منطقه 9

دوستداران طبیعت

نویسنده: حمیدرضابوجاریان
این روزها بازار نذری دادن داغ است و استفاده از ظروف یکبارمصرف هم داغ‌تر از آن. بسیاری از کارشناسان معتقدند نباید از این ظروف استفاده کرد. چون عامل بروز بیماری است...
1396/03/27
این روزها بازار نذری دادن داغ است و استفاده از ظروف یکبارمصرف هم داغ‌تر از آن. بسیاری از کارشناسان معتقدند نباید از این ظروف استفاده کرد. چون عامل بروز بیماری است و به محیط‌زیست هم صدمات جبران‌ناپذیری وارد می‌کند. این روزها تشکل‌های محیط‌زیستی منطقه ما برای تشویق و ترغیب خانواده‌ها به استفاده کمتر ازظروف یکبار مصرف ومواد پلاستیکی و حفظ محیط‌زیست دست به کار شده‌ و تصمیم گرفته‌اند با مشارکت جوانان و نوجوانان استفاده از این ظروف را به حداقل برسانند. برخی نوجوانان و فعالان محیط‌زیست هم با حضور در بوستان‌های منطقه آستین‌ها را بالا زدند و همه مواد پلاستیکی را از بوستان‌ها جمع‌آوری کردند. با برخی از شرکت‌کنندگان در طرح پاکسازی بوستان‌های منطقه درباره علت انجام این کار و اهمیت حفظ محیط‌زیست در محله‌شان همصحبت شده‌ایم. 

محیط‌زیست برای همه
این روزها همه چیز نسبت به گذشته تفاوت پیدا کرده است. کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که درباره اهمیت حفظ محیط‌زیست نداند. همه این مسائل به مدد آموزش‌هایی است که به‌صورت مستمر در سال‌های اخیر از سوی کانون‌ها و فعالان محیط‌زیست به اهالی داده شده است. آموزش‌هایی که رفتار محیط‌زیستی شهروندان را تا حدودی تغییر می‌دهد. بچه‌ها از مهم‌ترین گروه‌هایی هستند که در طرح‌های محیط‌زیستی مورد توجه قرار دارند. «نسترن محمودی» 6 ساله است و کنار مربی‌اش از مردم می‌خواهد که کمتر پلاستیک استفاده کنند. او با زبان شیرین کودکی شعری درباره اهمیت حفظ محیط‌زیست و استفاده کمتر از ظروف پلاستیکی می‌خواند که با استقبال مواجه می‌شود. نسترن با همان زبان شیرین و کودکانه‌اش می‌گوید: «پلاستیک‌ها همه جا هستند و نباید اجازه داد این مواد در بوستان‌ها، خیابان و جوی‌ها وجود داشته باشند. همه کمک کنیم که مواد پلاستیکی در جامعه کمتر شود تا حیوانات و طبیعت نفس راحتی از دست این مواد بکشند.» نسترن از اینکه زیبایی گل‌ها با وجود زباله‌ها در بوستان کمتر دیده می‌شود، ناراحت است و می‌گوید: «چرا به جای حفظ محیط‌زیست، گل‌ها و پرندگان‌کاری می‌کنیم که زباله جایشان را بگیرد. صدایی که از پلاستیک‌هایی که در کوچه و خیابان‌ها با باد به حرکت در می‌آیند قشنگ نیست و دوست داریم صدای پرنده‌ها در بوستان شنیده شود.»

دریافت نوشت‌افزار با ارائه زباله!
یکی از طرح‌هایی که باعث شده شهروندان تمایل بیشتری برای تفکیک زباله داشته باشند، اطلاع‌رسانی درباره مزیت تفکیک پسماند و تأمین نیازهای کودکان محروم از امکانات ورزشی است. از زمانی که به شهروندان گفته شده که با صرفه‌جویی حاصل از تفکیک پسماند می‌توان نوشت‌افزار برای بچه‌های نیازمند امکانات آموزشی تهیه کرد، مشارکت‌شان در این طرح به شدت افزایش پیدا کرده است. «رضا صفدری» یکی از افرادی است که در بوستان المهدی(عج) زباله‌های تفکیک شده خود را به مسئول غرفه بازیافت تحویل می‌دهد و دلیل خوبی برای این کارش دارد. او می‌گوید: «همسرم فرهنگی است و با دانش‌آموزان زیادی سروکار دارد و برخی از آنها پولی برای تهیه نوشت‌افزار ندارند. یک روز پوستری دیدم که روی آن نوشته شده بود اگر زباله خشک و تر خود را تفکیک و به غرفه‌های بازیافت بدهیم، به ازای آن می‌توانیم نوشت‌افزار برای بچه‌های نیازمند تهیه کنیم. من و همسرم نیز تصمیم گرفتیم در این کار خیر مشارکت کنیم.» او جمع کردن پلاستیک و زباله را از بوستان نزدیک خانه‌شان اقدام مناسبی می‌داند و می‌گوید: «اینکه پلاستیک و زباله را با کمک رفتگر بوستان جمع کنیم‌ کاری خوبی است، اما این نکته را نباید فراموش کرد که باید این فرهنگ ایجاد شود که کیسه‌های پلاستیکی را نباید در طبیعت رها کرد چون این کیسه‌ها به آسانی تجزیه نمی‌شوند و انباشت آن زندگی مردم را با خطر مواجه می‌کند.»

