منطقه 9

به کام معتادان

نویسنده: زینب زینال‌زاده
تجمع کارتن‌خواب‌ها و معتادان در فضای‌های بی‌دفاع شهری و زمین‌های بایر، معضلی است که ساکنان منطقه با آن مواجه هستند. در این گزارش به دلیل تماس‌های مکرری که اهالی خیابان دامپزشکی با ما داشتند، موضوع زمین خالی نبش کوچه اولیا را پیگیری کردیم....
1396/09/11
  تجمع کارتن‌خواب‌ها و معتادان در فضای‌های بی‌دفاع شهری و زمین‌های بایر، معضلی است که ساکنان منطقه با آن مواجه هستند. در این گزارش به دلیل تماس‌های مکرری که اهالی خیابان دامپزشکی با ما داشتند، موضوع زمین خالی نبش کوچه اولیا را پیگیری کردیم. زمینی که به گفته آنها چند سالی است با تاریک شدن هوا به مأمنی امن برای کارتن‌خواب‌ها و معتادان تبدیل می‌شود که آسایش و آرامش را از ساکنان سلب می‌کند. برای شنیدن گلایه‌های شهروندان راهی خیابان دامپزشکی می‌شویم. همه همسایه‌ها معتقدند که شهرداری این زمین را با دیوارکشی محصور کند.

تعیین تکلیف زمین
«عباس فرهادی» یکی از کاسبان خیابان دامپزشکی است. او می‌گوید: «با سرد شدن هوا، تعداد کارتن‌خواب‌هایی که به زمین خالی نبش کوچه اولیا می‌آیند کم می‌شود، اما به‌هرحال حضور همان تعداد کم هم چهره محله را زشت می‌کند و بهتر است مسئولان فکری برای جمع‌آوری آنها بکنند.» فرهادی به تعیین تکلیف این زمین هم اشاره و عنوان می‌کند: «زمین کوچک است و ولی گمان می‌کنم مالک ندارد. شهرداری می‌تواند از اختیاراتش استفاده و یک‌بار برای همیشه زمین را تعیین تکلیف کرده و این معضل محله را رفع کند.» او معتقد است با ایجاد فضای سبز و زمین‌بازی کودکان می‌توان از این زمین استفاده بهتری کرد.

تبدیل تهدید به فرصت
سرانه فضای سبز در خیابان دامپزشکی کم است و شهرداری می‌تواند با تبدیل این زمین به فضای سبز یا زمین چمن مصنوعی این نیاز محله را هم تا حدودی رفع کند. این صحبت‌های «سعید قلی‌بیگی» یکی از کاسبان این خیابان است. او می‌گوید: «فکر می‌کنم این زمین متعلق به اداره برق است و به همین دلیل شهرداری نمی‌تواند‌کاری انجام دهد. به‌هرحال اهالی از وضعیت کنونی این زمین گلایه دارند و شهرداری باید با مسئولان اداره برق صحبت کند و به یک نتیجه مطلوب برسد.» قلی بیگی معتقد است مسئولان شهرداری با تبدیل این ملک به زمین چمن مصنوعی از یک‌سو مانع تجمع کارتن‌خواب‌ها می‌شوند و از سوی دیگر کمبودهای محله را برطرف می‌کنند.

تعامل بیشتر مسئولان انتظامی و شهرداری
«محمدرضا جلوخانی» ساکن خیابان دامپزشکی است و وقتی از او درباره مشکلات زمین خالی می‌پرسیم، می‌گوید: «این زمین چند سالی است که به مشکل محله و اهالی تبدیل‌شده است. چند بار با سامانه 110 تماس گرفتیم و مأموران کلانتری آمدند و کارتن‌خواب‌ها و معتادان را جمع‌آوری کردند، اما بعد از چند روز بازگشتند و دوباره اینجا به پاتوق‌شان تبدیل شد.» وی معتقد است این مشکل به دست مسئولان شهرداری رفع می‌شود. جلوخانی می‌گوید: «مسئولان شهرداری در بسیاری از مواقع زمین‌های رهاشده را تملک و آنها را به فضاهای سبز و پاتوق‌های محله تبدیل می‌کنند. نمی‌دانم چه مشکلی وجود دارد که تاکنون چنین اقدامی در این زمین انجام‌نشده است.»

