منطقه 9

خطرهمسایه ماست هـر‌خانه یک امداد‌گر

نویسنده: رضا افراسیابی
اگر اتفاقی مثل زلزله بیفتد بافت شهری محله‌های منطقه ما چقدر آمادگی مقابله با شرایط بحرانی را دارند. اصلاً اهالی محله‌های منطقه در شرایط بحرانی با اصول رفتار صحیح و ایمنی آشنا هستند تا بتوانند جان خودشان را نجات دهند؟...
1396/09/11
 اگر اتفاقی مثل زلزله بیفتد بافت شهری محله‌های منطقه ما چقدر آمادگی مقابله با شرایط بحرانی را دارند. اصلاً اهالی محله‌های منطقه در شرایط بحرانی با اصول رفتار صحیح و ایمنی آشنا هستند تا بتوانند جان خودشان را نجات دهند؟ اتفاقی مثل زلزله اخیر که باعث کشته و مجروح شدن تعداد زیادی از هموطنان‌مان شد، بعید نیست که دیر یا زود سراغ ما هم بیاید. بنابراین باید آماده‌باشیم تا در شرایط بحرانی علاوه بر اینکه جان خودمان را حفظ می‌کنیم به دیگران نیز یاری برسانیم تا از آسیب‌دیدگی بیشتر نجات پیدا کنند. مسئولیت آموزش اصول ایمنی در شرایط بحرانی و تجهیز سوله‌های ستاد بحران برای مواقع اضطراری را ستاد مدیریت بحران در همه مناطق برعهده دارد. به بهانه میزان آمادگی منطقه برای مقابله با شرایط بحران، سراغ «عباس خسروی» رئیس ستاد مدیریت بحران منطقه رفتیم و با او در این‌باره گفت‌وگو کردیم.

برگزاری مانورهای تخصصی در محله‌های مختلف
امسال مانورهای ستاد مدیریت بحران در محله‌های مختلف منطقه با هدف آموزش رفتار صحیح و ایمنی در شرایط بحرانی برای آشنایی اهالی برگزار شده است. «عباس خسروی» رئیس ستاد بحران منطقه با بیان اینکه مانورهای نمایشی از کارایی لازم برای آموزش افراد برخوردار نیستند، می‌گوید: «متأسفانه مانورها در کشور ما شکل نمادین داشته و آن‌طور که انتظار می‌رود کارایی ندارد، اما امسال در برگزاری مانورهای مختلف سعی کرده‌ایم به مانورهای تخصصی در حوزه‌های مختلف توجه بیشتری داشته باشیم. برای همین در مانورهای امسال با سازمان‌ آب، برق و گاز برای برگزاری مانورهای تخصصی همکاری مستمر داشته و تقریباً هر مانور با محوریت وقوع یک اتفاق فرضی در یکی از سازمان‌ها اجرا شده است. به‌طور مثال اگر نشت گاز کلر اتفاق بیفتد، اداره گاز باید وارد میدان شود و از ستاد بحران درخواست کمک کند و با همکاری راهور محدودیت‌های ترافیکی ایجاد تا امنیت منطقه تأمین شود.»

بافت فرسوده، مانع امدادرسانی
تصور بسیاری از افراد این است که شرایط بحرانی فقط هنگام زلزله یا سیل به وقوع می‌پیوندد. این در حالی است که اکنون کشور ما با کم‌آبی و از سویی هم با خشکسالی روبه‌روست که در رده شرایط بحرانی دسته‌بندی می‌شود. پس باید موضوع بحران را عمیق‌تر ببینیم و برای رفتار ایمن در شرایط بحرانی خودمان را آماده کنیم. به تازگی در خبرها از منطقه ما به‌عنوان یکی از 4 منطقه ناایمن شهر در شرایط بحرانی یاد و این موضوع باعث نگرانی اهالی شده است. خسروی می‌گوید: «بافت فرسوده به همراه خودش مشکلات متعددی مثل خانه‌های‌ریز دانه و عرض کم معابر را به وجود می‌آورد که در شرایط بحرانی همین موضوع مانع بزرگی برای امداد‌رسانی محسوب خواهد شد. راه چاره رفع خطر این است که آن دسته از اهالی که در بافت فرسوده سکونت دارند و تعدادشان هم کم نیست، هرچه زودتر برای نوسازی خانه‌های خود اقدام کنند.»

