منطقه 9

حس همدلی با عطر مهربانی

نویسنده: مهدی علومی
در محله ما خیّران بسیاری را می‌توان یافت که با راه‌اندازی خیریه‌های بزرگ و کوچک سعی دارند گرهی از مشکلات هم‌محله‌ای‌های نیازمندشان هر یک هم بگشایند..
1396/09/11
 در محله ما خیّران بسیاری را می‌توان یافت که با راه‌اندازی خیریه‌های بزرگ و کوچک سعی دارند گرهی از مشکلات هم‌محله‌ای‌های نیازمندشان هر یک هم بگشایند. به نوعی این کار را انجام می‌دهند؛ به عنوان مثال یک گروه هم‌زبان دور هم جمع می‌شوند و خیریه‌ای راه‌اندازی می‌کنند یا بانوی میانسالی که سال‌هاست با بافت و فروش کلاه و لیف، بخشی از جهیزیه نوعروسان نیازمند محله‌اش را تهیه می‌کند باغداری هم در منطقه ما زندگی می‌کند که هر سال بخشی از محصول باغ خود را به نیازمندان محله می‌بخشد. اهالی محله ما که آیین مهرورزی را سرلوحه همه فعالیت‌هایشان قرار داده و کمک‌هایشان از محله فراتر رفته و شامل نیازمندان سایر مناطق هم می‌شود. در زلزله اخیر استان کرمانشاه خیّران محلی هم سهمی در جمع‌آوری کمک‌های مردمی و وسایل امدادی داشتند. در گزارش زیر با بخشی از این کارهای خیر هم‌محله‌ای‌ها آشنا می‌شویم.

آرامشم را از شادی نوعروسان نیازمند دارم
«فضه کریمی» خیّر هم‌محله‌ای را بیشتر ساکنان محله سی‌متری جی می‌شناسند. او که به «خاله فضه» محله معروف است سال‌هاست با فروش بافتنی بخشی از وسایل جهیزیه نوعروسان نیازمند محله‌اش را تأمین می‌کند. او از نمازگزاران قدیمی مسجد امام حسن عسکری(ع) است و درباره کارهای خیرش می‌گوید: «پدرم خیّر بود. او هیچ‌وقت نیازمندی را که به در خانه‌اش مراجعه می‌کرد ناامید رد نمی‌کرد. پدرم الگوی ما در زندگی بوده و هست. پس از ازدواج سعی کردم مانند او دست نیازمندان را بگیرم. همیشه از این کار احساس آرامش می‌کنم.» همسرش را حامی و پشتیبان خود در کارهای خیرخواهانه‌اش می‌داند. بانوی خیّر هم‌محله‌ای در ادامه صحبت‌هایش می‌گوید: «دوست داشتم به افراد بسیاری کمک کنم. به همین دلیل با کمک بانوان نمازگزار مسجد خیریه‌ای راه‌اندازی و هرچند وقت یکبار کمک‌های اهالی را جمع‌آوری کرده و به دست نیازمندانی که می‌شناسیم، می‌رسانیم.» او می‌گوید: «هر‌کاری که بتوانم انجام می‌دهم تا لبخند شادی را مهمان خانه نوعروسان نیازمند کنم. از دوخت چادر و مقنعه گرفته تا بافت شال گردن و لیف را انجام می‌دهم و با فروش آنها تاکنون ده‌ها نوعروس را راهی خانه بخت کرده‌ایم.»

110 خانوار زیر پوشش یک خیریه فامیلی
خیریه امام مهدی(عج) محله شمشیری هم یکی دیگر از خیریه‌های محله است. این خیریه حدود 40 سالی از فعالیتش می‌گذرد. حاج «ولی پالیزدار» خیریه درباره شروع این فعالیت خیریه فامیلی می‌گوید: «شروع فعالیت خیریه به سال1356 و برپایی جلسات قرآنی و هیئت عزاداری خانوادگی‌مان برمی‌گردد. آن روزها هیئت هر هفته در خانه یکی از اقوام برگزار می‌شد. در جلسات قرائت قرآن هیئت علاوه بر مباحث قرآنی درباره فعالیت‌های اجتماعی هم بحث می‌کردیم. کمک به نیازمندان یکی از مباحثی بود که در این جلسات مورد استقبال قرار گرفت.» اگرچه فعالیت این خیریه با حمایت از چند خانواده، که تعدادشان به انگشتان دست هم نمی‌رسید، شروع شد، اما اکنون 110 خانواده را تحت پوشش خود قرار داده است. این خیریه علاوه بر اهدای سبد آذوقه در مناسبت‌های مختلف مثل، ماه رمضان، نوروز و آغاز سال تحصیلی مهر، در پرداخت هزینه درمان بیماران نیازمند و جهیزیه نوعروسان نیازمند هم کمک می‌کند. خیریه امام مهدی(عج) همچنین از نیازمندانی که موقت دچار مشکل شده‌اند هم حمایت می‌کند. دفتر این خیریه در خیابان طحانی محله شمشیری است.

