منطقه 9

زیباسازی نماد تاریخی

نویسنده: معصومه ماه پیکر
برج آزادی یکی از بناهای تاریخی کشور به شمار می‌رود. این برج اگرچه زیر نظر بنیاد رودکی و تحت نظارت وزارت ارشاد اسلامی قرار دارد، اما واقع شدن آن در محدوده منطقه 9 باعث شده است تا حفظ و نگهداری بخش وسیعی از محوطه اطراف برج، به عهده شهرداری منطقه باشد...
1395/10/18
  برج آزادی یکی از بناهای تاریخی کشور به شمار می‌رود. این برج اگرچه زیر نظر بنیاد رودکی و تحت نظارت وزارت ارشاد اسلامی قرار دارد، اما واقع شدن آن در محدوده منطقه 9 باعث شده است تا حفظ و نگهداری بخش وسیعی از محوطه اطراف برج، به عهده شهرداری منطقه باشد. قدمت و مشکلاتی که در سال‌های اخیر برای برج اتفاق افتاد، باعث شد چندی پیش برای حفظ و احیای برج، عملیات مرمت و تعویض سنگفرش اطراف برج آغاز شود. طبق گفته مسئولان این عملیات قرار بود تا اواخر تابستان به اتمام برسد، اما به خاطر دقت و حساسیت مسئولان منطقه، کیفیت فدای کمیت نشد. این موضوع باعث شد تا برای اطلاع از زمان اتمام این عملیات با «حمید محسنی» شهردار منطقه گفت‌وگو کنیم.
  •  با توجه به فعالیت‌های شهرداری منطقه در محوطه اطراف برج، اکنون کدام بخش در حال مرمت و چه اقداماتی در این زمینه انجام شده است؟
در حال حاضر مشغول سنگفرش محوطه برج توسط معاونت فنی و عمرانی شهرداری منطقه هستیم تا سنگفرش‌های جدید جایگزین سنگ‌های قبلی شود. طبق برنامه‌های زمانبندی شده، این طرح تا پایان دی و اوایل بهمن تحویل داده می‌شود. همچنین شهرداری منطقه نوسازی و بهسازی دور رینگ و کامپوزیت‌های دور میدان آزادی را برعهده دارد. در همین راستا در محوطه رینگ بیرونی، جدول هم نصب کرده‌ایم. البته بخشی که مربوط به منطقه ما بوده به اتمام رسیده است.
  •  در عملیات بهسازی اطراف برج، نوع سنگ‌هایی که استفاده می‌شود با سنگ‌های قبلی تفاوتی ندارد و به ماهیت اصلی برج صدمه‌ای وارد نمی‌کند؟
انتخاب سنگ‌ها در این عملیات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. سنگ‌هایی که از معادن استخراج می‌شود باید با سنگ‌های اصلی و قبلی برج همخوانی داشته باشد. با توجه به اهمیت برج به‌عنوان یک اثر فرهنگی، همه سنگ‌هایی که استفاده می‌شوند کنترل شده و هرکدام از سنگ‌هایی که شبیه نمونه اصلی نباشند، طبق قرارداد واحد فنی و عمرانی عودت داده می‌شود. یکی از دلایل تأخیر در این عملیات هم حساسیت و ظرافت انتخاب سنگ‌های به کار رفته در این عملیات است.
  •  با توجه به حساسیت‌هایی که به آن اشاره کردید، تاکنون این عملیات چند‌درصد پیشرفت داشته است؟
بیش از 80‌درصد از عملیات به اتمام رسیده است. این طرح 6 ماه طول کشید و اگر مشکلی پیش نیاید تا بهمن به اتمام می‌رسد. از طرفی در کنار این فعالیت، برنامه‌های دیگری هم برای محوطه برج در نظر گرفته شده است. اجرای سیستم بام سبز از جمله آنهاست. در همین رابطه سیستم بام سبز وارد کشور شده و به‌زودی نصب و بهره‌برداری می‌شود. پیش‌بینی می‌کنیم محوطه برج تا دهه‌فجر به اتمام برسد.
  •  گویا غیر از انجام کف‌سازی محوطه برج، برای دور رینگ میدان هم فعالیت‌های چشمگیری انجام شده است. چرا این بار در این عملیات از روکش‌هایی از جنس کامپوزیت استفاده شده است؟
دور رینگ در گذشته از جنس فلز بود. به مرور زمان و به علت فرسودگی بخشی از آن از بین رفته و بخشی از آن هم شکسته شده و چهره ناخوشایندی ایجاد کرده بود. اکنون برای اجرای این عملیات از کامپوزیت سفید و سبز استفاده کردیم چراکه جنس آن سبک و مقاوم در برابر بارندگی است. همچنین زیبایی ظاهری آن دلیل دیگری برای استفاده از کامپوزیت در دور رینگ است.
  •  در صحبت‌های قبلی مسئولان گفته شده بود که قرار است دور محوطه میدان آزادی به پیاده‌راه تبدیل و مسیر عبوری برای عابران ایجاد شود. آیا این طرح هم با سایر طرح‌های بهسازی، اکنون در حال اجراست؟
این طرح جزو طرح جامع میدان آزادی و طرحی فرامنطقه‌ای است. اکنون این طرح در مرحله بررسی و مطالعات تخصصی است چراکه در طرح جامع میدان آزادی، طرح تفصیلی فرودگاه مهرآباد و چند سازمان اطراف آنکه خاص هستند، مورد توجه قرار گرفته و به دلیل شرایط آنها به تازگی شروع شده است.
  •  آیا شهرداری منطقه در رابطه با مرمت داخل برج هم اقداماتی انجام می‌دهد؟
از آن حیث که مسئولیت داخل برج بر عهده ما نیست، پس مأموریتی هم برای انجام فعالیت‌های عمرانی در داخل برج نداریم. تنها فعالیت‌های ما به اطراف برج معطوف می‌شود. البته علاوه بر فضای سبز و رینگ‌های داخلی و خارجی میدان، پاکیزه نگهداشتن سرویس‌های بهداشتی عمومی دور برج و سایر نقاط را هم شهرداری منطقه برعهده دارد.
  •  در پایگاه‌های خبری و گفت‌وگوهای مسئولان بارها عنوان شده که مدیریت برج به شهرداری منطقه واگذار می‌شود. آیا این موضوع صحت دارد؟
حدود 13هکتار از فضای سبز رینگ داخلی و بیرونی اطراف برج توسط شهرداری منطقه حفظ و نگهداری می‌شود. همچنین مسئولیت پاکیزه نگهداشتن و آب و برق این محدوده را برعهده داریم و تنها داخل برج توسط سایر ارگان‌ها اداره می‌شود. چندی پیش طرحی از سوی مهندس چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران، در رابطه با واگذاری مدیریت برج به شهرداری پیشنهاد شد که این ایده در حال بررسی است. آن‌طور که مسئولان برج گفته‌اند پیشنهاد مدیریت 10 ساله به شهرداری مطرح شده است. در هر صورت از آنجا که نگهداری از برج مدیریت واحدی می‌طلبد، ما از این موضوع استقبال می‌کنیم.
  •  به‌عنوان آخرین سؤال، به نظر شما در این زمینه کدام سازمان می‌تواند مؤثرتر عمل کند. آیا مدیریت واحد بهتر است یا نظارت چند سازمان؟
به عقیده من درباره برج آزادی به مدیریت واحد نیاز داریم؛ چراکه مدیریت واحد برای حفظ این بنا و میراث ملی می‌تواند مؤثرتر باشد. اگر شهرداری بتواند مدیریت داشته باشد، در بخش‌های داخلی و ایجاد طرح‌های اقتصادی هم حمایت‌هایی انجام می‌دهد.