تیرهای چوبی چراغ‌برق خطرآفرین هستند
تا امروز بارها در گزارش‌های مختلف از تیرهای چراغ‌برق چوبی نوشته‌ایم که با توجه به ناایمن بودن‌شان هنگام وقوع زلزله برای اهالی محله‌ها خطرآفرین خواهند بود و باید هرچه زودتر نسبت به جمع‌آوری آنها اقدام شود. تعداد تیرهای چراغ‌برق چوبی در منطقه ما کم نیست و بیشتر آنها را می‌توان در بافت‌ فرسوده و در کوچه‌های کم‌عرض دید. خسروی به یکی از تیرهای برق چوبی که در مجاورت ستاد مدیریت بحران قرار دارد و 23 رشته سیم از آن منشعب شده اشاره می‌کند و می‌گوید: «تیرهای چوبی برق منسوخ شده‌اند و دیگر به سختی می‌توان نظیر آنها را در جایی پیدا کرد. این تیرها ناایمن هستند و می‌توانند خسارت‌های جبران‌ناپذیر زیادی را به دنبال داشته باشند. بعضی از این تیرها به دلیل اینکه تعداد زیادی رشته برق از آنها بدون هیچ نظمی در هم‌تنیده شده در حالت عادی هم خطرناک و نا ایمن هستند. بنابراین باید تیرهای برق چوبی از گوشه و کنار منطقه جمع شوند.»
در ضرورت آموزش اصول ایمنی
متأسفانه با وجود اینکه بارها آمار رو به شتاب تلفات و مصدومان حوادثی مانند سیل و زلزله را از رسانه‌ها می‌شنویم و می‌خوانیم، اما هنوز هم بسیاری از اهالی به یادگیری اصول ایمنی برای شرایط بحرانی اهمیت نمی‌دهند و این موضوع بسیار نگران‌کننده است. خسروی صحبت‌هایش را با تأکید بر اینکه باید یادگیری اصول ایمنی در شرایط بحرانی در افراد نهادینه شود، چنین ادامه می‌دهد: «باید همه به این باور برسند که یادگیری اصول ایمنی در شرایط بحرانی یک اصل مهم و ضروری است. آموزش اصول ایمنی یعنی اینکه همه نیروها در شرایط بحرانی کارآیی لازم را برای امداد‌رسانی داشته باشند.» به گفته خسروی افزایش تعداد اعضای داوطلب در کانون‌های دوام امیدوار‌کننده است. چراکه نشان می‌دهد اهالی به ضرورت یادگیری نکات ایمنی در شرایط بحرانی پی برده‌اند.»

تهیه نقشه جامع محله‌ها در شرایط بحرانی
ستاد مدیریت بحران منطقه برای اینکه امدادگران شناخت درستی از اوضاع محله‌ها داشته باشند و کارآمداد‌رسانی به شکل صحیح انجام شود، نقشه‌ای جامع از محله‌های منطقه را در شرایط بحرانی تهیه کرده است. خسروی در‌این‌باره توضیح می‌دهد: «در این نقشه‌ها تلاش کرده‌ایم تا جزییات محله‌ها در نظر گرفته شود و از این طریق بتوانیم کار امدادگران را در شرایط بحرانی تسهیل کنیم. با توجه به بانک اطلاعاتی محله‌ها میزان تلفات، آوارها و مصدومان احتمالی در شرایط بحرانی را و حتی اینکه کدام معابر بسته خواهد شد، طراحی کرده‌ایم تا از این طریق نقاط ایمن و نا ایمن را مشخص کنیم. این نقشه‌ها از طریق سرای محله‌ها بین اهالی توزیع می‌شود تا همه بدانند در شرایط بحرانی بهتر است کجا بروند و از حضور در چه نقاطی پرهیز کنند.»

آموزش کمک‌های اولیه
یکی از هدف‌های ستاد مدیریت بحران برای مقابله با شرایط بحرانی این است که هر خانواده یک امداد‌گر داشته باشد تا بتواند در این مواقع به افراد خانواده خود امداد‌رسانی کند. اگر یکی از افراد خانواده نکات ضروری و رفتار ایمن در شرایط بحرانی را آموزش دیده باشد، می‌تواند نقش مهمی در حفظ جان سایر افراد خانواده ایفا کند. «مهری موحد‌نژاد» از اهالی محله مهر‌آباد جنوبی است و 7 سالی می‌شود که در کانون دوام سرای محله‌اش عضو است. موحد‌نژاد توضیح می‌دهد: «با حضور در کلاس‌های آموزشی کانون دوام نکات کاربردی برای مقابله با شرایط بحرانی را آموزش دیده‌ام که برایم بسیار مفید بوده است. سعی می‌کنم هر چیزی را که در کلاس‌های آموزشی یاد می‌گیرم به دیگر اعضای خانواده منتقل کنم تا آنها نیز در شرایط بحرانی موفق به نجات جان خود شوند. این آموزش‌ها آنقدر برای من جالب بود که به همسایه‌ها هم توصیه کرده‌ام عضو گروه دوام شوند.»

