منطقه 9

شب‌های تاریک یک خیابان

نویسنده: رضا افراسیابی
خیابان شهید مبینی در محله استادمعین از روشنایی کافی برخوردار نیست و همین موضوع باعث شده تا اراذل و اوباش از این تاریکی برای سرقت لوازم خودروها یا اخاذی از عابران استفاده کنند...
1396/09/04
  خیابان شهید مبینی در محله استادمعین از روشنایی کافی برخوردار نیست و همین موضوع باعث شده تا اراذل و اوباش از این تاریکی برای سرقت لوازم خودروها یا اخاذی از عابران استفاده کنند. بسیاری از اهالی خیابان شهید مبینی در این سال‌ها قربانی اوضاع نابسامان این خیابان شده‌اند و درخواست همیشگی‌شان از مسئولان شهری این است که با نصب چند تیر چراغ‌برق، روشنایی این خیابان را تأمین کنند. همین موضوع بهانه‌ای شد تا به خیابان شهید مبینی در محله استادمعین برویم و در گفت‌وگو با اهالی این مشکل را بررسی کنیم. 

اینجا ناامن است
خیابان شهید مبینی در مجاورت ساختمان شهرداری ناحیه یک قرار دارد و مسیر‌‌ تردد بسیاری از خودروها به خیابان دامپزشکی است. «احمد باباپور» از اهالی این خیابان است. او درباره مشکل تاریکی این خیابان می‌گوید: «الان را نگاه نکنید که هوا روشن است و اهالی به راحتی در این محدوده‌‌ تردد می‌کنند. اگر شب‌ها به این خیابان بیایید، متوجه می‌شوید که تردد در اینجا چقدر سخت است و اهالی این خیابان با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنند. تاریکی خیابان باعث شده تا سارقان شب‌ها به اینجا بیایند، در تاریکی کمین کرده و در فرصت مناسب نقشه سرقت از عابران را اجرا کنند. خلاصه که تاریکی این خیابان اینجا را به محلی ناامن برای‌‌ تردد تبدیل کرده است.» باباپور از 15 سال پیش در این خیابان سکونت دارد و به گفته او از همان موقع اوضاع روشنایی این خیابان به همین شکل بوده است. باباپور با تأکید بر اینکه تأمین روشنایی این خیابان یکی از خواسته‌های اهالی است، به حرف‌هایش اینطور ادامه می‌دهد: «با تأمین روشنایی این خیابان ناامنی‌های موجود برطرف و امنیت و آرامش در شب به این خیابان باز می‌گردد.»
 
کیف من را دزدیدند
در این خیابان کم نیستند کسانی که حداقل یکبار در دام سارقان‌ افتاده و از ترس جان، وسایل‌شان را به سارقان سپرده باشند. یکی از همین افراد «مینو هاشمی» است که مدتی قبل در چند قدمی خانه‌اش سارقان کیفش را ربوده‌اند. او دراین‌باره می‌گوید: «چند وقت پیش دخترم را به مطب پزشک برده بودم و وقتی به خانه برمی‌گشتم، هوا تاریک شده بود. از قضا آن روز پیاده رفته بودم و از خودرو استفاده نکردم. خیابان هم که مثل همیشه تاریک بود و اگر بگویم چشم، ‌چشم را نمی‌دید، بیراه نگفته‌ام. در میانه خیابان مرد معتادی جلو من را گرفت و خواست کیفم را به او بدهم. وقتی مقاومت کردم، چاقو به طرف من گرفت و تهدید کرد که اگر این کار را نکنم، به من آسیب می‌زند. من هم برای حفظ جان خودم و دختر خردسالم، کیفم را به او دادم.» او در ادامه می‌گوید: «بعد از 14 سال سکونت در این خیابان ما و اهالی به این وضعیت عادت کرده‌ایم، به همین خاطر سعی می‌کنیم قبل از تاریک شدن هوا به خانه‌هایمان برگردیم.»

