منطقه 9

پیگیر مشکلات حـــتی در بستر بیماری

نویسنده: زینب زینال‌زاده
«محمد صولتی» دبیر شورایاری محله مهرآبادجنوبی حدود 20روز پیش به دلیل عارضه قلبی در بیمارستان امام خمینی(ره) بستری و تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد....
1396/09/04
  «محمد صولتی» دبیر شورایاری محله مهرآبادجنوبی حدود 20روز پیش به دلیل عارضه قلبی در بیمارستان امام خمینی(ره) بستری و تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد. بعد از انتشار این خبر در محله، اهالی برای عیادت از وی راهی بیمارستان شدند. همچنین علاوه بر اهالی، «سید علی مفاخریان» شهردار منطقه و «رضا خدابخش» دبیر دبیران شورایاری منطقه هم از او عیادت کردند. به گفته اهالی، صولتی فقط دبیر شورایاری محله مهرآبادجنوبی نیست، بلکه او یکی از معتمدان محله و نیکوکارانی است که از خانواده‌های نیازمند حمایت می‌کند. بعد از ترخیص وی از بیمارستان، همراه با اعضای شورایاری، دبیر محله و تعدادی از اهالی برای عیادت به منزلش رفتیم. عیادتی که به بررسی مشکلات محله تبدیل شد و صولتی از اعضای شورایاری خواست تا گزارشی از عملکردشان ارائه دهند. او دوران نقاهتش را می‌گذراند و به توصیه پزشکان نباید زیاد صحبت کند. بنابراین با پسرش «مهدی صولتی» که این روزها پرستار پدر است، گفت‌وگو می‌کنیم.

همیشه به فکر مردم
«محمد صولتی» به احترام مهمانان از رختخواب بلند می‌شود و روی صندلی می‌نشیند. کپسول اکسیژن کنارش قرار دارد. پسرش می‌گوید: «گاهی اوقات نفش کشیدن برایش سخت می‌شود و باید از کپسول اکسیژن استفاده کند.» صولتی ماسک به‌صورتش زده و با صدای آرام به مهمانان خوش آمد می‌گوید. پسرش «مهدی صولتی» با چای و شیرینی از مهمانان پذیرایی می‌کند و کنار پای پدر می‌نشیند. در این فرصت باب گفت‌وگو را با وی باز می‌کنیم. او در ابتدای صحبت‌هایش با تقدیر از زحمات اهالی و مسئولان می‌گوید: «در این مدت شرمنده اهالی و اعضای شورایاری و مسئولان شدیم. از وقتی پدرم جراحی کرده است، همه اهالی جویای حالش هستند. عده‌ای تماس می‌گیرند، برخی پیامک می‌زنند و بعضی هم زحمت می‌کشند منزلمان تشریف می‌آورند.» علت این همه محبوبیت پدرش را از او جویا می‌شویم. می‌گوید: «پدرم 67 سال دارد و از وقتی به یاد دارم، به دیگران بیش از خودش توجه کرده و مدام به فکر اطرافیانش بوده است. هر وقت برای یکی از اهالی مشکلی پیش می‌آید، برای رفع‌ آن در حد توان تلاش می‌کند. پدرم 2 دوره است که دبیر شورایاری محله مهرآبادجنوبی است و در این مدت سعی کرده مشکلات محله و اهالی را به اطلاع مسئولان برساند. او هیچ‌وقت به دنبال منافع شخصی نبوده و منافع اهالی برایش اولویت داشته و همین کارها باعث محبوبیتش در محله شده است.» تلفن همراه دبیر شورایاری محله مهرآبادجنوبی زنگ می‌خورد و پسرش پاسخ می‌دهد. او می‌گوید: «به توصیه پزشکان امواج تلفن همراه برای پدرم مضر است و اجازه هم نمی‌دهد خاموش کنم. به همین دلیل تماس‌هایش را پاسخ می‌دهم و هر موردی که باشد، با پدرم هماهنگ می‌کنم.» البته به گفته وی، کارهای مربوط به شورایاری در غیبت صولتی به عهده جانشین‌ او یعنی «محمدرضا غلام‌زاده» سپرده شده است. صولتی می‌گوید: «پدرم از همان روز اول که در بیمارستان بستری شده، تا همین امروز مدام پیگیر کارهای محله و خواسته اهالی است و هر وقت هم تماسی در این مورد گرفته می‌شود، به آقای غلام‌زاده تأکید می‌کند کارهای مردم روی زمین نماند و از رسیدگی به مشکلات اهالی غفلت نکند.» به گفته پزشک صولتی، وی تا پایان سال باید استراحت کند.