چرا باید دوامی شویم
بدون‌‌ تردید بافت فرسوده و‌ ریز دانه یکی از خطراتی است که جان اهالی را تهدید می‌کند و این موضوع در مورد محله‌هایی مانند امامزاده عبدالله(ع) و دستغیب بیشتر صدق می‌شود. در این محله‌ها، کوچه‌های کم‌عرض امکان امداد‌رسانی در شرایط بحرانی را بسیار سخت می‌کند. «سجاد یوسفی» از 15سال قبل در محله امامزاده عبدالله(ع) سکونت دارد و به تازگی در دوره‌های آموزشی کانون دوام شرکت کرده است. او درباره اینکه چرا تصمیم به شرکت در کلاس‌های آموزشی کانون دوام گرفته، می‌گوید: «با تماشای تصاویر قربانیان و آسیب‌دیدگان از تلویزیون با خودم فکر کردم که اگر چنین اتفاقی برای من رخ بدهد باید چه کار کنم؟ من نکات ایمنی رفتار در شرایط بحرانی را نمی‌دانستم و دیگر به این باور رسیده بودم که باید این مسائل را یاد بگیرم. از هفته قبل در کلاس‌های آموزشی اعضای کانون دوام ثبت‌نام کرده‌ام تا نکات ایمنی را آموزش ببینم. البته تصمیم گرفته‌ام که برای نوسازی خانه‌ام که در بافت فرسوده قرار دارد نیز هرچه زودتر اقدام کنم تا ایمنی خانواده‌ام تأمین شود و امکان امداد‌رسانی در شرایط بحرانی فراهم باشد.»

آشنایی با نقاط پر خطر منطقه
شناخت نقاط پرخطر در شرایط بحرانی به ما کمک می‌کند تا در این مکان‌ها نباشیم و از این طریق آسیب کمتری ببینیم. برای شناخت نقاط پر خطر باید به این نکته توجه داشت که نقاط پر خطر در شرایط بحرانی به محل‌هایی گفته می‌شود که در شرایط بحرانی مثل وقتی زلزله می‌آید حضور در آنجا امکان آسیب‌دیدگی و تلفات را افزایش می‌دهد. متأسفانه در منطقه ما محله‌هایی که بافت فرسوده در آنها بیشتر است در زمان وقوع بحران میزان تلفات و آسیب‌های احتمالی‌اش بیشتر خواهد بود. چراکه خانه‌هایی که در بافت فرسوده هستند در معرض زلزله آسیب‌پذیرترند و با توجه به شرایطی که دارند امکان امداد‌رسانی به آنها بسیار سخت است. بافت خاک در منطقه ما آبرفتی است و این خاک ایمنی مناسبی ندارد. همین موضوع باعث شده تا میانگین هر روز در 3 نقطه از منطقه نشست خاک داشته باشیم.

نقاط ایمن کجاست؟
در شرایط بحرانی مثل زلزله نقاط ایمن از اهمیت فراوانی برخوردار هستند تا افراد در آنجا پناه بگیرند و از این طریق بتوانند جان خودشان را نجات دهند. در تعریف نقاط ایمن باید گفت که به مکان‌هایی گفته می‌شود که در شرایط بحرانی مثل وقتی که زلزله می‌آید برای پناه گرفتن ایمن هستند، اما در مجموع نقاط ایمن زمین‌های بایر و بوستان‌ها و مکان‌هایی بدون سقف هستند که در شرایط بحرانی، اهالی می‌توانند خود را به آنجا برسانند. طبیعی است که اهالی باید اصول ایمنی برای شرایط بحرانی را آموزش ببینند تا بتوانند جان خود را نجات بدهند و به دیگران نیز امداد‌رسانی کنند.

چگونه عضو ستاد بحران شویم؟
آن دسته از اهالی که قصد دارند در کانون‌های دوام عضو شوند تا در شرایط بحرانی بتوانند به هم‌محله‌ای‌هایشان خدمت‌ کنند، باید با توجه به محل سکونتشان به سرای همان محله مراجعه کنند. جالب است بدانید که برای عضویت در ستاد بحران هیچ محدودیتی از نظر جنسیت یا سن وجود ندارد و علاقه‌مندی به یادگیری برای عضویت کافی است.
  • 200نفر در کانون‌های دوام ستاد مدیریت بحران منطقه ما عضویت دارند.
  • 4غرفه بحران در محله‌های مهر‌آباد جنوبی، سرآسیاب مهرآباد، دستغیب و استادمعین با تجهیزات مناسب آماده ارائه خدمات به اهالی در شرایط بحرانی هستند.
  • 60ساعت کلاس آموزشی را اعضای کانون‌های دوام می‌گذرانند تا نکات ایمنی را در شرایط بحرانی به کار گیرند.
  • 6مانور تخصصی، امسال در محله‌های مختلف منطقه در حوزه‌های گاز، آب و برق برگزار شده است.

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code