منطقه 9

هــوای همکلاسی‌ام را دارم

نویسنده:
چند وقتی می‌شود که در منطقه طرح «خوبی بی‌بهانه» توسط شهریاران جوان در حال اجراست. در بخشی از این طرح ده‌ها قلک با شعار «هوای همکلاسی‌ام را دارم» بین دانش‌آموزان ابتدایی و راهنمایی در مدارس توزیع شد تا آنها هم هرچند کم اما در این کار بزرگ سهمی داشته باشند...
1395/10/18
  چند وقتی می‌شود که در منطقه طرح «خوبی بی‌بهانه» توسط شهریاران جوان در حال اجراست. در بخشی از این طرح ده‌ها قلک با شعار «هوای همکلاسی‌ام را دارم» بین دانش‌آموزان ابتدایی و راهنمایی در مدارس توزیع شد تا آنها هم هرچند کم اما در این کار بزرگ سهمی داشته باشند. با اعضای شهریاران جوان در مدرسه شهید نورایی محله شمشیری حاضر شدیم تا حس و حال بچه‌ها و حرف‌هایشان را درباره حضورشان در این کار خیر جویا شویم.

اشتیاق برای شرکت در طرح
هنوز دقایقی تا زنگ تفریح مانده است که با هماهنگی مدیر مدرسه در یکی از کلاس‌های پایه هفتم حاضر می‌شویم. بچه‌ها با دیدن قلک‌ها سر از پا نمی‌شناسند و انگار خودشان از ماجرا مطلع هستند. بدون اینکه سؤالی از افرادی که در حال توزیع قلک‌ها هستند، بپرسند درباره‌کاری که قرار است با یکدیگر انجام دهند، صحبت می‌کنند. مسئول خانه شهریاران جوان در حالی که همکارانش مشغول توزیع قلک‌ها هستند، درباره طرح با بچه‌ها صحبت می‌کند. بچه‌ها که درس نوعدوستی را از بزرگ‌ترهای خود به خوبی آموخته‌اند برای گرفتن قلک‌ها عجله دارند. تعداد قلک‌هایی که اعضای شهریاران با خود به همراه دارند آنقدر نیست که به همه دانش‌آموزان برسد. هرج و مرجی در کلاس بلند شده است و صدای بچه‌ها که می‌گویند «آقا من قلک ندارم و به من هم بده» پیچیده است، برای آرام کردن بچه‌ها معلم کلاس پیشقدم می‌شود. او به بچه‌ها توضیح می‌دهد که اگر برایشان مقدور نیست که قلک را پر کنند، می‌توانند چند نفر شده و با دیگر همکلاسی‌هایشان در این طرح مشارکت داشته باشند. با حرف‌های معلم، کلاس کم‌کم آرامش از دست رفته را به دست می‌آورد. آنهایی که قلک ندارند با دوستان خود همراه می‌شوند تا در این کار خیر سهیم شوند.

هدیه ای کوچک اما ارزشمند
روی نیمکت ردیف اول نشسته است. قلکش را روی میز مقابلش می‌گذارد و در کیفش به دنبال چیزی می‌گردد. اسکناس 500 تومانی را از کیفش درآورده و در قلک می‌اندازد. خود را امیرمهدی معرفی می‌کند و می‌گوید: «دوست دارم از همین حالا به دوست نیازمندم کمک کنم. تصمیم گرفتم هر روز 500 تومان از پول توجیبی‌ام را در این قلک بیندازم. می‌خواهم هرچه زودتر پر شود.» امیرمهدی از اینکه قرار است با این کار در تهیه لباس و نیازهای دوست نیازمندش برای عید نوروز کمک کند، خوشحال است. او حرف‌هایش را ادامه می‌دهد و می‌گوید: «هر سال با مادرم در جشن عاطفه‌ها شرکت می‌کنم. همین‌طور وقتی با مامان برای خرید عید می‌روم، سعی می‌کنم هدیه‌ای هم برای کودکان نیازمند بخرم. حالا هم از اینکه می‌توانم با پول توجیبی خود در کمک به این بچه‌ها سهیم شوم خوشحالم.» در حال پرس‌وجو درباره طرح است که سراغش می‌روم. خود را ابوالفضل مهین‌زارع معرفی می‌کند و می‌گوید: «اگر همه بچه‌ها به دوستان نیازمند خود کمک کنند دیگر هیچ کودک نیازمندی باقی نمی‌ماند.» مهین‌زارع هم مانند دیگر دوستانش بارها در کارهای خیر شرکت کرده است. او درباره آخرین باری که در کار خیر حضور یافته است می‌گوید: «آخرین بار چند ماه قبل بود. وقتی می‌خواستم برای خود نوشت‌افزار بخرم تعدادی وسایل هم برای دوستان نیازمندم تهیه و به آنها هدیه کردم.»