محلی برای دپو زباله‌ها
«صغری همدانی» بانوی میانسالی است که وقتی متوجه می‌شود درباره مشکلات زمین خالی نبش کوچه اولیا گزارش تهیه می‌کنیم، جلو می‌آید و می‌گوید: «تجمع کارتن‌خواب‌ها و معتادان فقط مشکل این زمین نیست. گاهی اوقات افراد ناشناس می‌آیند و کیسه‌های بزرگ زباله را اینجا رها می‌کنند. زباله‌هایی که بوی تعفن‌شان همه فضای خیابان را پر می‌کند و نفس اهالی را‌بند می‌آورد.» همدانی می‌گوید: «لازم است مسئولان اطراف این زمین را حصار بکشند.»

شهرداری حریف کارتن‌خواب‌ها نمی‌شود!
مغازه سمساری بزرگی روبه‌روی زمین خالی قرار دارد که متعلق به «عبدالله افکاریان» است. او بیش از 10 سال است که در این خیابان کاسبی می‌کند. افکاریان با گلایه از حضور کارتن‌خواب‌ها در زمین خالی می‌گوید: «درگذشته تعداد زیادی از کارتن‌خواب‌ها و معتادان در این زمین تجمع می‌کردند. خوشبختانه این روزها تعدادشان کم شده است، اما بازهم آسایش و آرامش نداریم.» به گفته وی چند سال پیش شهرداری این زمین را حصار‌کشید و چند روز بعد آن را جمع‌آوری کرد. افکاریان می‌گوید: «مسئولان شهرداری نمی‌توانند حریف کارتن‌خواب‌ها شوند. چراکه هر‌کاری انجام می‌دهند، کارتن‌خواب‌ها راهی برای ورود دوباره به این زمین پیدا می‌کنند.»

شهردار منطقه قول رسیدگی داد
گویا اهالی مشکل زمین خالی خیابان دامپزشکی را به اطلاع اعضای شورایاری محله دکتر هوشیار هم رسانده و از آنها خواسته‌اند در این مورد پیگیری کنند. بنابراین سراغ «حمید زمانی» یکی از اعضای شورایاری محله دکتر هوشیار می‌رویم تا بدانیم پیگیری‌های آنها چه نتیجه‌ای به دنبال داشته است. زمانی در ابتدا صحبت‌های اهالی را تأیید می‌کند و می‌گوید: «متأسفانه چند سالی است که کارتن‌خواب‌ها و معتادان با تجمع در این زمین، آرامش محله و آسایش اهالی را به هم زده‌اند.» به گفته وی، در جلساتی که مسئولان شهرداری حضور داشتند، خواسته اهالی مطرح‌شده، اما تاکنون به آن‌ترتیب اثری داده نشده است. زمانی می‌گوید: «مدتی پیش مسئولان شهرداری با استفاده از فنس زمین را محصور کردند، اما به فاصله چند روز بنا به دلایلی که متوجه نشدیم، فنس‌ها جمع‌آوری شد.» عضو شورایاری محله دکتر هوشیار می‌گوید: «پست اداره برق در انتهای این زمین قرار دارد که روشن کردن آتش در کنار آن توسط کارتن‌خواب‌ها می‌تواند منجر به حوادث تلخ و ناگواری شود.» وی به آخرین پیگیری‌های شورایاری اشاره و عنوان می‌کند: «هفته گذشته «سید علی مفاخریان» شهردار منطقه با اهالی در مسجد اولیاء دیدار داشت و ما هم از فرصت استفاده کردیم و مشکل زمین خالی را با وی در میان گذاشتیم. شهردار منطقه هم قول داد موضوع را پیگیری کند.»

 هر کاری لازم باشد انجام می‌دهیم
این زمین در محدوده شهرداری ناحیه یک منطقه قرار دارد. سراغ «امیر تاجری» شهردار ناحیه یک می‌رویم و گلایه‌های اهالی را با وی در میان می‌گذاریم. تاجری می‌گوید: «برحسب وظیفه اداره آسیب‌های اجتماعی کارتن‌خواب‌ها و معتادان را جمع‌آوری می‌کند، اما این کار موقتی است، چراکه بازمی‌گردند و مشکلات دوباره شروع می‌شود.» به گفته وی برخورد قانونی با این افراد وظیفه نیروی انتظامی است. شهرداری ناحیه یک در مورد تعیین تکلیف زمین رهاشده می‌گوید: «زمین رهاشده وسعت زیادی ندارد. به ‌هرحال اهالی حق‌دارند و ما هم می‌پذیریم که حضور کارتن‌خواب‌ها مشکلاتی را در محله به وجود آورده است، اما تا زمانی که وضعیت مالکیت زمین مشخص نشود، شهرداری نمی‌تواند‌کاری انجام دهد.» تاجری در پایان صحبت‌هایش قول می‌دهد با جدیت این مشکل را پیگیری و اقدامات لازم را برای رفع آن انجام دهد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code