شیب صفر و زباله‌ها، دلیل آبگرفتگی
یکی از مشکلاتی که اغلب در روزهای بارانی با آن مواجه می‌شویم، آبگرفتگی معابر است. سر‌ریز شدن آب در معابر تردد را مشکل و در نهایت گره‌های ترافیکی را به وجود می‌آورد. شهردار منطقه شیب صفر منطقه را باعث آبگرفتگی معابر در روزهای بارانی می‌داند و در این‌باره می‌گوید: «متأسفانه به دلیل شیب صفر، منطقه سرریز آب مناطق 2 و 5 است. آبگرفتگی‌هایی که در روزهای بارانی اخیر در خیابان آزادی مشاهده شد از خیابان شهید اکبری در منطقه 2 به سمت منطقه سرریز شده بود. نهرهای موجود در منطقه گنجایش این مقدار آب را ندارد و در نهایت در خیابان سرریز می‌شود.» اگرچه شیب صفر منطقه دلیل آبگرفتگی در روزهای اخیر به شمار می‌رود، اما یکی دیگر از دلایل آبگرفتگی معابر ریختن زباله توسط برخی اهالی در جوی‌هاست. «حمید محسنی» با اشاره به این موضوع می‌گوید: «برخی از افراد زباله‌های خود به‌ویژه بطری آب و ظرف‌های یکبار مصرف را در نهرها می‌ریزند. با وجود لایروبی‌های مستمر باز هم این زباله‌ها باعث گرفتگی نهرها و در نهایت سرریز شدن آب در معابر می‌شود.» بی‌توجهی به نریختن زباله در نهرها باعث می‌شود تا شهروندان برای خود مشکلاتی به وجود آورند چراکه در صورت گرفتن نهر راه بسته و چه بسا برای حل مشکل ممکن است به دلیل حفاری، فرد ساعت‌ها در ترافیک بماند. مهندس محسنی در ادامه درباره آبگرفتگی نهرها می‌گوید: «خاک‌هایی که در نهرها نشست می‌کنند با شست‌وشوی نهرها شسته شده و از بین می‌روند. زباله ظروف یکبار مصرف نه تنها حجم بسیاری می‌گیرد، بلکه جمع‌آوری این زباله‌ها زمان بر است. باید پیام‌های فرهنگی نریختن زباله به‌ویژه در نهرها را در بین اهالی فرهنگسازی کنیم.»

