منطقه 9

پیشتازیم در نوسازی فرسوده‌ها

نویسنده: رضا افراسیابی
منطقه ما رتبه اول نوسازی بافت فرسوده را در میان مناطق به دست آورده و ناحیه 2 هم در حوزه نوسازی بافت فرسوده پیشتاز است. علاوه بر این طرح‌های جدیدی هم در این ناحیه قرار است...
1396/04/24
 منطقه ما رتبه اول نوسازی بافت فرسوده را در میان مناطق به دست آورده و ناحیه 2 هم در حوزه نوسازی بافت فرسوده پیشتاز است. علاوه بر این طرح‌های جدیدی هم در این ناحیه قرار است به‌زودی به بهره‌برداری برسد که بدون‌‌ تردید این فعالیت‌های عمرانی باعث افزایش رضایتمندی اهالی خواهد شد. بسیاری از این فعالیت‌های عمرانی از جمله خواسته‌های اهالی است که بارها در گزارش‌های همشهری محله به آن پرداخته شده است. همه اینها بهانه‌ای شد تا در این گزارش همراه با «حمید شاه بداغی» شهردار ناحیه 2، معاون خدمات شهری ناحیه و کارشناسان اداره نوسازی محله‌های شمشیری، مهرآباد و امامزاده عبدالله(ع) وضعیت بافت فرسوده و طرح‌هایی که قرار است به‌زودی به بهره‌برداری برسد بررسی کنیم. 

 افزایش 2 هزارمتری فضای سبز محله
در ناحیه2 سرانه فضای سبز محدود است به همین دلیل مسئولان شهرداری به دنبال راه‌حلی برای رفع این مشکل بودند. شاه‌بداغی در حالی که زمینی را نشان می‌دهد، می‌گوید: «این زمین در خیابان طالقانی محله مهرآباد پارکینگ موتور سنگین شهرداری بود که با توجه به کمبود فضای سبز در این محدوده 2هزار‌متر از آن به فضای سبز تبدیل شد.» شهردار ناحیه2 درباره وضعیت این بوستان می‌گوید: «در این بوستان وسایل بازی با رنگ‌آمیزی شاد برای کودکان و همچنین وسایل ورزشی برای استفاده ورزشکاران جانمایی شده است. در اطراف این بوستان حدود 200 خانوار زندگی می‌کنند. شب‌ها تعداد زیادی از اهالی به این بوستان می‌آیند تا همراه خانواده‌شان ساعتی را در محلی خوش آب و هوا بگذرانند و نفسی تازه کنند. این بوستان از ابتدای امسال مورد بهره‌برداری قرار گرفته و اهالی از آن استفاده می‌کنند.» کمی آن طرف‌تر از این بوستان هم مجموعه ورزشی نشاط قرار دارد که اهالی می‌توانند از امکانات آن بهره‌ببرند. شاه بداغی درباره فعالیت این مجموعه ورزشی توضیح بیشتری می‌دهد: «این ورزشگاه یکی از مراکز قدیمی منطقه است که در حال بازسازی است. اکنون فاز اول این مجموعه ورزشی به بهره‌برداری رسیده و امکاناتش تا 2 ماه آینده تکمیل خواهد شد و مورد استفاده اهالی قرار خواهد گرفت. این مجموعه ورزشی توپی سالنی است و زمین چمن هم دارد.»

 تبدیل ملک مخروبه به مجموعه چند منظوره
در انتهای خیابان میر قادری و تقاطع خیابان طالقانی ملک مخروبه‌ای وجود داشت که سال‌ها به حال خود رها شده بود، اما با توجه به نیاز‌سنجی از سوی اهالی محله اقدامات لازم برای تملک این فضا و تبدیل آن به مجموعه چند منظوره فرهنگی، ورزشی و مذهبی انجام شد تا به محلی برای تأمین نیازهای اهالی در زمینه‌های مختلف که پاسخگوی نیاز آنها باشد، تبدیل شود. «حمید شاه‌بداغی» درباره این مجموعه توضیح می‌دهد: «در این مجموعه سعی کرده‌ایم امکانات مورد نیاز اهالی را ایجاد کنیم. قرار است در اینجا ایستگاه آتش‌نشانی، حسینیه، کتابخانه و بازار تره‌بار ساخته شود. عملیات ساخت‌وساز در این زمین در حال انجام است تا هرچه زودتر به بهره‌برداری برسد. نام این مجموعه چند منظوره «فراهانی» است و قرار است در حوزه‌های مختلف به اهالی خدمات ارائه دهد.» او در ادامه صحبت‌هایش درباره اهداف ساخت این مجموعه چنین می‌گوید: «امیدوار هستیم که با بهره‌برداری از این مجموعه میزان رضایتمندی اهالی بیش از پیش جلب شود و آنها در محل زندگی‌شان بتوانند نیازهای‌شان را در حوزه‌های مختلف فرهنگی، ورزشی و مذهبی برطرف کنند.»
 
