منطقه 9

لذت خرید زیر نــور ماه

نویسنده: زینب زینال‌زاده
با تاریک شدن هوا، کم‌کم سرو کله‌شان پیدا می‌شود...
1396/05/21
  با تاریک شدن هوا، کم‌کم سرو کله‌شان پیدا می‌شود. یکی پیاده می‌آید و دیگری با موتور و عده‌ای هم با خودرو. البته برخی هم سوار بر دوچرخه خودشان را می‌رسانند. کیسه‌های اجناس را پایین می‌گذارند و مشغول پهن کردن بساطشان می‌شوند. چند دقیقه‌ای نمی‌گذرد که خریداران هم از راه می‌رسند و بازار رونق می‌گیرد. بازاری که با مجوز اداره ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری تهران در سه‌راه بوتان به پا شده است و شهروندان در آن لذت خرید و فروش در سکوت شب را تجربه می‌کنند. همه جا مانند روز روشن است و خبری از ویترین‌های آنچنانی نیست. برخی اجناس‌شان را روی زمین پهن کرده‌اند و بعضی هم سلیقه به خرج داده‌اند و با خودشان میز تاشو آورده و اجناس‌شان را روی آن گذاشته‌اند. عده‌ای از خریداران تنها آمده‌اند و برخی هم همراه با خانواده. یکی برای فرزندش خرید می‌کند و دیگری در پی یافتن هدیه مناسب برای همسرش است. خلاصه حال و هوای خاصی در این شب بازار موج می‌زند و دیگر خبری از شب‌زدگی وجود ندارد. با گردش عقربه‌های ساعت، بازار شلوغ‌تر می‌شود و آنچه به گوش می‌رسد فریاد فروشنده‌ها برای جلب مشتری و صدای خریداران برای گرفتن تخفیف است.

اشتغال خانواده‌های بی‌بضاعت
«حسین ابراهیمی» رئیس اداره ساماندهی شهرداری منطقه در شب بازار حضور دارد. از او درباره غرفه‌بندی شب بازار سؤال می‌کنیم و او پاسخ می‌دهد: «غرفه‌ها در ابعاد 2 در2 مترمربع هستند که با تعرفه مشخص از سوی شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل و شهرداری تهران در اختیار فروشنده‌ها قرار می‌گیرد.» به گفته ابراهیمی فروشنده‌ها مبلغ ناچیزی بابت اجاره غرفه‌ها پرداخت می‌کنند. وی به رایگان بودن غرفه برای خانواده‌های بی‌بضاعت هم اشاره می‌کند و می‌گوید: «تعدادی از این غرفه‌ها برای زنان سرپرست خانوار، خانواده‌های بی‌بضاعت، خانواده‌های بدسرپرست و بی‌سرپرست، تدارک دیده شده که رایگان در اختیار آنها قرار می‌گیرد.» به گفته وی حضور بانوان سرپرست خانوار در این بازار چشمگیر است. توسعه بازار در روزهای آتی سؤال دیگری است که می‌پرسیم و رئیس ساماندهی شهرداری منطقه می‌گوید: «این شب بازار نوپاست و هنوز شهروندان اطلاعی از آن ندارند. بنابراین در روزهای آتی این بازار شلوغ‌تر می‌شود و همین امر باعث توسعه آن خواهد شد. البته فضا را نمی‌توانیم گسترش دهیم، اما می‌توانیم با ساماندهی درست و اصولی تعداد زیادی از فروشنده‌ها را در همین مکان تحت پوشش قرار دهیم.» به گفته ابراهیمی، همه کسانی که در این بازار حضور دارند، دستفروشان محلی هستند و بازار گنجایش پذیرش دستفروشان فرامنطقه‌ای را ندارد. هر شب حدود 500 خریدار به این بازار می‌آید و این نشانه استقبال خوب اهالی از آن است. ابراهیمی می‌گوید: «خیلی از خانواده‌ها در طول روز گرفتار هستند و فرصتی برای خرید کردن ندارند. راه‌اندازی شب بازار فرصتی است تا این خانواده‌ها بتوانند مایحتاج خود را تهیه کنند.» علت برپایی شب بازار در پایانه اتوبوسرانی منطقه را از رئیس ساماندهی شهرداری منطقه جویا می‌شویم و او می‌گوید: «از ساعت 22 تا 4بامداد هیچ اتوبوسی در پایانه وجود ندارد و اینجا بدون‌استفاده است. در واقع این زمان مرده پایانه است که با راه‌اندازی شب بازار سعی کردیم از این زمان استفاده بهینه کنیم.» اینجا فروشنده‌ها جای مشخصی دارند. ابراهیمی با اشاره به این مطلب می‌گوید: «شب بازار منطقه به مدت 9 ماه دایر خواهد بود و اگر با استقبال خریداران و فروشنده‌ها روبه‌رو شویم، می‌توانیم مدت زمان تعیین شده را تمدید کنیم.»