کانال تلگرامی در خدمت خیریه‌ها
«خیریه معزالمؤمنین» از جمله خیریه‌های منطقه است که زیرنظر مسجد صاحب‌الزمان(عج) در خیابان تفرش فعالیت می‌کند. بانیان این خیریه عده‌ای از نمازگزاران و خیّران محله هستند. «علیپور» مسئول خیریه درباره فعالیت‌های این مرکز می‌گوید: «نیازمندان زیر پوشش سامانه حامی و اهالی به ما معرفی می‌کنند. در خیریه علاوه بر اهدای سبد کالا، کمک‌های دیگری هم شامل حال نیازمندان می‌شود.» در میان خیّران خیریه معزالمؤمنین باغدارانی پیدا می‌شوند که بخشی از محصولات باغ خود را به نیازمندان می‌بخشند. مسئول خیریه به نوع کمک‌رسانی خیریه اشاره می‌کند و می‌گوید: «معمولاً نیازهای افراد را در کانال تلگرامی خود به خیّران اعلام می‌کنیم. به‌عنوان مثال خانواده‌هایی را که پدر بیکار و فرزند دانشجو دارند یا فرزندانی را که به دلایلی از تحصیل بازمانده‌اند به خیّران معرفی می‌کنیم. با اعلام نوع کمک در فضای مجازی، خیّران اعلام آمادگی کرده و به کمک آنها نیازهای این افراد را برآورده می‌کنیم.» به کمک خیریه معزالمؤمنین تاکنون زمینه اشتغال ده‌ها نفر فراهم شده است. از دیگر فعالیت‌های خیرخواهانه این خیریه می‌توان به اسکان در راه‌ماندگان در فصل سرما و توزیع غذا به همراهان بیماران در مقابل بیمارستان‌ها اشاره کرد.

کار خیر حد و مرز نمی‌شناسد
اهالی محله علاوه بر کمک‌رسانی به نیازمندان محله‌شان در کمک به حادثه‌دیدگان هم پیشقدم هستند. چندی پیش که زلزله سرپل ذهاب و کرمانشاه باعث شد تا خانه‌های بسیاری از هموطنانمان آوار شود، اهالی محله سعی کردند به هر شکلی که می‌توانند به زلزله‌زدگان کمک کنند. در گوشه و کنار محله خیریه‌هایی برای جمع‌آوری کمک‌های اهالی به زلزله‌زدگان راه‌اندازی شد. اهالی محله شمشیری هم با کمک سرای محله شمشیری کمک‌های جمع‌آوری شده خود را به دست زلزله‌زدگان رساندند. پارکینگ سرای محله شمشیری مملو از اجناسی بود که اهالی برای کمک آورده بودند. «مریم رخساره» مدیر محله شمشیری می‌گوید: «تا چندی پیش کمک‌ها را در خانه «محمد احمدیان» یکی از شورایاران محله جمع می‌کردیم. تعداد کمک‌ها زیاد بود و به همین دلیل آن را به پارکینگ سرا منتقل کردیم.» هنوز هم در گوشه و کنار منطقه چادرها و پایگاه‌هایی برای امدادرسانی دایر است. مسجد امام حسین(ع) هم در محله سی‌متری جی یکی دیگر از این پایگاه‌های فعال جمع‌آوری کمک‌های مردمی است. «پروین حسن‌زاده» یکی از هم‌محله‌ای‌ها در حالی که کمک نقدی خود را به صندوق می‌اندازد، می‌گوید: «تصور اینکه همنوعان در سرما و چادر شب را به صبح برسانند، برایم سخت است و نمی‌توانم آرام بنشینم.»«زهرا اسماعیل‌زاده» هم کمک به همنوع نیازمند را وظیفه همه می‌داند و می‌گوید: «این افراد تا چند وقت پیش خانه و زندگی داشتند. حالا به کمک و حمایت ما نیاز دارند، پس وظیفه ما است از آنها حمایت کنیم»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code