منطقه 9

نوایش‌دل‌ها را کربلایـــی می‌کند

نویسنده: رضا افراسیابی
پیدا کردن خانه شهید «انوشیروان رضایی‌زاده» در محله شمشیری به واسطه اینکه همه اهالی به پدر او ارادت خاصی دارند و برایش احترام ویژه‌ای قائل هستند...
1396/08/06
 پیدا کردن خانه شهید «انوشیروان رضایی‌زاده» در محله شمشیری به واسطه اینکه همه اهالی به پدر او ارادت خاصی دارند و برایش احترام ویژه‌ای قائل هستند، کار سختی نیست. کافی است از اهالی محله درباره پدر شهید بپرسی تا همه در کنار خیرخواهی و مهربانی‌های بی‌اندازه او به این موضوع هم اشاره کنند که با نوای حزن‌انگیز نوحه‌هایش بارها به فیض رسیده‌اند. پدر شهید در مسجد و حسینیه و حتی در دورهمی‌هایش با اهالی، برای آنها روضه‌خوانی می‌کند. علاوه بر این اهالی سال‌هاست که در خانه او جمع می‌شوند تا به واسطه بیان نافذش با معارف اسلامی و کلام اهل‌بیت(ع) آشنا شوند. همه اینها بهانه‌ای شد تا سراغ «علی رضایی‌زاده» پدر شهید انوشیروان رضایی‌زاده که اکنون 85 سال سن دارد، برویم.

حنجره‌ام وقف ارباب است
وقتی وارد خانه‌اش می‌شویم آنقدر صمیمی و خودمانی برخورد می‌کند که انگار سال‌هاست ما را می‌شناسد. وقتی سر صحبت باز می‌شود و خیلی زود می‌رویم سر اصل مطلب. پدر شهید «انوشیروان رضایی زاده» درباره اینکه بسیاری از اهالی توسط او با معارف اهل‌بیت(ع) آشنا شده‌اند چنین می‌گوید: «هر‌کاری زکاتی دارد و زکات علم هم آموزش آن به دیگران است. اینکه من از هر فرصتی برای انتقال معارف اهل‌بیت(ع) استفاده می‌کنم، بر همین اساس است. سال‌هاست که پای منبر بزرگان نشسته و درباره زندگی اهل‌بیت(ع) مطالعه کرده‌ام و اکنون اطلاعات خوبی در این زمینه دارم. وظیفه خودم می‌دانم که هم‌محله‌ای‌هایم را با معارف و سیره زندگی اهل‌بیت(ع) آشنا کنم. همین که جوانی را می‌بینم که از صمیم قلب در این زمینه کنجکاو است، بسیار خوشحال می‌شوم.» سال‌هاست «علی رضایی‌زاده» مداحی می‌کند و اهالی در خانه‌اش دعای توسل می‌خوانند. او در ادامه صحبت‌هایش می‌گوید: «حنجره‌ام را وقف ارباب کرده و از این طریق به آستان دوست عرض ارادت می‌کنم. افتخار این را دارم که در مناسبت‌های مختلف در مسجد صاحب‌الزمان(عج) مداحی کنم.»

اهالی مثل اعضای خانواده‌ام هستند
30 دقیقه‌ای بیشتر تا اذان ظهر نمانده و همراه با پدر شهید از خانه به سمت مسجد محل می‌رویم. در طول مسیر، اهالی به طرف پدر شهید می‌آیند و با او سلام و احوالپرسی می‌کنند. «آقام علی(ع) نگهدارت باشه.» تکه ‌کلام پدر شهید هنگام احوالپرسی با همسایه‌هایی است که به سمتش می‌آیند. او از سال 1340 تا امروز همراه با خانواده‌اش در محله شمشیری سکونت دارد و دراین‌باره می‌گوید: «56 سال است که در این محله زندگی می‌کنم و ساکنان این محله را صمیمانه دوست دارم. خدا را شکر می‌کنم که در محله ما هنوز هم روابط همسایه‌ها با همدیگر مثل گذشته گرم و صمیمانه است و در غم و شادی کنار هم هستند. جوانان محله ما احترام بزرگ‌ترها را به خوبی نگه می‌دارند و بارها هنگام خرید کیسه‌ها را از من گرفته‌اند و تا خانه برایم آورده‌اند.» وارد مسجد شده‌ایم که پدر شهید آماده می‌شود برای وضو گرفتن و در همان حال می‌گوید: «سال‌هاست که برای اقامه نمازجماعت به مسجد صاحب‌الزمان(عج) می‌آیم و از این طریق دیدارمان با اهالی تازه می‌شود. من اهالی محله را مثل اعضای خانواده‌ام می‌دانم.»

مردمداری در خون اوست
سابقه آشنایی «فرج‌الله ‌محمدی» با پدر شهید رضایی‌زاده به 50 سال می‌رسد. او درباره هم‌محله‌ای‌اش می‌گوید: «در این سال‌ها هیچ‌وقت از پدر شهید حرفی نشنیده یا رفتاری ندیده‌ام که از آن رنجیده بشوم. البته این موضوع فقط مربوط به من نیست و با اطمینان می‌توانم بگویم که بقیه اهالی هم از او بدی ندیده‌اند و برایش احترام ویژه‌ای قائل هستند.»

دینداری را آموزش می‌دهد
«چراغعلی جعفری» 50 سالی می‌شود که پدر شهید را می‌شناسد و درباره سیره اهل‌بیت(ع) بسیار از او آموخته است. او می‌گوید: «نه تنها من، بلکه بسیاری از اهالی با لحن شیرین و دلنشین حاج علی با معارف و سیره زندگی اهل‌بیت(ع) آشنا شده‌اند. برای او بسیار مهم است که اطلاعاتش را در اختیار دیگران قرار دهد تا آنها هم زندگی‌شان دچار تغییر و تحول شود و در این راه از هیچ کمکی دریغ نمی‌کند. وقتی جوانی برای یادگیری معارف و سیره اهل‌بیت(ع) علاقه نشان می‌دهد، پدر شهید آنقدر خوشحال می‌شود که اندازه ندارد. خود من بارها سؤال‌های فراوانی از او پرسیده‌ام که حاج علی با زبان ساده جواب من را داده است.»

میان اهالی صلح و دوستی برقرار می‌کند
«محمد مشایخی» که بیش از 50 سال است با حاج علی رابطه دوستانه دارد درباره او می‌گوید: «وجود او باعث برکت محله است و خوشبختانه اهالی قدر او را به خوبی می‌دانند. حاج علی از جایگاهش در میان اهالی برای برقراری صلح و دوستی استفاده می‌کند و کدورت خیلی‌ها با میانجیگری او برطرف شده است. حاج علی برکت محله ماست و ان‌شاءالله که خدا عمر با عزت و سلامتی به او بدهد و ما بتوانیم از وجودش به خوبی استفاده کنیم.»

فعال مسجدی است
«جعفرقلی اصغری» از 50 سال پیش رضایی‌زاده را می‌شناسد و درباره او می‌گوید: «در این سال‌ها که پدر شهید را می‌شناسم همیشه او را در مسجد محله‌مان دیده‌ام. به همین دلیل اگر یک روز به مسجد نیاید نبودش احساس می‌شود و انگار مسجد چیزی کم دارد. بارها در مسجد محل با نوای محزون او بر مصائب اهل‌بیت(ع) گریسته‌ام و دلم سبک شده است. پدر شهید نمونه تمام‌عیار یک انسان مردمدار است که تا الآن جز خوبی و خیرخواهی از او ندیده‌ام.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code