منطقه 9

غنی هستیم چون قانعیم

نویسنده: زهرا سالار
هرکدام از ما با توجه به موقعیت شغلی، تحصیلات و دلایل دیگر حقوق‌های مختلفی می‌گیریم. برای مثال از مبلغ 700هزار تومان گرفته تا بالای 2میلیون تومان...
1395/10/18
 هرکدام از ما با توجه به موقعیت شغلی، تحصیلات و دلایل دیگر حقوق‌های مختلفی می‌گیریم. برای مثال از مبلغ 700هزار تومان گرفته تا بالای 2میلیون تومان. هرچند که میزان این دریافتی در اقتصاد خانواده‌ها خیلی مهم است، اما اهالی منطقه ما اعتقاد دارند با یک برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح می‌توان حتی با همین حقوق اندک هم به خوبی زندگی کرد. برای اینکه بدانید آنها با حقوقشان چطور زندگی‌شان را اداره می‌کنند، سراغ جمعی از اهالی رفتیم تا با راهکار آنها برای این مدیریت آشنا شویم.

برنامه‌ریزی در اولویت
2فرزند دارد و بیشتر اوقات خود را در خانه می‌گذراند. «نرگس امیری»سرپرست یک خانواده 3نفره است. او با خیاطی امورات خود و فرزندانش را تأمین می‌کند. امیری معتقد است که برای مدیریت هزینه‌ها باید یک تقسیم‌بندی صحیح و اصولی داشته باشیم. پیش از خرید باید هزینه‌های ضروری و نیازهای روزانه، اجاره مسکن و اقساط احتمالی را از درآمد ماهانه جدا کرد و با باقیمانده درآمد برای پس‌انداز و خرج‌های نابهنگام برنامه‌ریزی کرد. من اگر با این برنامه‌ریزی پیش نمی‌رفتم تا به حال بارها به مشکل می‌خوردم.

خرید را به خانم‌ها بسپارید!
«نادر مرادی» 45 ساله ساکن محله شمشیری است. او ماهانه یک میلیون و 100 هزار تومان حقوق می‌گیرد. او اعتقاد دارد مدیریت اقتصادی خانواده را باید به زنان سپرد چون آنها هنگام خرید اولویت‌بندی کرده و ضمن خرید وسایل ضروری به مرغوبیت جنس و کالا توجه بیشتری دارند تا دوباره برای خرید همان جنس هزینه کنند. او در این‌باره می‌گوید: «اولویت‌بندی هنگام خرید می‌تواند از هدر دادن پول و خرید کالاهای غیر‌ضروری جلوگیری کند. ماتاکنون با این حقوق به مشکلی برنخورده‌ایم؛ چراکه برنامه‌ریزی مالی در زندگی اهمیت زیادی دارد، به خصوص برنامه‌ریزی که روی اصول باشد و من این برنامه‌ریزی را مدیون مدیریت خوب همسرم هستم.»

اوقات فراغت خوب با قناعت
«منصور قاضی» می‌گوید: «برخی خانم‌ها وقت بیشتری و برخی دیگر درگیری فکری کمتری در بیرون از خانه دارند بنابراین بهتر می‌توانند هزینه‌های زندگی را مدیریت کنند، البته بخشی از خریدها و هزینه‌ها هم برعهده مرد خانه است، ولی در کل، خانم‌ها راحت‌تر می‌توانند تصمیم‌گیری و خرید کنند. اگر زن قانع باشد، مرد حتماً در زندگی موفق خواهد شد. به عنوان مثال ما اوقات فراغت خوبی را سپری می‌کنیم و برای این کارمان هم هزینه سنگینی نمی‌پردازیم. روزهای جمعه ناهارمان را برمی‌داریم و به همین بوستان شمشیری که نزدیک خانه‌مان است، می‌رویم. همان غذا و میوه‌هایی که قرار است در خانه بخوریم را در بوستان صرف می‌کنیم و اوقات خوشی را با هم می‌سازیم.»