مشکلات‌‌ تردد برای سالمندان
 مشکلات ناشی از تاریکی خیابان شهید مبینی فقط به ایجاد مزاحمت محدود نمی‌شود و سالمندان نیز برای رفت‌وآمد دردسرهای بسیاری دارند چراکه تاریکی شب باعث شده پستی و بلندی‌های خیابان را نبینند و زمین بخورند که این اتفاق شکستگی استخوان را برای آنها به دنبال داشته است. «عزت‌الله ‌خاورانی» 65 سال دارد و از اهالی این خیابان است. خاورانی که به دلیل پا درد عصا دست می‌گیرد، درباره مشکلات‌‌ تردد در این خیابان می‌گوید: «این خیابان تیر چراغ‌برق ندارد و به همین دلیل وقتی هوا تاریک می‌شود، رفت‌وآمد در اینجا بسیار سخت است. تاریکی خیابان برای سالمندانی مثل من که به سختی راه می‌روند بسیار خطرناک است و زمین خوردن را به دنبال دارد.» او صحبت‌هایش را این‌گونه ادامه می‌دهد: «من در این سن استخوان‌هایم استحکام گذشته را ندارد و در صورت شکستگی به سختی جوش می‌خورد. از مسئولان شهرداری منطقه درخواست می‌کنم تا هرچه زودتر مشکل این خیابان را برطرف کنند تا تاریکی این معبر بیش از این برای اهالی دردسر‌ساز نشود.»

نصب 4 تیر برق کافی است
«ناصر ابوالحسنی» شورایار محله استادمعین، تاریکی خیابان شهید مبینی را عامل اصلی مشکلاتی نظیر زمین خوردن عابران به‌ویژه سالمندان در حین‌‌ تردد و ناامنی این معبر می‌داند و ساماندهی آن را یکی از خواسته‌های اصلی و مهم اهالی از مدیریت شهری مطرح می‌کند. او می‌گوید: «برای تأمین روشنایی خیابان شهید مبینی 20 پایه چراغ یا 4 تیر چراغ‌برق کافی است تا روشنایی این معبر به‌طور کامل تأمین شود. باید به این نکته توجه داشته باشیم که با تأمین روشنایی این خیابان، اهالی به راحتی می‌توانند در این معبر رفت‌وآمد و افراد سودجو از این تاریکی نتوانند سوء استفاده کنند. امیدوارم هرچه زودتر روشنایی این خیابان که یکی از معابر پر‌‌ تردد محله ماست، تأمین شود تا دیگر اهالی از این نظر گله‌ای نداشته باشند.»

تأمین روشنایی معابر وظیفه شهرداری نیست
برای اینکه اوضاع خیابان شهید مبینی را بهتر بررسی کنیم، سراغ «امیر تاجری» شهردار ناحیه یک منطقه می‌رویم تا صحبت‌های او را در این‌باره بشنویم. تاجری با بیان اینکه گلایه اهالی از تاریکی خیابان شهید مبینی را قبول دارد، در این‌باره توضیح می‌دهد: «این خیابان به دلیل تاریکی مشکلات متعددی داردکه فقط با تأمین روشنایی برطرف می‌شود، اما تأمین روشنایی این معبر از وظایف اداره برق است و در حوزه اختیارات شهرداری نیست.»

تأمین روشنایی در برنامه عملیاتی سال 97 قرار می‌گیرد
«محمدرضا مرادی» مدیر منطقه برق رودکی درباره اوضاع روشنایی خیابان شهید مبینی می‌گوید: «تأمین روشنایی این خیابان در برنامه سال 97 قرار خواهد گرفت تا روشنایی این معبر هم تأمین شود، اما قبل از اجرای این طرح، شهرداری باید حفاری‌های لازم برای نصب پایه‌های روشنایی را انجام دهد تا خیابان برای استقرار تیرهای چراغ برق آماده‌باشد.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code