منطقه 9

شهروند خوب در سایه پلیس آموزش محور

نویسنده: معصومه ماه پیکر
سال‌های گذشته اغلب در گوشه و کنار منطقه شاهد نزاع‌های خیابانی و درگیری‌هایی بودیم. برخی مواقع این درگیری‌ها بالا می‌گرفت و عواقب جبران‌ناپذیری را برای دو طرف دعوا به‌بار می‌آورد...
1396/09/11
 سال‌های گذشته اغلب در گوشه و کنار منطقه شاهد نزاع‌های خیابانی و درگیری‌هایی بودیم. برخی مواقع این درگیری‌ها بالا می‌گرفت و عواقب جبران‌ناپذیری را برای دو طرف دعوا به‌بار می‌آورد. خوشبختانه به گفته رئیس کلانتری 119 مهرآباد به دلیل اجرای طرح‌های متنوع از سوی نیروی انتظامی منطقه کمتر شاهد نزاع‌های خیابانی هستیم و اکنون می‌توان مدعی شد آرامش به منطقه برگشته است. این موضوع باعث شد تا سری به کلانتری 119 مهرآبادجنوبی بزنیم و پای صحبت‌های سرهنگ «حسن نورآبادی» رئیس کلانتری منطقه بنشینیم تا برایمان از دلایل و انواع نزاع‌های خیابانی و راهکارهای بازدارنده آن در منطقه بگوید.

دعوا بر سر جای پارک، علت بیشتر درگیری‌ها
یکی از دلایلی که اغلب در محله‌ها باعث درگیری‌های خیابانی می‌شود، پارک خودرو است. سرهنگ «حسن نورآبادی» رئیس کلانتری منطقه با اشاره به نزاع‌هایی که اغلب بر سر پارک خودرو پیش می‌آید، می‌گوید: «معمولاً درگیری‌های خیابانی که در منطقه شاهد آن هستیم، به دلیل کمبود جای پارک خودرو است. متأسفانه برخی از هم‌محله‌ای‌ها، کم حوصله و عجول هستند و در این مواقع کار را به درگیری لفظی می‌کشانند و در مواردی به زد و خورد ختم می‌شود.» معمولاً درگیری‌هایی که بر اثر پارک خودرو در محله پیش می‌آید، بیشتر در خیابان‌های پر‌‌ تردد منطقه اتفاق می‌افتد. رئیس کلانتری منطقه از محله‌هایی که پارک خودرو، دلیل بروز بیشتر نزاع‌های خیابانی در آنهاست چنین می‌گوید: «اطراف میدان میوه و تره‌بار و بخشی از محدوده خیابان هاشمی که به راسته صافکاری و نقاشی اتومبیل تبدیل شده درگیری بر سر جای پارک زیاد دیده می‌شود. وجود این مغازه‌ها باعث شده تا جای پارک خودرو کم باشد و افراد خودروهایشان را مقابل منازل اهالی پارک کنند. این موضوع باعث درگیری بین دو طرف می‌شود. به دلیل کمبود پارکینگ در بخشی از خیابان استادمعین و همچنین خیابان شمشیری که از معابر پر‌‌‌تردد منطقه هستند هم شاهد بروز درگیری‌ خیابانی در این محدوده هستیم. به همین دلیل برای کاهش درگیری‌ها سعی کردیم در تعامل با مسئولان مرکز خرید استادمعین و همچنین شهرداری منطقه برای استفاده عموم از پارکینگ‌های این مراکز، 80‌درصد از مشکل پارکینگ در این محدوده را تا حدودی حل کنیم.»

معتادان کارتن‌خواب عامل دوم درگیری
معتادان و کارتن‌خواب‌ها یکی دیگر از عاملان نزاع‌های خیابانی در منطقه ما به شمار می‌روند. رئیس کلانتری منطقه با اشاره به مشکلاتی که این افراد به وجود می‌آورند، می‌گوید: «یکی دیگر از دلایل درگیری‌ها و ناهنجاری‌های منطقه، معتادان خیابانی هستند. برای حل این مشکل در جلسه‌ای با شهرداران نواحی منطقه، تصمیم گرفتیم نهادهای مردمی را به‌صورت آزمایشی تقویت کنیم. همچنین با همکاری با مسئولان ستاد بحران منطقه و استفاده از کمک‌های مردمی در مسیر بهبود این افراد گام برداریم.» رئیس کلانتری منطقه در ادامه توزیع بسته‌های آموزشی را از دیگر راهکارها برای ارتقای آگاهی اهالی می‌داند و می‌گوید: «برای کاهش نزاع‌های خیابانی مباحث آموزشی را در قالب بسته‌هایی تهیه و در مساجد، دفاتر شورایاری و مجتمع‌های مسکونی توزیع کرده‌ایم. امیدوار و مطمئن هستیم مطالعه این نکات آموزشی توسط اهالی در کاهش مشکلات محله‌ها مؤثر باشد.» در سال‌های نه چندان دور حضور اراذل و اوباش نه تنها امنیت محله‌ها را به خطر می‌انداخت، بلکه این افراد باعث بروز بیشتر درگیری‌ها بودند. رئیس کلانتری منطقه از جمع‌آوری این افراد از منطقه خبر می‌دهد و می‌گوید: «خوشبختانه بحث مشکلاتی را که اراذل و اوباش به وجود می‌آوردند رصد و کاملاً کنترل کرده‌ایم.»