نه! به ظروف پلاستیکی
«ما هر سال نذری داریم و لیوان‌های پلاستیکی یکبار مصرف استفاده می‌کردیم. متأسفانه بعد از نذری، کسانی که شربت می‌خوردند لیوان را در خیابان رها می‌کردند. امسال متوجه ضرر این نوع زباله شدیم و با اینکه لیوان‌های کاغذی گران‌تر بود تصمیم گرفتیم از این لیوان‌ها به جای لیوان پلاستیکی استفاده کنیم. خوشبختانه افراد لیوان‌های کاغذی را با خود می‌برند و آن را کمتر در خیابان رها می‌کنند. با این کار به محیط‌زیست هم آسیب کمتری وارد می‌شود و چهره خیابان تمیزتر می‌ماند.» این حرف‌های «زینب محمدی» است که تجربه خود را درباره حفظ محیط‌زیست و استفاده کمتر از ظروف پلاستیکی بیان می‌کند. او در ادامه می‌گوید: «خیلی وقت‌ها درباره ضرر استفاده از ظروف پلاستیکی صحبت می‌شود و گفته می‌شود این ظروف عامل بروز سرطان است. برای همین ما تصمیم گرفتیم کمتر از پلاستیک و ظرف‌های یکبار مصرف استفاده کنیم. با وجود اینکه دوست داریم از کیسه‌های قابل بازیافت استفاده کنیم، اما تعداد این کیسه‌ها کم است یا اصلاً نمی‌توان آن را از جایی تهیه کرد.»

آموزش حفظ محیط‌زیست از مدرسه تا خانه
در گذشته آن‌طور که باید و شاید حفظ محیط‌زیست دغدغه شهرنشینان نبود و به همین خاطر هم محیط‌زیست با آسیب‌های جدی مواجه شد. به گفته کارشناس محیط‌زیست منطقه، دلیل عمده چنین مشکلی در نبود آگاهی مردم از اهمیت داشتن محیط‌زیست سالم و داشتن آسمان آبی ‌ـ زمین پاک است. «الناز رضایی» اعتقاد دارد برای افزایش آگاهی شهروندان منطقه تصمیم گرفته شد که آموزش‌ها در3 بخش به کودکان و نوجوانان، زنان خانه‌دار و افراد تحصیلکرده ارائه و فرصت برای نهادینه کردن آموزش‌ها میان خانوارهای ساکن منطقه فراهم شود.» حرف‌های رضایی نشان می‌دهد مسئولان محیط‌زیست منطقه ما برنامه‌های جامعی برای حفظ محیط‌زیست دارند. اجرای برنامه‌های آموزشی برای تمام دانش‌آموزان مشغول تحصیل در مدارس منطقه دلیل خوبی است بر این مدعا، رضایی در ادامه می‌گوید: «آموزش‌یاران کانون‌های محیط‌زیست با حضور در مدارس، به زبان ساده و کودکانه از اهمیت حفظ محیط‌زیست صحبت می‌کنند. تاکنون همه مدارس مشمول دریافت آموزش‌های محیط‌زیستی شده و دانش‌آموزان با راه‌های کاهش تولید زباله و حفظ محیط‌زیست آشنا شده‌اند.» به نظر می‌رسد آموزش دانش‌آموزان پایان راه آموزش مسائل زیست‌محیطی به ساکنان نیست. هر ازگاهی صدای زنگ خانه اهالی از سوی آموزش یاران عضو کانون‌های محیط‌زیستی برای آموزش به زنان خانه‌دار زده می‌شود تا مادران خانه هم همپای فرزندانشان با اصول حفظ محیط‌زیست آشنا شوند. رضایی در این باره می‌گوید: «آموزش‌یاران با حضور در کنار خانواده، آموزش‌هایی را که به فرزندان داده‌اند این بار با زبان تخصصی به مادران آموزش می‌دهند تا اهالی خانه با محیط‌زیست و اهمیت آن بیش از قبل آشنا شوند.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code