منطقه 9

پاتوق بانــوان هم‌محله‌ای

نویسنده: طاها صالحی
برای ورزشکار شدن بانوان امکانات زیادی در منطقه ما مهیا شده است، از ایستگاه‌های ورزش صبحگاهی گرفته تا مجموعه‌های ورزشی، اما اینکه مجموعه‌ای ویژه بانوان باشند و در رشته‌های مختلف ورزشی فقط به آنها خدمات ارائه بدهد، کم است یا می‌توان گفت تا مدت‌ها اصلاً وجود نداشت. ...
1396/09/11
 برای ورزشکار شدن بانوان امکانات زیادی در منطقه ما مهیا شده است، از ایستگاه‌های ورزش صبحگاهی گرفته تا مجموعه‌های ورزشی، اما اینکه مجموعه‌ای ویژه بانوان باشند و در رشته‌های مختلف ورزشی فقط به آنها خدمات ارائه بدهد، کم است یا می‌توان گفت تا مدت‌ها اصلاً وجود نداشت. مدتی است این امکان برای بانوان فراهم شده تا با خیالی آسوده و بدون دغدغه در محیطی کاملاً اختصاصی به انجام فعالیت‌های ورزشی بپردازند. حتماً نام مجموعه‌های‌الزهرا(س) به گوشتان خورده است. این مجموعه‌ها با امکانات ورزشی‌ توانسته‌اند بانوان بسیاری را به ورزش علاقه‌مند کنند. برای آشنایی بیشتر با فعالیت‌ این مجموعه‌ها با «لیلا صلح‌جو» مدیر ورزشگاه‌الزهرا(س) هم‌صحبت شدیم.

استقبال چشمگیر بانوان
براساس آماری که «لیلا صلح‌جو» مدیر مجموعه ورزشی الزهرا(س) ارائه می‌دهد 500نفر از بانوان منطقه هر ماه، روزانه یا یک روز در میان، به این مجموعه می‌آیند تا به انجام فعالیت‌های ورزشی بپردازند. صلح جو می‌گوید: «افزایش امکانات برابر، شرایط دسترسی آسان و یکسان بانوان به خدمات ورزشی و تفریحی، ارتقای عدالت اجتماعی و توجه به سلامت جسمی و روحی بانوان به‌عنوان افرادی که نقش مؤثری در تربیت فرهنگ سلامت و اخلاق نسل امروز و فردای منطقه دارند، مهم‌ترین عامل راه‌اندازی مجموعه‌های ‌الزهرا(س) است. شاید کمتر کسی فکر می‌کرد این مجموعه بتواند تا این حد در توسعه و نهادینه کردن ورزش بانوان تأثیر‌گذار باشد، اما رفته رفته مجموعه ورزشی‌الزهرا(س) به مکانی برای توسعه و‌ ترویج ورزش همگانی در منطقه تبدیل شد و اکنون هم بانوان بسیاری به این مجموعه مراجعه می‌کنند و از خدمات مختلف ورزشی آن بهره‌می‌برند.»

نهادینه کردن فعالیت‌های ورزشی در بین خانواده‌ها
راه‌اندازی مجموعه‌های‌الزهرا(س) بی‌شک یکی از اهداف مهم سازمان ورزش شهرداری تهران است. مسئولان معتقدند هدف از راه‌اندازی این مجموعه قهرمان‌پروری نیست، بلکه این است که همه اقشار منطقه با شهریه اندک بتوانند ورزش کنند و ورزش کردن به یکی از دغدغه خانوار‌ها تبدیل شود. صلح جو درباره کلاس‌های آموزشی این مجموعه می‌گوید: «مجموعه‌های‌الزهرا(س) با این هدف راه‌اندازی شده‌ تا فعالیت‌های ورزشی در بین خانوارها نهادینه شود و بانوان با خیالی راحت و با کمترین هزینه از امکانات ورزشی موجود استفاده کنند. به همین دلیل هم در مجموعه ورزشی‌الزهرا(س) 15رشته مختلف ورزشی از جمله کاراته، تکواندو، بسکتبال، والیبال، آمادگی جسمانی، پیلاتس و... آموزش داده می‌شود. همچنین این مجموعه آمادگی ارائه خدمات برای اجاره سالن برای زنگ ورزش مدارس، بسیج و ارگان‌ها را دارد. این مجموعه دارای 3سالن مجزا برای تمرینات ورزشی است. در یک سالن، ورزش‌های توپی و در سالن دیگر وسایل بدنسازی قرار دارد. همچنین سالن دیگر این مجموعه به انجام ورزش‌های رزمی و پیلاتس اختصاص داده شده است. با توجه به امکانات موجود، این ورزشگاه محل برپایی مسابقات جام محله‌ها و دیگر مسابقات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای است. چراکه معتقدیم رقابت‌های ورزشی منطقه انگیزه عملی ورزش کردن را در بین بانوان افزایش داده و با کمک مربیان و مدیران ورزشی می‌توان به رشد و توسعه علمی آن هم پرداخت.»