با کارهای خیر بیگانه نیستم
قلکش را در دست می‌گیرد و رو به یکی از دوستانش که به او قلک نرسیده است، می‌گوید: «علی بیا با هم این قلک را پر کنیم. آن وقت تو هم در این کار خیر سهیم می‌شوی.» مهدی غفاری، دانش‌آموز پایه هفتم هم یکی دیگر از دانش‌آموزانی است که با دریافت قلک در طرح هوای همکلاسی‌ام را دارم شرکت کرده است. وقتی درباره کار خیر از او می‌پرسم، می‌گوید: «با کار خیر چندان بیگانه نیستم. برادربزرگم در مؤسسه خیریه محک کار می‌کند، او صندوقچه‌ای برای کمک به این کودکان به خانه آورده که همه با هم کمک‌هایمان را در آن می‌ریزیم.» غفاری از وقتی توسط برادرش متوجه شده کودکانی به دلیل بیماری یا وضع مالی خانواده‌هایشان نیازمند حمایت دیگران هستند، سعی می‌کند در کمک به این کودکان پیشقدم باشد. او می‌گوید: «چند سالی می‌شود که بخشی از عیدی‌هایی که جمع می‌کنم را با کمک برادرم برای بچه‌های نیازمند لباس خریده و هدیه می‌کنم. ولی از این به بعد می‌خواهم بخشی از پولی که هر روز با آن ساندویچ می‌خرم را به دوستان نیازمندم کمک کنم.»

توزیع نوشت‌افزار
از جمله برنامه‌هایی که در راستای کمک به کودکان نیازمند توسط شهریاران جوان اجرا شده است می‌توان به توزیع لباس بین کودکان نیازمند اشاره کرد. این طرح اسفند ماه سال گذشته همزمان با شروع سال نو اجرا شد. توزیع نوشت‌افزار هم از دیگر کارهایی است که در راستای طرح خوبی بی‌بهانه همزمان با شروع سال تحصیلی جدید توسط اعضای شهریاران جوان انجام شده است.

تولدت مبارک
برگزاری جشن تولد برای کودکان نیازمند هم یکی دیگر از برنامه‌هایی است که چندی قبل به همت اعضای شهریاران جوان برگزار شد. در این برنامه که اعضای شهریاران جوان منطقه بانیان آن بودند برای کودکان نیازمند و بدسرپرست یا بی‌سرپرست جشن تولد برگزار شد.

300خانوار نیازمند
حدود 300 خانواده نیازمند در منطقه شناسایی شده است. حمایت از این خانواده‌ها یکی از اهداف اصلی شهریاران جوان است. برگزاری کلاس‌های فوق برنامه برای آن دسته از کودکان بی‌بضاعتی که در درس‌شان ضعف دارند هم از دیگر فعالیت‌های خیر‌خواهانه شهریاران جوان به شمار می‌رود. توزیع غذا بین نیازمندان هم از دیگر کارهایی است که توسط اعضای شهریاران جوان اجرا می‌شود. در این طرح غذای دست نخورده جمع‌آوری شده و در بسته‌بندی جدید بین خانواده‌های نیازمند توزیع می‌شود.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code