منطقه 9

متهم ردیف‌اول اطلاع‌رسانی ناقص

نویسنده: زینب زینال‌زاده
اعضای هیئت امنای مسجد صاحب‌الزمان(ع) خیابان تفرش شرقی مدتی‌پیش که تصمیم گرفتند، برای درآمدزایی، کاربری جدیدی برای زیرزمین این مسجد تعیین کنند...
1395/10/18
 اعضای هیئت امنای مسجد صاحب‌الزمان(ع) خیابان تفرش شرقی مدتی‌پیش که تصمیم گرفتند، برای درآمدزایی، کاربری جدیدی برای زیرزمین این مسجد تعیین کنند. بنابراین فراخوانی در کانال تلگرامی منتشر و از شهروندان درخواست کردند نظرات و پیشنهادهای خود را برای تعیین نوع کاربری، خدماتی، اجتماعی، فرهنگی و ورزشی به اعضای هیئت‌امنا ارائه دهند. به گفته «صدرالله اینانلو» معاون روابط‌عمومی مسجدجامع صاحب‌الزمان(عج) اهالی از موضوع استقبال نکرده و هیچ نوع پیشنهادی از سوی آنها به روابط‌عمومی مسجد ارائه نشد. بنابراین اعضای هیئت امنا هم پس از بررسی و با بیشترین آرا، کاربری خدماتی را برای زیرزمین مسجد تعیین می‌کنند. سؤال اینجاست که چرا اهالی که مشارکت‌شان در مسائل اجتماعی تقریباً زبانزد بود، در این فراخوان شرکت نکردند؟ با همین سؤال راهی محله شدیم و علت مشارکت کم اهالی و همچنین بهترین استفاده از زیرزمین مسجد صاحب‌الزمان(عج) را از خودشان پرسیدیم.

انتقاد: نمازگزاران مطلع نشدند
پیشنهاد: راه‌اندازی بازار روز

«نجفعلی یوسفی احمدی» بیش از 50 سال است که در محله شمشیری زندگی می‌کند. او می‌گوید: «مرحوم پدرم 30 سال خادم مسجد صاحب‌الزمان(عج) بود و من 10 سالم بود که به این مسجد می‌آمدم.» یوسفی با اشاره به روش نادرست اطلاع‌رسانی می‌گوید: «فراخوان نظرخواهی از اهالی درباره کاربری این مسجد در شبکه‌های مجازی و به قول معروف در تلگرام منتشر شده است. ما پیرمردها که تلفن‌همراه نداریم و از این شبکه‌ها سر در نمی‌آوریم، چگونه باید از چنین فراخوانی مطلع می‌شدیم؟»وی معتقد است که بهتر بود امام جماعت مسجد یا یکی از اعضای هیئت امنا، این موضوع را در پایان نمازهای جماعت مطرح می‌کردند. یوسفی نظرش را درباره کاربری زیرزمین مسجد چنین بیان می‌کند: «محله کمبودهای زیادی دارد. بازار روز نیازی است که با استفاده از زیرزمین مسجد می‌توان آن را رفع کرد.» به گفته یوسفی زیرزمین مسجد ورودی جداگانه دارد و رفت‌وآمد به آن مزاحمتی برای نمازگزاران ندارد و می‌توان از فضای مناسب زیرزمین برای راه‌اندازی بازار روز استفاده کرد.

انتقاد: کاش بنرهایی در محله نصب می‌شد
پیشنهاد:کتابخانه بسازید

از نیروهای فعال مسجد صاحب‌الزمان(عج) است. خودش را «محمد صالح رجبی» معرفی می‌کند و می‌گوید: «سال‌های زیادی است که در باشگاه این مسجد ورزش می‌کنم.» گویا در بخشی از زیرزمین مسجد مجموعه ورزشی راه‌اندازی شده که صبح‌ها ویژه بانوان و ظهرها هم در اختیار آقایان است. رجبی می‌گوید: «همراه پدرم یا دوستانم زیاد به مسجد می‌آیم، اما هیچ‌وقت متوجه نشدم فراخوان داده‌ و از اهالی درخواست شده برای تعیین کاربری زیرزمین نظر بدهند.» او ادامه می‌دهد: «فکر می‌کنم اگر از جوان‌ها در این‌باره نظرخواهی می‌شد، مؤثرتر بود و باعث جذب بیشتر جوان‌ها به مسجد می‌شد.» رجبی با بیان اینکه بهتر بود این فراخوان یا نظرخواهی از طریق نصب بنر در مسجد یا سرای محله انجام می‌شد، نظرش را این‌گونه مطرح می‌کند: «اگر من در این فراخوان شرکت می‌کردم، پیشنهاد می‌دادم مسئولان در زیرزمین مسجد کتابخانه راه‌اندازی کنند.»

