منطقه 9

جوانـــمردی را تمرین می‌کنم

نویسنده:
صدای ضرب مرشد جوان در فضای زورخانه طنین‌انداز می‌شود و به دنبال آن ورزشکاران نوجوان و جوان یکی پس از دیگری وارد گود می‌شوند...
1396/02/23
  صدای ضرب مرشد جوان در فضای زورخانه طنین‌انداز می‌شود و به دنبال آن ورزشکاران نوجوان و جوان یکی پس از دیگری وارد گود می‌شوند. مرشد در ورزش زورخانه‌ای و باستانی یعنی ارشاد‌کننده و ورزشکاران با نوای ضرب او هماهنگ می‌شوند. این روزها دوباره ورزش زورخانه‌ای جایگاه خود را در میان جوانان و نوجوانان پیدا کرده و طرفداران خودش را دارد. «امین محمدی» جوان 20 ساله هم‌محله‌ای یکی از این افراد است. عشق و علاقه‌اش به ورزش باستانی و زورخانه‌ای باعث شد تا در جوانی عنوان مرشد جوان محله را از آن خود کند. موفقیت او در مسابقات کشوری و استانی بهانه‌ای شد تا پای صحبت‌هایش بنشینیم و راز موفقیتش را از زبان خودش بشنویم.

شعرهایی در مدح امیرالمؤمنین(ع)
نخستین بار وقتی 10سال داشت همراه یکی از نزدیکانش پا به زورخانه گذاشت. تصورش از ورزش زورخانه‌ای تنها میل و کباده بود که توسط ورزشکار در هوا چرخانده می‌شد. همان روز صدای دلنشین مرشدی را که در وصف امیرالمؤمنین(ع) مدیحه‌سرایی می‌کرد «امین محمدی» را مجذوب این رشته ورزشی می‌کند. مرشد جوان هم‌محله‌ای از شروع فعالیتش در ورزش زورخانه‌ای چنین می‌گوید: «حضور در خانواده‌ای متدین و همراهی پدرم در هیئت‌های مذهبی باعث شده بود تا از کودکی به مدیحه‌سرایی در وصف اهل‌بیت(ع) علاقه‌مند شوم. وقتی می‌دیدم در این ورزش ذکر یا علی(ع) و ابیاتی در وصف حضرت علی(ع) تکرار می‌شود، به این ورزش علاقه‌مند شدم و تصمیم گرفتم آن را دنبال کنم.» محمدی ورزش زورخانه‌ای را زیر نظر استاد «رضا سعدی‌نژاد» در زورخانه ورزشگاه سپهر در خیابان شمشیری شروع کرد. حالا 10سالی می‌شود که باستانی کار است.

ورزشی که تکبر در آن معنا ندارد
فروتنی و تواضع مهم‌ترین رکن ورزش زورخانه‌ای است. ورزشکار جوان هم‌محله‌ای اعتقاد دارد مهم‌ترین ویژگی ورزش زورخانه‌ای ممنوع بودن غرور در این ورزش است. برای ورود به گود پله‌ای وجود ندارد و ورزشکار باید ارتفاع گود را بپرد. این همان تمرین تواضع است. ورزشکار زورخانه‌ای با ورود به گود، خاک را می‌بوسد و خاکی بودن را تمرین می‌کند. مرشد جوان هم‌محله‌ای دلیل ماندگاری‌اش را در این رشته ورزشی در یک سطح بودن ورزشکاران می‌داند و می‌گوید: «در ورزش زورخانه‌ای همه یکسان هستند و حسادت معنا ندارد. در این ورزش جوانمردی حرف اول را می‌زند. ورزشکار زورخانه برای ورود به گود از بزرگ‌ترها رخصت می‌گیرد و این خود تمرین احترام به بزرگ‌ترهاست. ‌منش پهلوانی و جوانمردی در ورزش زورخانه‌ای باعث باقی ماندنم در این رشته ورزشی شد.»

