منطقه 9

رقابت قرآنی 8 هـزار هم‌محله‌ای‌

نویسنده:
چهارمین دوره از مسابقات قرآنی «سراج» محله‌های شهر تهران با هدف حمایت از جلسات قرآنی و شناسایی و تقدیر از نخبه‌های قرآنی محله‌ها به همت فرهنگسرای منطقه برگزار می‌شود...
1395/10/18
 چهارمین دوره از مسابقات قرآنی «سراج» محله‌های شهر تهران با هدف حمایت از جلسات قرآنی و شناسایی و تقدیر از نخبه‌های قرآنی محله‌ها به همت فرهنگسرای منطقه برگزار می‌شود. اهالی مانند سال گذشته برای شرکت در این مسابقه ثبت‌نام و خود را برای رقابت با ساکنان مناطق دیگر آماده می‌کنند. چند روزی تا پایان مهلت ثبت‌نام باقی است اما تاکنون نزدیک به 8 هزار نفر خود را برای شرکت در این رقابت آماده می‌کنند. در بین شرکت‌کننده‌های منطقه هم کسانی هستند که به‌صورت خانوادگی در این مسابقه شرکت کرده‌اند. به همین بهانه سراغ «معصومه عمارتی»، مدیر مراکز فرهنگی و هنری منطقه و رئیس فرهنگسرای رویش رفتیم و با او درباره این دوره از مسابقات و نحوه اجرای آن در منطقه به گفت‌وگو نشستیم.

حمایت از جلسات قرآنی محله‌ها
یکی از برنامه‌های فرهنگی و دینی، تشکیل جلسات قرآنی به صورت هیئت‌های قرآنی است که به‌صورت سنتی و مکتبخانه‌ای از سال‌های بسیار دور برگزار شده است. مدیر مراکز فرهنگی و هنری منطقه با اشاره به این موضوع گفت: «در این جلسات یک یا چند ساعته که با حضور اساتید قرآن برگزار می‌شد، اهالی در کنار هم به قرائت قرآن می‌پرداختند و ایرادهای خود را رفع می‌کردند.» «معصومه عمارتی» ادامه داد: «در همین راستا مراکز فرهنگی هنری منطقه همزمان با دیگر مناطق فرهنگی شهر تهران و برای حمایت از این جلسات قرآنی، چندی است اقدام به برگزاری مسابقاتی تحت عنوان «مسابقات جلسات قرآنی محله‌های شهر تهران» کرده است که از آن به عنوان «سراج» یاد می‌شود.»

استقبال زیاد اهالی از مسابقات قرآنی
اهالی منطقه سال گذشته در این رقابت خوش درخشیدند. امسال هم پیش‌بینی شده تا اهالی در این رقابت مقام‌های خوبی کسب کنند. وی با بیان این مطلب گفت: «قرار است مرحله مقدماتی «مسابقات جلسات قرآنی سراج» در همه محله‌های منطقه با حضور علاقه‌مندان قرآن و عترت در مراکز فرهنگی و هنری منطقه برگزار شود. این دوره از مسابقات قرآنی ویژه جلسات قرآنی با هدف حمایت و شناسایی نخبگان قرآنی محله‌ها، به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و مدیریت فرهنگی و هنری منطقه اجرا می‌شود.» به گفته عمارتی این دوره از مسابقات با حضور خواهران و برادران در رشته‌های قرائت تحقیق و قرائت‌ترتیل در 2سطح مبتدی و پیشرفته و در 3 گروه سنی کمتر از 12 سال، 12 تا 18 سال و بیش از 18 سال و همچنین در رشته حفظ قرآن کودکان 4 تا 6 سال و دوره اول تا سوم ابتدایی برگزار می‌شود.» سال گذشته در این بخش از مسابقات بیش از 750 نفر از علاقه‌مندان قرآنی منطقه شرکت کردند. در این مسابقات در رشته قرائت تحقیق در گروه سنی 12 تا 18 سال سوره‌های عنکبوت، روم و لقمان و در گروه سنی بالای 18 سال سوره‌های انفال، توبه و یونس برای طرح سؤالات انتخاب شد. هم‌چنین در رشته قرائت‌ترتیل در گروه سنی کمتر از 12سال سوره یاسین  در سطح مبتدی و پیشرفته، در گروه سنی 12 تا 18 سال در سطح مبتدی سوره انبیاء، در سطح پیشرفته، سوره‌های انبیاء، حج، مؤمنون و در گروه سنی بیش از 18 سال در سطح مبتدی سور‌ه‌های بقره و آل‌عمران و در سطح پیشرفته 10 جزء اول قرآن قرائت شد.»

تا فرصت هست، ثبت‌نام کنید
مرحله مقدماتی این رقابت‌ها هفته اول بهمن برگزار می‌شود و10 نفر از برترین‌‌های هر رشته به مرحله نهایی راه می‌یابند. همچنین مرحله نهایی مسابقات «سراج» 14 و 15 بهمن‌ برگزار می‌شود. علاقه‌مندان برای شرکت در این مسابقات می‌توانند تا 29 دی به نزدیک‌ترین مراکز فرهنگی و هنری، خانه‌های قرآن و عترت، مساجد و پایگاه‌های بسیج مراجعه کنند. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 66688553 (فرهنگسرای رویش) تماس بگیرند.

رقابت در گروه‌های مختلف  
قرائت تحقیق
  •  سوره‌های انبیاء و مؤمنون برای رده سنی 12 تا 18 سال
  •  سوره‌های هود، یوسف و رعد برای رده سنی بیش از 18 سال
قرائت‌ترتیل
  •  سوره حجر برای رده‌ سنی کمتر از 12 سال
  •  سوره مؤمنون برای رده سنی 12 تا 18 سال (مبتدی)
  •  سوره‌های عنکبوت، روم و لقمان برای رده سنی 12 تا 18 سال (پیشرفته)
  •  سوره‌های نساء و انعام برای رده سنی بیش از18 سال (مبتدی)
  •  سوره‌های جزء دوم برای رده سنی بیش از 18 سال (پیشرفته)
 حفظ
  •   22 سوره آخر قرآن (ضحی تا ناس) برای رده سنی 4 تا 6 سال
  •  28 سوره آخر قرآن (اعلی تا ناس) برای مقطع اول تا سوم ابتدایی

حضور 6نفر از یک خانواده در رقابت‌های قرآنی
سال‌هاست که در مسابقات قرآنی که شرکت گاز برگزار می‌کند، مقام می‌آورد. همسرش هم نفر اول برخی از مسابقات قرآنی است و به مرحله نهایی راه پیدا کرده است. حمید صالحی و خانواده‌اش در محله هاشمی سکونت دارند. او همراه همسر، 2دختر و 2پسرش در مسابقات قرآنی محله‌های شهر تهران ثبت‌نام کرده‌اند. صالحی اعتقاد دارد قرآن خواندن لیاقت می‌خواهد. او می‌گوید: «همیشه به خانواده‌ام گفته‌ام که حتماً نباید مقام بیاورید همین که قرآن بخوانید، مقام و افتخار شماست.» او بر این باور است که قرآن در زندگی‌اش تأثیرات زیادی داشته است. او می‌گوید: «با شرکت در مسابقات قرآنی قصد دارم تا قرائت قرآن را‌ ترویج دهم و باعث ترغیب دیگران شوم.»

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code