دعا کنید توفیق خدمت داشته باشم
صولتی طاقت نمی‌رود و از پسرش می‌خواهد تا چند دقیقه با ما صحبت کند. ماسکش را برمی‌دارد و با بغضی که راه گلویش را گرفته می‌گوید: «از وقتی در بستر بیماری افتاده‌ام، اهالی و مسئولان شرمنده‌ام کردند. من هر‌کاری کرده‌ام، وظیفه‌ام بوده و برای رضای خدا انجام داده‌ام و هیچ‌وقت توقع جبران نداشتم و ندارم. وقتی دیدم اهالی برای اینکه جویای حالم باشند، مسافت طولانی را تا بیمارستان امام خمینی(ره) طی کردند و به عیادتم آمدند، از یک سو خوشحال شدم و از طرف دیگر شرمنده. به هر حال از همه کسانی که در این مدت به من لطف داشتند، تشکر می‌کنم و امیدوارم همیشه سلامت باشند.» وی در پایان آرزو می‌کند: «از خدا می‌خواهم توفیق خدمت به اهالی را دوباره نصیبم کند.»

سختکوش است و پشتیبان نیازمندان
«محمدرضا غلام‌زاده» جانشین صولتی در شورایاری محله مهرآبادجنوبی است. او می‌گوید: «او دبیر سختکوشی است و از هر فرصتی برای رفع مشکلات و خدمت به اهالی استفاده می‌کند.» به گفته وی، صولتی توجه ویژه‌ای به نیازمندان دارد. او در این‌باره می‌گوید: «خدمت‌رسانی به نیازمندان در اولویت کارهایش قرار دارد. به همین خاطر همیشه از ظرفیت‌ها و داشته‌های محله برای ارائه خدمات به این قشر استفاده می‌کند.»

حل اختلافات اهالی
«عیسی انصاری» از قدیمی‌های محله مهرآبادجنوبی است. به گفته وی، صولتی نه تنها به‌عنوان دبیر بلکه به‌عنوان یکی از معتمدان محله مدام پیگیر مطالبات اهالی است. انصاری می‌گوید: «با تلاش‌های او خیلی از کمبودهای محله رفع شده است و به جرئت می‌توانم بگویم محله ما نمونه است.» به گفته وی، اهالی صولتی را به‌عنوان ریش‌سفید محله قبول دارند و با پادرمیانی او، اختلافات خانوادگی تعدادی از زوج‌های جوان ختم بخیر شده است.

برکت محله است
«شمسی وادیزاده» یکی از ساکنان محله می‌گوید: «صولتی برکت محله است. کارهایی که برای محله انجام داده، باعث شده تا کاستی‌های موجود رفع شود.» به گفته وادیزاده، رسیدگی به وضعیت زندگی بانوان سرپرست خانوار یکی از دغدغه‌های دبیرشورایاری محله است. او در این‌باره می‌گوید: «او مدام جویای وضعیت زندگی و معیشت زنان سرپرست خانوار است و با تلاش‌هایش تعدادی از همین بانوان در مراکز کارآفرینی مشغول کار شده‌اند.»

بهترین را برای دیگران می‌خواهد
به گفته «نرگس نادرخانی» مدیر محله مهرآبادجنوبی، صولتی دلسوز مردم است. او می‌گوید: «وی 2 دوره است که دبیری شورایاری محله را به عهده دارد، اما قبل از آن هم وقت خود را صرف رفع مشکلات اهالی می‌کرد و دلسوز مردم است.» به گفته نادرخانی، دبیرشورایاری محله مهرآبادجنوبی بهترین‌ها را برای دیگران می‌خواهد. او می‌گوید: «در مناسبت‌های مختلف وقتی قرار است سبد یا بسته‌ای برای خانواده‌های نیازمند تهیه شود، تأکید می‌کند بهترین‌ها را خریداری کنیم.» مدیر محله مهرآبادجنوبی معتقد است صولتی یک الگوی خوب مدیریتی است که با ادامه راه او می‌توان محله را شکوفاتر کرد.

همه مدیون خوبی‌هایش هستیم
«سهراب ‌مرادی» کارشناس فرهنگی فرهنگسرای رویش در این دیدار با اشاره به فعالیت‌های اثرگذار محمد صولتی می‌گوید: «وی به گردن همه اهالی حق دارد و ما مدیون خوبی‌هایش هستیم.» به گفته وی، کمبود فضاهای فرهنگی به همت صولتی در این محله رفع شده است. مرادی می‌گوید: «دبیر شورایاری محله مهرآبادجنوبی به همه ابعاد اعم از فرهنگی، ورزشی و اجتماعی توجه دارد و هر جا که مشکلی باشد، برای رفع آن تلاش می‌کند.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code