ناظران در شب بازار حضور دارند
«میر عبدالله سیدزاده» پیمانکار و بهره‌بردار شب بازار است. وی هر شب از ساعت22 تا 4بامداد در بازار حضور دارد و فعالیت فروشنده‌ها و رفتار خریداران را رصد می‌کند. او با ابراز رضایت از اوضاع شب بازار سه‌راه بوتان می‌گوید: «این بازار به تازگی راه‌اندازی شده است و در همین مدت کوتاه توانستیم تعداد زیادی از فروشنده‌ها را جذب این بازار کنیم.» ارائه خدمات ویژه به زنان سرپرست خانوار و خانواده‌های بی‌بضاعت نکته مهمی است که سیدزاده به آن اشاره می‌کند و می‌گوید: «بخش ویژه‌ای برای زنان سرپرست خانوار یا خانواده‌های بی‌بضاعت در شب بازار پیش‌بینی نکرده‌ایم، اما برای خدمت به این اقشار، پر‌ تردد‌ترین و مناسب‌ترین مکان شب بازار را در اختیار آنها قرار خواهیم داد.» در این شب بازار بر روی کیفیت و قیمت اجناس نظارت می‌شود. سیدزاده می‌گوید: «بسیاری از شهروندان گمان می‌کنند اجناسی که در شب بازار عرضه می‌شود، کیفیت خوبی ندارند، اما این تفکر و ذهنیت صحت ندارد چراکه ناظران در این بازار حضور دارند و کیفیت و قیمت اجناس را نظارت و در صورت تخلف با آنها برخورد می‌کنند.» بهره‌بردار شب بازار به شهروندان این اطمینان را می‌دهد که هیچ فروشنده‌ای جنس دست دوم یا بی‌کیفیت و نامرغوب در شب بازار عرضه نمی‌کند. دسترسی به امکانات رفاهی مانند سرویس بهداشتی برای فروشنده‌ها و خریداران که سالمند یا بیمار هستند ضروری است که به گفته سیدزاده در این خصوص تدابیری اندیشیده شده است. او در این‌باره می‌گوید: «سرویس بهداشتی عمومی که در بخش ابتدایی شب بازار ساخت شده، خراب است که به‌زودی مشکل آن رفع می‌شود. علاوه بر آن هماهنگی‌های لازم با مسئولان پمپ بنزین و درمانگاه شبانه‌روزی که جنب شب بازار قرار دارند، انجام شده تا در ساعات برپایی شب بازار خریداران و فروشنده‌ها بتوانند از آنها استفاده کنند.» وی به ثبت شکایت خریداران و فروشنده‌ها هم اشاره می‌کند و می‌گوید: «ناظران در شب بازار حضور دارند و هر نوع مشکلی که برای مراجعه‌کنندگان پیش بیاید یا انتقاد و پیشنهادی در مورد نحوه برپایی این بازار داشته باشند، می‌توانند به آنها منعکس کنند.»

امنیت برقرار است
سروان «جواد شریف‌زاده» مأمور کلانتری 119 مهرآباد در شب بازار مشغول گشتزنی است. او می‌گوید: «هر شب یکی از مأموران کلانتری در شب بازار حضور دارد و امنیت را برقرار می‌کند.» با توسعه و رونق شب بازار نیاز به مأموران انتظامی بیشتری است که شریف‌زاده می‌گوید: «اینجا حداقل نیاز به 2مأمور انتظامی دارد تا بتوانیم بخش ابتدایی و انتهایی شب بازار را پوشش دهیم. البته بیشتر فروشنده‌ها محلی هستند و بهره‌برداران شب بازار هم حضور دارند و مشکل خاصی تاکنون به وجود نیامده و امیدواریم در روزهای آتی هم شاهد آرامش و امنیت در شب بازار باشیم.»