ضرورت مشارکت اهالی در پاکیزگی معابر
رعایت زمان بیرون گذاشتن زباله یکی دیگر از مشکلاتی است که شهردار منطقه بر آن تأکید دارد. در اغلب محله‌های منطقه اهالی بی‌توجه به ساعت بیرون گذاشتن زباله در هر ساعت از شبانه‌روز زباله خود را در سطل‌های مکانیزه قرار می‌دهند. حتی چه بسا عده‌ای بی‌توجه به وجود سطل‌های مکانیزه زباله خود را در گوشه و کنار خیابان رها می‌کنند. شهردار منطقه زمان حمل زباله را ساعت 21 عنوان می‌کند و می‌گوید: «طبق قانون زمان حمل زباله یک‌بار در روز و ساعت 9 شب است. در حالی که در برخی از محله‌های منطقه تخلیه زباله حتی 4 بار در روز هم صورت می‌گیرد.» عده‌ای کمبود سطل زباله در معابر را بهانه قرار داده و زباله‌های خود را در گوشه و کنار خیابان رها می‌کنند. محسنی اضافه کردن سطل زباله را عامل حل این مشکل نمی‌داند. او معتقد است کمبود سطل زباله بهانه است و دردی را دوا نمی‌کند. در همه مکان‌های اعلامی سطل‌های زباله تعبیه شده است. اگر برخی افراد فرهنگ بیرون گذاشتن زباله در ساعت 9 شب را رعایت کنند هیچ زباله‌ای در سطل‌ها به جا نمی‌ماند.» برخی اشخاص هم تصور می‌کنند ریختن ته‌سیگار در معابر و باغچه‌ها مشکلی به وجود نمی‌آورد. حال آنکه این موضوع باعث می‌شود تا نه تنها چهره‌ای ناشایست درمحله به وجود آورد بلکه به درختان و فضای سبز هم آسیب می‌زند. مهندس محسنی تذکر زبانی به این افراد یا همان شیوه امر به معروف را در حل این مشکل مؤثر می‌داند و می‌گوید: «بهترین شیوه تذکر زبانی به این افراد است. این شیوه در رعایت حفظ و پاکیزه نگه‌داشتن محیط‌زیست مؤثر است.»

ساخت 2 بازار تره‌بار در منطقه
معمولاً هر سال به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، افتتاحیه‌هایی هم در اغلب مناطق صورت می‌گیرد. در منطقه ما هم همزمان با دهه‌فجر طرح‌هایی افتتاح می‌شود. شهردار منطقه درباره افتتاح طرح‌های منطقه در این ایام می‌گوید: «با توجه به کمبود میدان‌تره‌بار در برخی محله‌های منطقه، همزمان با دهه‌فجر بازار تره‌بار در 21 متری جی افتتاح می‌شود. همچنین بازار تره‌بار دیگری هم در خیابان واشقانی فراهانی سرآسیاب افتتاح خواهد شد.» وجود مراکز نظامی و پادگان‌های نظامی در منطقه باعث شده تا جای خالی بوستان در برخی از محله‌ها احساس شود. مهندس محسنی در ادامه از ساخت بوستانی در خیابان واشقانی فراهانی خبر می‌دهد و می‌گوید: «با وجودی که سرانه فضای سبز منطقه 17‌مترمربع است، اما سعی کردیم با جنگلکاری و ایجاد پارک در منطقه فضای سبز را گسترش دهیم. محدوده واشقانی فراهانی با کمبود پارک مواجه بود که برای حل این مشکل 2 هزار‌مترمربع از زمین واحد موتوری شهرداری منطقه را به ایجاد پارک و استراحتگاهی برای اهالی این محله اختصاص دادیم.» شهرداری منطقه سعی دارد این بوستان را تا اواسط بهمن افتتاح کند. محسنی در ادامه از امکانات این بوستان می‌گوید: «با توجه به وجود مجتمع‌های بزرگ در این محدوده سعی داریم تا با جانمایی لوازم ورزشی نه تنها زمینه ورزش همگانی اهالی را فراهم کنیم، بلکه از این فضا به‌عنوان یک پاتوق محلی استفاده شود.» شهردار منطقه به آمادگی برای استقبال از برنامه‌های دهه‌فجر اشاره کرد.

اجرای طرح «بام سبز»  
این ایده توسط معاونت فنی و عمرانی پیشنهاد داده شد. این سیستم نه تنها زیبایی بصری به برج می‌دهد، بلکه آب کمتری هم برای آبیاری مصرف می‌شود. در واقع سیستم بام سبز وظیفه بهینه‌سازی مصرف آب، زهکشی و هدایت آب‌های سطحی و در نهایت محافظت از سازه زیرین برج در برابر رطوبت را برعهده دارد. پس اجرای این ایده از هر جنبه‌ای که فکرش را کنید، بسیار خوب است.

3300مترمربع از سطح پیرامونی برج آزادی زیر پوشش سنگفرش قرار گرفته است.

در طرح بهسازی فضای اطراف برج بیش از 49هزار‌ مترمربع مصالح و عایق سطح بیرونی برج بهسازی می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code