منطقه 9

جبران کمبود دکه‌های مطبوعاتی

نویسنده: ثریا روزبهانی/ دبیر
روزگاری فروشندگان جراید با پای پیاده‌روزنامه‌ها را زیر بغل می‌گرفتند و در محله‌ها فریاد می‌زدند و روزنامه می‌فروختند. بعد از گذشت چند سال، توزیع روزنامه را با دوچرخه انجام می‌دادند تا در نقاط دورتر هم روزنامه بفروشند. روزنامه‌فروشان با رکاب زدن و فریاد روزنامه، روزنامه، سربالایی‌های منطقه را طی می‌کردند....
1396/09/11
روزگاری فروشندگان جراید با پای پیاده‌روزنامه‌ها را زیر بغل می‌گرفتند و در محله‌ها فریاد می‌زدند و روزنامه می‌فروختند. بعد از گذشت چند سال، توزیع روزنامه را با دوچرخه انجام می‌دادند تا در نقاط دورتر هم روزنامه بفروشند. روزنامه‌فروشان با رکاب زدن و فریاد روزنامه، روزنامه، سربالایی‌های منطقه را طی می‌کردند.
هر روزنامه‌فروشی سعی می‌کرد زودتر از چاپخانه بیرون بیاید، شاید چندتایی بیشتر بفروشد. این روند ادامه داشت تا اینکه موتورسیکلت‌های گازی از راه رسیدند و آنها برای سهولت کار از این وسیله استفاده کردند. مسیر هر روزنامه‌فروش، محدوده فعالیت او در نظر گرفته شد و به منازل و اداره‌ها روزنامه می‌داد.
در این بین در کنار توزیع روزنامه‌ها، میز‌های کوچکی برسر راه‌ها قرار دادند تا رهگذران هم بتوانند روزنامه بخرند. بعد از گذشت سال‌ها تعداد روزنامه‌ها و نشریات زیاد و توانست گروه سنی دیگری از مخاطبان را به مطالعه جذب کند.
از آنجایی که برف و باران باعث از بین‌رفتن نشریات می‌شد، میزها با کمی تغییر، تبدیل به دکه شدند. اکنون از آن زمان حدود 90سال می‌گذرد و اینک دکه‌های یک شکل در همه نقاط شهر نصب شده و روزنامه‌فروش‌ها رسالت خود را در رساندن نشریات به دست مخاطبان حفظ کرده‌اند.
از 1500کیوسک مطبوعاتی شهر تهران، 19 دکه در منطقه ما قرار گرفته که هر روز خوراک روح شهروندان را فراهم می‌کنند. بین اهالی منطقه دیدگاه‌های متفاوتی درباره دکه‌های مطبوعاتی وجود دارد، اما اگر از دید فرهنگی به این دکه‌ها نگاه کنیم، بدون شک به این نتیجه می‌رسیم که وجود آنها برای ارتقای فرهنگ مطالعه در منطقه‌ ما از واجبات است.
صرفنظر از نتایج مثبت فرهنگی فعالیت دکه‌ها، از نظر فضای شهری، این خانه‌های آهنی ظرفیت بالایی در ایجاد سدمعبر دارند و می‌توان گفت در موارد خاصی یکی از مزاحمان فضای شهری محسوب می‌شوند، برای همین باید در جایی قرار گیرند که کمترین تداخل را در‌‌‌ تردد عابران داشته باشند. بنابراین با در نظر گرفتن این شرایط، دکه‌ها در معابر کم‌عرض و تقاطع‌های پرتردد و همچنین در معابری که رفت‌وآمد عابران پیاده در آن زیاد است، قرار نمی‌گیرند.
کمبود یا نبود این باجه‌های مطبوعاتی در برخی از محله‌های منطقه به همین خاطر است، اما عده‌ای از اهالی این مشکل را برای دیگر ساکنان منطقه برطرف کرده‌اند، مانند بقال محله مهرآبادجنوبی و فروش روزنامه در مغازه‌اش که در این شماره با او آشنا می‌شوید.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code