برای استقرار در شب بازار نیرو نداریم
کاهش بارترافیک و تسهیل رفت‌وآمد خودروها در اطراف شب بازار به عهده نیروهای راهور منطقه است. در زمان بازدید از شب بازار، نیروهای راهور منطقه حضور نداشتند. بنابراین با سرهنگ «محمدرضا سلیمی» رئیس راهور منطقه تماس می‌گیریم و علت را جویا می‌شویم. وی در این‌باره می‌گوید: «در این مورد هماهنگی و صحبتی با اداره راهور منطقه نشده است.» وی با اشاره به کمبود مأموران راهور می‌گوید: «اگر مسئولان مربوطه درباره کنترل بار ترافیک و تسهیل رفت‌وآمد خودروها در اطراف شب بازار درخواست کمک و همکاری داشته باشند با عرض شرمندگی، نمی‌توانیم برایشان کاری انجام دهیم چراکه تعداد مأموران کم است و توانایی استقرار نیرو در شب بازار را نداریم.»

وضع بازارخوب است  اما فروش نه!
فروشنده‌هایی که در شب بازار حضور دارند معتقد هستند که وضعیت بازار خیلی خوب است، اما میزان فروش رضایتبخش نیست. رضا 20روز می‌شود که در این شب بازار مشغول کار شده است. او می‌گوید: «از اینکه فضای مشخص و ثابتی در شب بازار دارم، خوب است اما به دلیل اینکه نوپاست و هنوز تعداد زیادی از شهروندان اطلاعی از برپایی این بازار ندارند، میزان فروش کم است و خیلی راضی نیستم.» فروشنده دیگری مشغول چیدن اجناسش است. او خودش را قنبری معرفی می‌کند و می‌گوید: «کارگاه تولیدی مانتو دارم و 3کارگر در آن مشغول کار هستند.» وی درباره خرید و فروش در شب بازار می‌گوید: «به تازگی به شب بازار آمده‌ام و فروش چندانی نداشتم، اما با توجه به اینکه هر روز تعداد مشتری‌ها زیاد می‌شود، امیدوارم در روزهای آتی میزان فروشم بیشتر شود.» در گوشه‌ای از بازار نشسته و شلوارهای جین را از کیسه پلاستیکی بزرگی بیرون می‌آورد و با نظم و‌ترتیب روی هم قرار می‌دهد. او تنها بانوی فروشنده در شب بازار نیست: «با همسرم می‌آیم و از کسب و کار در این بازار راضی هستم.» او معتقد است که کار در شب بازار بهتر از دستفروشی کنار خیابان است. محمد فروشنده کفش و کمربند مردانه است. او از حضورش در شب بازار راضی است، اما می‌گوید: «فروش چندانی ندارم.» به گفته خودش اجناس را مستقیم از تولیدکننده دریافت می‌کند و بدون واسطه و با حداقل سود به دست مشتری می‌رساند.

خرید اجناس باکیفیت و ارزان
حضور کودکان خردسال در شب بازار تماشایی است. دست در دست پدر و مادر با چشمانی حیرت زده، به اجناس نگاه می‌کنند. گاهی اوقات هم کنار بساط لباس‌فروشی می‌ایستند تا بابا و مامان برایشان خرید کنند. محمدی همراه با همسر و دختر کوچکش آمده است. از او درباره شب بازار سؤال می‌کنیم، می‌گوید: «در طول روز سرکار هستم و فرصت ندارم همراه با خانواده خرید بروم. شب بازار فرصتی است تا فارغ از کار و مشکلات روزمره به اتفاق همسر و دخترم خرید کنم.» او درباره کیفیت اجناس عرضه شده در شب بازار می‌گوید: «برای دخترم لباس خریدم و از کیفیت و قیمت‌اش راضی بودم.» محسن با دوستش عرفان آمده و مشغول انتخاب تی شرت است. از او درباره اجناس شب بازار سؤال می‌کنیم، می‌گوید: «اجناسی که دیدم کیفیت خوبی داشتند. انصافاً قیمت‌هایشان هم مناسب بود.» کمی آن طرف‌تر صدای زنی که مشغول چانه‌زنی است، نظرمان را جلب می‌کند. نزدیکش می‌شویم و درباره قیمت‌ها سؤال می‌کنیم، می‌گوید: «قیمت‌ها خوب و مناسب است، اما ما خریداران عادت داریم موقع خرید چانه بزنیم. انصافاً قیمت‌ها نیاز به چانه‌زنی و تخفیف ندارد.» این خریدار درباره راه‌اندازی برخی از غرفه‌ها می‌گوید: «در شب بازار غرفه کیف و وسایل بازی کودکان کم است. بهتر است مسئولان درباره این موضوع تدابیری بیندیشند.»

ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code