مجموعه‌ای ناشناخته و گمنام
درهای این مجموعه ورزشی از ساعت 7 تا18 به روی بانوان منطقه باز است. به همین دلیل بانوان شاغل هم دیگر دغدغه رفتن به باشگاه بعد از ساعت‌کاری را ندارند. صلح جو در این‌باره می‌گوید: «شهریه کلاس‌های مجموعه با دخل و خرج‌ اهالی منطقه جور درمی‌آید و دوره‌های ورزشی مجموعه در مقایسه با دیگر ورزشگاه‌های منطقه بین 50درصد ارزان‌تر است. هرچند تعداد این مجموعه‌ها در منطقه ما کافی نیست، اما همین مرکز هم به تنهایی می‌تواند نیاز اهالی را تا حد قابل ‌توجهی برطرف کند.» به گفته صلح جو به دلیل قرار گرفتن مجموعه ورزشی‌الزهرا(س) در کنار بزرگراه فتح و همچنین نداشتن تابلو که نام و فعالیت مرکز را مشخص کرده باشد، اهالی هنوز آن‌طور که باید این مجموعه را نمی‌شناسند. وی در این‌باره می‌گوید: «تعداد ورزشگاه‌های این منطقه در مقایسه با مناطق دیگر زیاد و استقبال اهالی از مجموعه‌های طرف قرارداد با شهرداری بسیار است، اما با وجود اینکه این مجموعه ورزشی ویژه بانوان و هزینه کلاس‌های آموزشی آن کم است، چون تبلیغات برای آن انجام نمی‌شود و سردر مناسبی ندارد، هنوز بسیاری از اهالی از وجود این مجموعه ورزشی در منطقه بی‌اطلاع هستند. در این مجموعه‌ هم مانند دیگر ورزشگاه‌ها ورزش‌های توپی، آمادگی جسمانی و ورزش‌های هوازی انجام می‌شود. همچنین هر روز صبح از ساعت 7تا 8 ایستگاه ورزش صبحگاهی برای بانوان برپا می‌شود تا کسانی که به دلایل مختلف نمی‌توانند در این کلاس‌ها ثبت‌نام کنند، رایگان زیرنظر مربی برای سلامتی‌شان ساعتی در روز ورزش کنند.» بیشتر مخاطبان ورزش‌های توپی و رزمی، کودکان و نوجوانان هستند. ثبت‌نام بانوان جوان در کلاس‌های بدنسازی قابل توجه است. افراد مسن هم از ورزش‌های یوگا و پیلاتس این مجموعه استفاده می‌کنند. در واقع برای هر گروه سنی و علاقه‌مندی در مجموعه ورزشی‌الزهرا(س) رشته‌هایی در نظر گرفته شده است.

کاهش آسیب‌ها با ورزش
وی اعتقاد دارد اقدامات گسترده‌ای برای جذب بانوان به ورزش کردن انجام شده است؛ چرا که ورزش این می‌تواند کاهش آسیب‌های اجتماعی را در جامعه با خود به همراه داشته باشد. در غیر‌این صورت شاهد آسیب‌های جدی و هزینه‌های بخش درمان خواهیم بود، به‌ویژه در میان دختران که نیاز به افزایش اوقات فراغت و ورزش دارند این فرهنگ باید بیشتر نهادینه شود. زنان با ورزش کردن می‌توانند خصوصیات رفتاری، اخلاقی و شخصیتی مطلوب برای یک زندگی سالم و شاداب را کسب کنند. بدون شک مادر سالم و با نشاط بهتر از انجام این مسئولیت بر می‌آید و الگوی عملی و طبیعی سالم‌تری برای فرزندانش است. با ایجاد و گسترش این امکانات، می‌توان سلامت روحی و روانی و در نهایت جسمانی بانوان منطقه را تضمین کرد.

شهریه کلاس‌ها مناسب است
«مریم حشمتی» از اهالی محله امامزاده عبدالله(ع)است و از خدمات ورزشی این مجموعه استفاده می‌کند. او درباره فعالیت‌های ورزشی در مجموعه‌الزهرا(س) می‌گوید: «انواع ورزش‌های توپی و سالنی، ورزش‌های رزمی، ایروبیک، بدنسازی و ورزش‌های دیگر را می‌توان در این مجموعه‌‌ انجام داد. این مجموعه ورزشی که ویژه بانوان است، فرصت مناسبی را برای ما به وجود آورده تا به فکر سلامتی خود باشیم. همچنین مهم‌ترین ویژگی سالن‌های این مجموعه علاوه بر اختصاصی بودن، شهریه کم استفاده از خدمات آنهاست. هزینه‌ ورزش کردن در اینجا از بسیاری از مجموعه‌های خصوصی کمتر است.»

ساعت ورزش به انتخاب بانوان
«زهرا سجادی» برای شرکت در نرمش‌های صبحگاهی مجموعه ورزشی‌الزهرا(س) آمده است. او درباره ایستگاه تندرستی و کلاس‌های آموزشی این مجموعه می‌گوید: «در ورزشگاه‌الزهرا(س) امکانات خوبی برای ورزش بانوان در نظر گرفته شده است. علاوه بر این تمام ساعات روز این ورزشگاه در اختیار بانوان است و هر بانویی می‌تواند با توجه به شرایط زندگی و کار، ساعت ورزش خود را تنظیم کند. بسیاری از بانوان به دلیل مشغله‌های زندگی نمی‌توانند ساعتی را به ورزش اختصاص دهند، اما براساس ساعت کار این ورزشگاه آنها می‌توانند برای این کار هم برنامه‌ریزی و با ورزش کردن روحیه‌شان را شاداب کنند.»

کلاس‌های ورزشی مجموعه الزهرا(س)
Untitled-4.jpg
ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code