خواند و با کمک یکدیگر این 2 کتاب را نوشتیم.» خانم موسوی برای نوشتن کتاب از پدرش هم کمک گرفته است. او در این‌باره می‌گوید: «سید حسین از ابتدای دوران طلبگی سؤال‌هایی را که مردم از او می‌پرسیدند، یادداشت می‌کرد. بیشتر این سؤال‌ها درباره مسائل دینی بود که کودک 7ـ 8 ساله تا پیرمرد 80 ساله آنها را مطرح کرده بودند. به همین خاطر تصمیم گرفتیم این سؤال‌ها را به شکل کتاب با عنوان «پاسخ به سؤالات دینی عامیانه» جمع‌آوری کنیم. با کمک پدرم و به استناد کتب دینی و مدارکی که در دسترس بود پاسخ صحیح همه سؤال‌ها را جمع‌آوری کرده و کتاب دوم را هم با کمک یکدیگر نوشتیم.»

امکانات ورزشی خوبی در محله داریم
سید حسین موسوی از علاقه‌شان به نوشتن چنین می‌گوید: «علاقه به نوشتن باعث شده است تا کتابی درباره «فتوای عجیب وهابیت» بنویسم. این کتاب را با کمک «آیت‌الله ‌موسوی هشترودی» پدر همسرم نوشتم که در دست چاپ است و به‌زودی منتشر می‌شود.»
خانم موسوی هم 2کتابش را با موضوع «مهدویت» و «حجاب و عفاف» در دست چاپ دارد. خانم و آقای موسوی 2سال است که ازدواج کرده‌اند.
 مائده موسوی می‌گوید: «تا قبل از ازدواج در شهر قم زندگی می‌کردم و بعد از ازدواج ساکن منطقه شدم، البته آقای موسوی 6سالی می‌شود که ساکن خیابان واشقانی فراهانی است. متأسفانه با وجود تلاش مسئولان شهرداری هنوز هم این محله کمبودهایی دارد. این کمبودها فقط به مسائل شهری ختم نمی‌شود. به‌عنوان مثال کتاب‌های کتابخانه محله‌مان به روز نیست و کمتر کتاب مرجع در آن یافت می‌شود یا بیشتر کوچه‌ها مشخص نیست یکطرفه هستند یا دو طرفه و اهالی اغلب هر طور که دوست دارند با خودرو در کوچه‌ها‌‌ تردد می‌کنند.» با این وجود سید حسین از امکانات ورزشی منطقه راضی است. او در ادامه سخنان همسرش می‌گوید: «خوشبختانه امکانات ورزشی خوبی در منطقه داریم چراکه بارها دیده‌ام، استخرهای متعدد در محله باعث شده تا گاهی اوقات از محله‌های دیگر برای استفاده از امکانات ورزشی به محله ما بیایند.»

با 300 هزار تومان درآمد ماهانه زندگی خوبی داریم
زوج جوان هم‌محله‌ای با درآمد ماهانه 300 هزار تومان زندگی‌شان را می‌چرخانند. وقتی تعجبم را می‌بینند، خانم موسوی با خنده می‌گوید: «چرا نشود زندگی کرد؟ اگر قناعت پیشه کرده  و توقعاتمان را کم کنیم، خیلی خوب هم می‌شود زندگی کرد.» سید حسین موسوی حرف‌های همسرش را ادامه می‌دهد: «2 سال است که با شهریه طلبگی‌مان که 300 هزار تومان می‌شود، زندگی می‌کنیم. اگر جوان‌ها هنگام ازدواج انتخاب درستی داشته باشند و با فردی که با او هم عقیده و همفکر است ازدواج کنند، می‌توانند مشکلات را هم با کمک هم به زانو درآورند.» طلبه جوان هم‌محله‌ای گاهی اوقات امامت نمازجماعت مسجد امیرالمؤمنین(ع) خیابان صفری برعهده می‌گیرد. او ارتباط خوبی هم با جوانان محله‌اش برقرار کرده است. موسوی در این‌باره می‌گوید: «اغلب روزهای چهارشنبه و پنجشنبه لباس ورزشی می‌پوشم و با جوانان محله فوتبال بازی می‌کنم. شب هم در جلسات و نشست‌هایی که داریم با یکدیگر زیارت عاشورا می‌خوانیم و به مباحث دینی می‌پردازیم. معمولاً آنها در حل مشکلاتشان از من راهنمایی می‌خواهند یا اگر مشکلی برای یکی از اهالی پیش آید به‌عنوان یک روحانی از من کمک می‌خواهند.» دغدغه این زوج جوان آگاه ساختن جوانان به ضرورت توجه به مسائل دینی است. خانم موسوی می‌گوید: «با رفتار دوستانه می‌توان دختران جوان را به حفظ حجاب تشویق کرد. دوست داریم هر‌کاری که از دستمان بر می‌آید برای‌‌ ترویج فرهنگ دینی جوانان در محله انجام دهیم.»


ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code