انتقاد: نصب اطلاعیه بر در و دیوار مسجد
پیشنهاد: برپایی نمایشگاه فرهنگی

«سید اکبر موسوی‌زاده» بیش از 30 سال است که در خیابان تفرش شرقی زندگی می‌کند. مغازه او درست کنار مسجد صاحب‌الزمان(عج) است، اما او هم از فراخوان مسجد اظهار بی‌اطلاعی می‌کند و می‌گوید: «هر روز در نمازهای جماعت شرکت می‌کنم و بعد از نماز هم با اهالی گپ می‌زنیم. در این مدت متوجه نشدم کسی درباره فراخوان نظرخواهی صحبت کند.» او معتقد است که اعضای هیئت امنای مسجد تصمیم گیرنده هستند و نیازی به مشارکت اهالی نیست. موسوی‌زاده می‌گوید: «مسئولان مسجد صاحب‌الزمان(عج) اگر نیاز به مشارکت و نظر اهالی داشتند، می‌توانستند اطلاعیه‌ای تهیه و روی در و دیوار مسجد نصب کنند.» او با اشاره به موقعیت خوب مسجد در محله می‌گوید: «مسجدجامع صاحب‌الزمان(عج) در دل محله قرار دارد و روزانه صدها نفر در نمازجماعت شرکت می‌کنند. بنابراین می‌شد از فضای زیرزمین مسجد، استفاده بهتری کرد.» موسوی‌زاده معتقد است که از زیرزمین مسجد می‌شد برای برپایی نمایشگاه یا راه‌اندازی کتابفروشی استفاده کرد.

معاون روابط‌عمومی مسجد صاحب‌الزمان(عج):
فراخوان دادیم، کسی شرکت نکرد

نتیجه اطلاع‌رسانی درست، مشارکت و همراهی شهروندان است. معاون روابط‌عمومی مسجد صاحب‌الزمان(عج) با بیان اینکه وظیفه ما اطلاع‌رسانی بود و این کار را انجام دادیم می‌گوید: «نمی توان شهروندان را مجبور به مشارکت کرد. ما در کانال تلگرامی مجتمع فرهنگی و آموزشی سرای محله شمشیری فراخوان دادیم و اهالی را دعوت به همکاری کردیم. متأسفانه استقبال نشد و کسی هم شرکت نکرد.» صدرالله اینانلو ادامه می‌دهد: «اعضای هیئت امنای مسجد به اتفاق آرا کاربری زیرزمین را تعیین و اقدامات اولیه را انجام دادند.»

دبیر شورایاری محله شمشیری:
مسجد، بهترین تریبون برای اطلاع‌رسانی است

شورایاران معتمد محله و منتخب اهالی هستند و می‌توانند زمینه مشارکت و همکاری شهروندان را در کارها و طرح‌های شهری، فرهنگی، اجتماعی و ورزشی فراهم کنند. دبیر شورایاری محله شمشیری با اظهار بی‌اطلاعی از فراخوان منتشر شده توسط هیئت امنای مسجد صاحب‌الزمان(عج) می‌گوید: «شبکه مجازی روش مناسبی برای اطلاع‌رسانی نیست.» «حسن زاغری» معتقد است که مسجد بهترین‌تریبون برای اطلاع‌رسانی و جذب مشارکت شهروندان است. او می‌گوید: «برای اطلاع‌رسانی برنامه‌های مختلف ملی و مذهبی از امکانات و ظرفیت‌های مساجد استفاده می‌کنیم. بنابراین بهتر بود اعضای هیئت امنای مسجد صاحب‌الزمان(عج) از چنین ‌تریبونی استفاده می‌کردند و به شبکه‌های مجازی که تعداد کمی از شهروندان به آن دسترسی دارند، تکیه نمی‌کردند.» دبیر شورایاری محله در ادامه با بیان اینکه مسجد مکان فرهنگی است و باید کاربری فرهنگی داشته باشد، می‌گوید: «زیرزمین مسجد، فضای مناسبی برای راه‌اندازی کتابخانه است و کاش این کار انجام می‌شد.» به گفته زاغری بیشتر شهروندان توان مالی خرید کتاب‌های کمک درسی را ندارند و با راه‌اندازی این کتابخانه، کمک بزرگی به این اقشار می‌شد.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code