بی‌توجهی به تجملات
«ذبیح‌الله سراج» با بیان اینکه حقوقش به 800هزار تومان هم نمی‌رسد، می‌گوید: «وقتی قناعت باشد، اسرافی صورت نمی‌گیرد و به راحتی می‌توان آینده‌نگری داشت و درآمد برای تأمین مسکن، کلاس‌های فرهنگی و آموزشی و تربیت فرزندان هزینه کرد. من و همسرم به جای توجه به زرق و برق و تجملات به برنامه‌های آموزشی، مسکن و تحصیل فرزندان‌مان بیشتر اهمیت می‌دهیم. شاید همین برنامه‌ریزی هم باعث شده که تاکنون از اولویت‌های زندگی‌مان باز نمانیم.» او اعتقاد دارد اگر برآورد درستی از هزینه‌ها داشته باشیم، با حقوق کم هم می‌توان تفریح کرد، مسافرت رفت و خیلی کارهای دیگر انجام داد.

اسراف نکنیم
«منصوره ناصرخانی» بیش از 60سال از عمرش را در محله مهرآباد سپری کرده است. او اعتقاد دارد مدیریت صحیح هزینه حتی از میزان درآمد خانواده هم مهم‌تر است. برخی از خانواده‌ها هستند که درآمدی بالاتر از هزینه‌های جاری دارند و در هزینه‌های زندگی اسراف می‌کنند. تنظیم درآمد خانواده با سبد خانوار که شامل غذا، پوشاک، تحصیل، مسکن، بهداشت، مسافرت و پس‌انداز است می‌تواند در کنار یک مدیریت درست برنامه‌ریزی شود. در دوره ما مرد نان‌آور خانواده و مدیریت هزینه هم برعهده او بود، اما حالا زنان هم در کنار مردان در محیط بیرون از خانه کار می‌کنند و برای خود درآمد دارند. این موضوع می‌تواند به اقتصاد خانواده کمک زیادی کند، اما نکته مهم این است که هر دو، آنها درک متقابلی از اولویت‌های زندگی و تفاهم لازم را برای تخصیص میزان درآمد به هزینه‌های سبد خانوار را داشته باشند. اگر آنها هزینه‌های زندگی‌شان را با هم مدیریت کنند، حتماً چرخ زندگی‌شان لنگ نمی‌زند.»


مدیریت بحران‌ خانواده
«مریم رستمی» مادر یک خانواده 5نفره است. او اعتقاد دارد در خانواده و مدیریت دخل و خرج نیز اصل را باید روی قناعت قرارداد و به اندازه درآمد، هزینه کرد. درآمد اگر کم یا زیاد باشد فرقی نمی‌کند، هزینه باید به گونه‌ای تنظیم شود که محیط خانه به دور از هرگونه اضطراب و تشویش روحی و روانی باشد و آرامش خانه برهم نخورد. وی می گوید:« در شرایط غیرعادی و بحرانی که هزینه‌های خانواده به دلایل مختلف از جمله بیماری و بیکاری بیش از درآمد می‌شود، مدیریت بحران می‌تواند پیامدها و مشکلات ناشی از این حادثه یا واقعه را کاهش دهد، در این وضعیت خانواده‌هایی که آینده‌نگری کرده‌اند، راحت‌تر از این‌ بحران‌ها می‌گذرند. همسرم بنّا است. او سال گذشته موقعی که سرکار بود، از داربست افتاد و برای 6 ماه خانه‌نشین شد. اگر من ازقبل قناعت و مبلغی را پس‌انداز نکرده بودم، خدا می‌داند که چه سختی‌هایی را باید پشت سر می‌گذاشتیم، اما با یک مدیریت درست، خانواده‌ام از شرایط بحرانی رهایی یافت.»

مشارکت همه اعضای خانواده
«محسن داوری» با بیان این موضوع که ‌سواد خواندن و نوشتن ندارد، می‌گوید: «گاهی افراد ساده و عادی هم می‌توانند به خوبی مدیریت اقتصادی را در خانواده اعمال ‌کنند. مدیریت هزینه وقتی صحیح است که تمام اعضای آن در تصمیم‌گیری مشارکت داشته باشند. بنابراین از کودکی باید به فرزندان‌مان نحوه هزینه کرد و مدیریت صحیح را آموزش دهیم.» موقعیت خانواده، تشخیص منابع و چگونگی تأمین آنها با شناخت نیازهای ضروری، مدیریت صحیح را می‌طلبد که نباید از آن غافل شد. به گفته او هزینه‌ها باید اولویت‌بندی شود.
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code