ورزشی که به آن کمتر توجه می شود
امروزه بیشتر جوانان و نوجوانان به ورزش‌های رزمی و پرورش اندام اهمیت می‌دهند و ورزش زورخانه‌ای در میان آنها چندان شناخته شده نیست. مرشد جوان هم‌محله‌ای می‌گوید: «متأسفانه درباره ورزش‌های پرورش اندام تبلیغات بسیاری می‌شود، اما ورزش‌های زورخانه‌ای محروم از هرگونه تبلیغات است. برخی از نوجوانان و جوانان این ورزش را مخصوص بزرگسالان و پیشکسوتان می‌دانند، حال آنکه فرد در هر سنی می‌تواند به این ورزش بپردازد. در این ورزش، ورزشکار علاوه بر پرورش جسم شیوه زندگی و ادب و اخلاق را هم می‌آموزد.» محمدی می‌گوید: «برای جذب جوانان و نوجوانان به این رشته ورزشی علاوه بر اطلاع‌رسانی، باید تعداد زورخانه‌های منطقه را هم بیشتر کرد چراکه ورزش زورخانه‌ای ورزش سنتی کشورمان است و از گذشته پهلوانان بنام کشورمان در زورخانه‌ها به آن می‌پرداختند.»

محلی برای تمرین زندگی
از گذشته زورخانه‌ها محلی برای جمع‌آوری کمک‌های مردم به نیازمندان بودند. اگرچه این سنت سال‌هاست رو به فراموشی گذاشته شده است، اما هنوز هم زورخانه محل تمرین زندگی است. محمدی می‌گوید: «وقتی یک ورزشکار از نوجوانی وارد زورخانه شود با‌منش پهلوانی و جوانمردی آشنا می‌شود. زورخانه تنها محل میل و کباده زدن نیست. در زورخانه اول باید درس اخلاق را یاد بگیریم و بعد به ورزش بپردازیم.» مرشد جوان هم‌محله‌ای از تأثیر حضورش در زورخانه و پرداختن به این ورزش می‌گوید: «از وقتی به این ورزش می‌پردازم یاد گرفته‌ام که به مردم اعتماد کنم. هربار که خاک گود را می‌بوسم، به یاد می‌آورم حتی اگر برترین مقام‌ها را هم در مسابقات به دست آورم، باز باید فراموش نکنم که گرفتن دست همنوع در همه حال وظیفه‌ام است.» مرشد جوان هم‌محله‌ای خانواده و استادش را مشوق خود می‌داند و می‌افزاید: «پیشرفتم در این ورزش را مدیون حمایت‌های خانواده و استادم آقای سعدی‌نژاد می‌دانم.»

برای مرشد شدن باید کلاس رفت
محمدی چند سالی می‌شود که به‌عنوان مرشد در جایگاه مرشد زورخانه محله، نوای ضرب را به صدا در می‌آورد. وقتی از او درباره ابیاتی که می‌خواند می‌پرسم، در پاسخم می‌گوید: «بیشتر این ابیات مدح و ستایش حضرت علی(ع) و اهل‌بیت(ع) است. در طول دوران فعالیتم در ورزش زورخانه‌ای سعی کردم تا این ابیات را از اساتیدم بیاموزم. البته گاهی اوقات هم آنها را از یکی از اقوامم که در این ورزش فعالیت می‌کند یاد می‌گیرم.» ورزشکار موفق هم‌محله‌ای به علاقه‌مندان ورزش زورخانه‌ای توصیه می‌کند برای مرشد شدن نزد استادان این رشته آموزش ببینند. امروزه این ورزش جایگاه خود را پیدا کرده است و علاقه‌مندان می‌توانند در زورخانه‌های محله‌های خود به این ورزش بپردازند. وی می‌گوید: «در منطقه کودکان و نوجوانان مستعد بسیاری ساکن هستند که با پشتکار و تلاش می‌توانند در این ورزش موفق شوند. ورزش زورخانه‌ای ورزشی کم هزینه است که برای پیشرفت در آن، فرد تنها به علاقه به این رشته نیاز دارد و با پشتکار و تلاش می‌تواند به موفقیت برسد.»

کسب مقام اول مسابقات استان تهران در سال 1388
عنوان قهرمانی مسابقات شهرداری در سال 1388
کسب رتبه برتری در مسابقات آموزش و پرورش استان تهران در سال 1389
مقام سوم مسابقات کشوری در سال 1389
جزو نفرات برتر کشوری در مسابقات کشوری در سال 1390
مقام پنجم مسابقات مرشدی کشور در سال 1390ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code