 ایجاد دسترسی از خیابان میرقادری به طالقانی
 طرح دیگری که قرار است به بهره‌برداری برسد مربوط به خیابان 30 متری طالقانی است. این خیابان از 45 متری زرند شروع و تا بزرگراه فتح ادامه دارد و به دلیل همین موقعیت دسترسی، یکی از معابر شریانی مهم منطقه به شمار می‌رود. شاه بداغی از اصلاح  هندسی این خیابان می‌گوید: «در تقاطع خیابان طالقانی با خیابان میر قادری ملک چاپخانه رسالت قرار داشت که باعث شده بود تنها از 6‌متر از خیابان به عنوان محل‌‌ تردد استفاده شود. بخشی از زمین چاپخانه تملک و آن را تخریب کردیم و خیابان هم به‌طور کامل آزادسازی شد. 95 درصد کارهای طرح انجام شده و به‌زودی عملیات آن به‌طور کامل به پایان خواهد رسید.» او درباره تأثیر اجرای این طرح می‌گوید: «اجرای این طرح نقش مهمی در کاهش ترافیک در این خیابان و خیابان‌های همجوار دارد و به تسهیل عبور و مرور شهروندان کمک خواهد کرد. با بهره‌برداری از این طرح بار سنگین ترافیک که در خیابان امامزاده عبدالله(ع) وجود دارد به این خیابان منتقل و این موضوع باعث روان‌سازی ترافیک در این معبر شریانی خواهد شد.»

 ایجاد بازار تره‌بار در شمشیری
در حاشیه محله‌گردی از شهردار ناحیه 2 درباره وضعیت خدمت‌رسانی به اهالی می‌پرسیم. او چنین پاسخ می‌دهد: «یکی از گلایه‌های اهالی مشکل کمبود میادین تره‌بار در محله‌های ناحیه است. البته پاسخ به این خواسته حق طبیعی شهروندان است چراکه از این طریق می‌توانند همه مایحتاج زندگی‌شان را یکجا تأمین کنند. عملیات جانمایی برای ساخت بازار تره‌بار انجام شده و به‌زودی یک میدان تره‌بار در محله شمشیری ساخته می‌شود.» شاه بداغی در ادامه صحبت‌هایش می‌گوید: «اجرای همه این طرح‌ها برای افزایش رضایتمندی اهالی است و تلاش می‌کنیم تا کمبودها را به داشته‌ها تبدیل کنیم. به اهالی نوید می‌دهم که به‌زودی خبرهای خوشی درباره رفع کمبودهای محل زندگی‌شان بشنوند.»

ارائه خدمات بیشتر با نوسازی بافت فرسوده
منطقه ما رتبه اول نوسازی بافت فرسوده را در میان بقیه مناطق دارد و ناحیه 2 هم از بین سایر نواحی در این زمینه پیشتاز است. این موضوع نشان‌دهنده مشارکت چشمگیر اهالی برای نوسازی بافت فرسوده است فراوانی ساختمان‌های نوساز در کوچه‌پسکوچه‌های محله‌هایی که بافت فرسوده دارند، صحت این مدعای ماست. «علی حیدری» کارشناس اداره نوسازی محله‌های مهرآباد، شمشیری و امامزاده عبدالله(ع) در این‌باره می‌گوید: «محله‌های امامزاده عبدالله(ع)، شمشیری و مهرآباد در ناحیه 2، بافت فرسوده دارند که بیشترین مساحت آن هم در محله شمشیری است، اما 50 درصد از بافت فرسوده این محله‌ها نوسازی شده و اکنون از این نظر از وضعیت خوبی برخوردار هستند. اهالی باید بدانند که وقتی خانه‌های فرسوده‌شان را نوسازی می‌کنند فضای کار برای ارائه خدمات بهتر از سوی شهرداری هم فراهم می‌شود.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code