منطقه 3

بـازی نقش و رنگ پشت شیشه

نویسنده: مرضیه موسوی
نقاشی پشت شیشه وقتی با نورپردازی همراه می‌شود نوع بی‌نظیری از هنر را مهمان چشم می‌کند که کمتر مخاطبی توان دل کندن از آن را دارد...
1396/09/11
  نقاشی پشت شیشه وقتی با نورپردازی همراه می‌شود نوع بی‌نظیری از هنر را مهمان چشم می‌کند که کمتر مخاطبی توان دل کندن از آن را دارد. در موزه نقاشی پشت شیشه آثار زیبایی از این هنر جمع‌آوری و به نمایش گذاشته شده است. هنر نقاشی پشت شیشه از مصر و چین و روم باستان برخاسته و در دوره صفویه از طریق روم به ایران راه یافته است. با این حال خیلی زود شکل و شمایل بومی و ایرانی خود را پیدا کرده و حتی پایش به معماری هم باز شده است. آن‌چنان که بخش چشمنوازی از معماری ایران با شیشه‌های رنگی و نقاشی‌های پشت شیشه که اغلب شکل‌های هندسی هستند گره خورده است. قدیمی‌ترین نقاشی پشت شیشه دنیا مربوط به سده سوم یا چهارم پیش از میلاد است که در ایتالیا کشف شده. موزه نقاشی پشت شیشه تهران مجموعه نفیسی از نقاشی‌های پشت شیشه ایران را که از دوره صفویه آغاز می‌شود به نمایش گذاشته است.

 نشانی
موزه نقاشی پشت شیشه در خیابان سعدی، خیابان برادران قائدی (هدایت)، تقاطع خیابان نورمحمد واقع شده است. برای رفتن به این موزه می‌توانید از ایستگاه‌های مترو سعدی، دروازه شمیران یا دروازه دولت استفاده کنید. این موزه پارکینگ اختصاصی ندارد اما اگر با وسیله شخصی به بازدید از این موزه می‌روید می‌توانید خودرو خود را در خیابان‌ هدایت یا خیابان‌های اطراف پارک کنید. اگر به دنبال پارکینگ عمومی هستید می‌توانید از پارکینگ‌های خیابان سعدی، حوالی بیمارستان امیراعلم کمک بگیرید.

 زمان بازدید
بازدید از موزه نقاشی پشت شیشه همه روزه به جز روزهای دوشنبه و ایام سوگواری میسر است. درهای این موزه ساعت 9 تا 17 به روی مخاطبان باز است. بازدید از این موزه برای عموم آزاد وبه‌صورت رایگان است.

 کافی شاپ و رستوران
کافی شاپ موزه نقاشی پشت شیشه به تازگی راه‌اندازی شده و فرصت استراحت کوتاهی به بازدیدکنندگان می‌دهد. در این کافی‌شاپ می‌توانید از دسرها و کیک‌ها و نوشیدنی‌های گرم و سرد استفاده کنید. کمی این طرف‌تردر خیابان سعدی می‌توانید سراغ یکی از قدیمی‌ترین کافه قنادی‌های منطقه را بگیرید یا بعد از بازدید از موزه سری به کافه‌ها و رستوران‌های خیابان انقلاب و محله دروازه شمیران بزنید.

 ساختمان موزه
ساختمان موزه نقاشی پشت شیشه متعلق به دکتر شقاقی، پزشک ریه بود که به دستور پدر ایشان در اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی ساخته شد. این ساختمان درواقع محل معاینه بیماران دکتر شقاقی بود که بعد از فوت او برای احیا و انجام فعالیت‌های فرهنگی در اختیار شهرداری قرار گرفت. این خانه علاوه بر به نمایش گذاشتن آثار موزه‌ای از نظر فرم معماری هم ارزشمند است. گچبری یکی از المان‌های به کار رفته در معماری این خانه است که با الهام از معماری برونگرای اروپایی ساخته شده است.

 اشیای موزه‌ای
موزه نقاشی پشت شیشه تهران دومین موزه نقاشی پشت شیشه در جهان است و در دهه 80 آغاز به کار کرده است. در این موزه قریب به 450 اثر تاریخی از دوره‌های صفویه، زندیه، افشاریه، قاجاریه و دوران معاصر به نمایش گذاشته شده است. در این موزه تعدادی از نقاشی‌های «علی‌اکبر خان صنعتی» هم نگهداری می‌شود.

 موضوع نقاشی‌های پشت شیشه
طرح گل و مرغ، مناظر زیبا و شاعرانه، طبیعت، تصاویر هندسی، خط نوشته‌ها و آیات قرآنی، چهره‌های سرشناس، نقاشی‌های مینیاتور، تصاویری از امامان، دراویش و عامه مردم و... از جمله موضوع‌های نقاشی پشت شیشه در این موزه هستند که با هنر نورپردازی ترکیب شده و مناظر چشمنوازی را به وجود آورده است.
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code