درگیری منجر به فوت نداریم
طبق آمارهای کلانتری منطقه نزاع‌های خیابانی در منطقه 30درصد کاهش داشته است. رئیس کلانتری منطقه در این‌باره می‌گوید: «اکنون کمتر شاهد درگیری‌های خیابانی در منطقه هستیم. بیشتر درگیری‌ها لفظی است. خوشبختانه آمار درگیری‌های منجر به فوت منفی شده و دیگر شاهد درگیری که به فوت منجر شود، نیستیم.» یکی از دلایل کاهش درگیری‌های خیابانی در منطقه آموزش چهره به چهره است. سرهنگ نورآبادی با بیان این موضوع می‌گوید: «مأموران ما با حضور در مکان‌های پر تجمع روزانه و هفتگی، سعی می‌کنند با آموزش چهره به چهره  اهالی از ایجاد مشکلات و درگیری‌ها بکاهند. همچنین با حضور در بوستان‌ها و با توجه به جایگاه و شخصیت افراد سعی در راهنمایی افراد مشکل‌ساز دارند.» رئیس کلانتری منطقه قهوه‌خانه‌ها را یکی از مکان‌هایی می‌داند که در ایجاد مشکل مؤثر است. سرهنگ نورآبادی با اشاره به حل مشکل قهوه‌خانه‌ها می‌گوید: «قهوه‌خانه‌ها معمولاً منشأ برخی از درگیری‌ها در منطقه هستند. سعی کردیم با پلمب قهوه‌خانه‌هایی که مجوز نداشتند و جمع‌آوری قلیان‌ها از قهوه‌خانه‌های مجوزدار این مشکل را تا حدودی برطرف کنیم.»

حضور مأموران در محل حادثه،  کمتر از 7 دقیقه
رئیس کلانتری منطقه از اهالی می‌خواهد در صورت مشاهده نزاع‌های خیابانی به جای مداخله، حادثه را به نیروهای انتظامی منطقه خبر دهند. سرهنگ نورآبادی زمان حضور مأموران کلانتری را در محل درگیری کمتر از 7 دقیقه می‌داند و می‌گوید: «اهالی توجه کنند در صورت مشاهده درگیری در نقطه‌ای از محله با تماس با پلیس 110 موضوع را اطلاع بدهند. برخی از این درگیری‌ها خانوادگی است و مداخله افراد ممکن است باعث تشدید درگیری شود. پس از اطلاع‌رسانی، مأموران ما در کمتر از 7 دقیقه در محل درگیری حاضر می‌شوند.» رئیس کلانتری منطقه از اهالی می‌خواهد با صبوری جلو وقوع بسیاری از درگیری‌ها را بگیرند: «در بسیاری از محله‌ها مشکل پارکینیگ وجود دارد. هم‌محله‌ای‌ها سعی کنند با صبوری این مشکل را تحمل کنند. البته یک بخش دیگر از درگیری‌ها به دلیل اعتیاد یکی از افراد خانواده است. معتادان بیمارانی هستند که نیاز به حمایت دارند. رها کردن این افراد از کانون خانواده راهکار درستی نیست. با معرفی این افراد به مراکز درمانی منطقه می‌توان جلو بسیاری از درگیری‌های خانوادگی را گرفت.»

3 گام تا رسیدن به امنیت پایدار منطقه
نیروی انتظامی منطقه علاوه بر تلاش برای برقراری آرامش، در مسیر حفظ و استمرار امنیت منطقه هم قدم‌هایی برداشته است. رئیس کلانتری منطقه با اشاره به اجرای فعالیت‌هایی برای تأمین امنیت پایدار منطقه می‌گوید: «3 گام اساسی برای تأمین امنیت محله برداشته‌ایم. در ابتدا سعی کرده‌ایم به‌صورت محله‌محوری آسیب‌ها را شناسایی و برنامه‌ریزی کنیم. در مرحله دوم با برگزاری نشست‌هایی تعامل با مساجد و مدارس را افزایش و هشدارهای پلیسی را در این جلسه‌ها به اهالی منطقه آموزش داده‌ایم و در گام سوم با همکاری بسیج منطقه و تلاش بیشترسعی کردیم امنیت و آرامش را در منطقه افزایش دهیم. قطعاً حضور میدانی نیروهای انتظامی در منطقه مانع فعالیت افراد سودجو خواهد شد.» رئیس کلانتری منطقه در پایان از هم‌محله‌ای‌ها خواست پلیس را در همه حال در کنار خود ببینند و هر نوع ناهنجاری را مشاهده کردند، سعی کنند در نخستین اقدام مأموران پلیس را در جریان بگذارند.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code