منطقه 9

کاشت‌41 هزار نهال‌کم نیاز به آب

نویسنده: معصومه ماه پیکر
حدود 2میلیون و 821 هزار و948‌مترمربع از مساحت منطقه ما با فضای سبز به‌خصوص جنگلکاری داخل محدوده پوشیده شده است. وجود فرودگاه مهرآباد و بزرگراه‌هایی همچون بزرگراه فتح که شاهراه منطقه‌اند، همواره باعث آلودگی هوای این محدوده می‌شوند...
1396/08/27
  حدود 2میلیون و 821 هزار و948‌مترمربع از مساحت منطقه ما با فضای سبز به‌خصوص جنگلکاری داخل محدوده پوشیده شده است. وجود فرودگاه مهرآباد و بزرگراه‌هایی همچون بزرگراه فتح که شاهراه منطقه‌اند، همواره باعث آلودگی هوای این محدوده می‌شوند. در همین راستا اداره فضای سبز با افزایش فضای سبز و کاشت‌گونه‌های گیاهی کم‌آب همچون کاج، خرزهره، زیتون و ارغوان سعی در ایجاد فضایی سبز و هوایی سالم در منطقه دارد. این موضوع باعث شد تا با «محمود ابراهیمی» رئیس اداره فضای سبز منطقه به گفت‌وگو بنشینیم و درباره نحوه نگهداشت و گسترش فضای سبز منطقه صحبت کنیم.

42 هکتار از مساحت منطقه سبز شد
4 سالی می‌شود که اداره فضای سبز منطقه حفظ و نگهداری فضای سبز محدوده پایگاه یکم شکاری را برعهده دارد. وجود فضای مناسب در این بخش از منطقه باعث شده است تا  فضای سبز در بخش جنگلکاری افزایش یابد. «محمود ابراهیمی» رئیس اداره فضای سبز با اشاره به افزایش جنگلکاری در این بخش از منطقه می‌گوید: «برای افزایش سرانه فضای سبز و جلوگیری از فرسایش خاک همچنین بهبود هوای منطقه، 41هزار و 200 اصله درخت در مساحتی حدود 42 هکتار از محدوده پایگاه یکم شکاری کاشته شده است. با توجه به کمبود آب سعی کرده‌ایم از‌گونه‌های گیاهی مانند زیتون، سرو، کاج، اقاقیا، توت، ارغوان، سنجد، زبان گنجشک، سروناز و... که نیاز به آبیاری کمی دارند استفاده کنیم.» علاوه بر کاشت درختان مختلف در محدوده پایگاه یکم شکاری، اداره فضای سبز با ایجاد حدود 5 هکتار باغ میوه در ضلع شرقی رودخانه کن، فضای سبز منطقه را گسترش داده است. رئیس اداره فضای سبز منطقه در این‌باره می‌گوید: «این باغ بین شهرک جوان و پایگاه یکم شکاری ایجاد شده است. در این باغ درختانی همچون گیلاس، آلبالو، سیب، گوجه سبز، گردو و... وجود دارد. خوشبختانه سرانه فضای سبز منطقه در کل به 1/ 18 مترمربع رسیده که به سرانه استاندارد نزدیک شده است.»

95‌درصد درخت‌ها شناسنامه دارند
وجود درختان چنار در تهران باعث شده تا از گذشته، بسیاری این شهر را با درختان چنارش بشناسند. در محدوده منطقه ما هم هنوز درختان چنار بسیاری وجود دارد که نشان از گذشته دارند. درختانی که حالا برای خود شناسنامه دارند. رئیس اداره فضای سبز منطقه درباره شناسنامه‌دار شدن درختان منطقه می‌گوید: «حدود 95‌درصد از درختان منطقه شناسنامه دارند. با شناسایی درختان معابر، سازمان‌ها و پارک‌ها، بیشتر درختان منطقه شناسنامه‌دار شده‌اند. در این شناسنامه‌ها سعی کرده‌ایم نوع گیاه، ارتفاع، آفت و سن گیاه را مشخص کنیم.» با توجه به مشکل کم‌آبی، اداره فضای سبز منطقه برای حل مشکل آبیاری گیاهان و درختان منطقه از سیستم آبیاری تحت فشار و بارانی کمک می‌گیرد. ابراهیمی با اشاره به این موضوع می‌گوید: «این نوع آبیاری علاوه بر اینکه مقرون به صرفه است، نظم آبیاری گیاهان هم رعایت می‌شود. با این شیوه، مقدار آب مورد نیاز گیاهان منطقه تأمین می‌شود.»

محله‌ای با درختانی یکصد ساله
در گوشه و کنار منطقه درختان قطوری مشاهده می‌شود که نشان از قدمت آنها دارد. ابراهیمی قدیمی‌ترین درختان منطقه را متعلق به محله مهرآباد می‌داند و می‌گوید: «مهرآبادجنوبی از جمله محله‌های قدیمی منطقه و شهر تهران است. در این محدوده درختانی وجود دارد که حدود یک‌صد سال از کاشت آنها می‌گذرد. درخت چنار خیابان شمشیری که نزدیک مسجد امام جعفر صادق(ع) قرار دارد، یکی از قدیمی‌ترین چنارهای منطقه است. البته بسیاری از درختان بوستان شمشیری جزء درختان باغ «زهرا نظام‌مافی» هستند که قدمتی بیش از 70 سال دارند.» از دیگر درختان قدیمی منطقه می‌توان به درخت توتی که در خانه یکی از هم‌محله‌ای‌ها در سرآسیاب قرار دارد اشاره کرد. این درخت به گفته مالک خانه، که پسر کدخدای محله سرآسیاب است، حدود 130 سال قدمت دارد. مالک خانه هر سال بخشی از توت‌های درخت کهنسال منطقه را به هم‌محله‌ای‌هایش می‌دهد. ابراهیمی درختان چنار محدوده میدان آزادی را هم جزء درختان قدیمی منطقه می‌داند و می‌گوید: «بیشتر این چنارها عمری بیش از 70 سال دارند و از تهران قدیم مانده‌اند.»

ایجاد2 باغ‌راه سبز محلی
در ادامه گسترش فضای سبز، اداره فضای سبز منطقه نخستین باغ‌راه سبز ایجاد می‌کند. این باغ‌راه در محدوده ناحیه 2 قرار دارد. رئیس اداره فضای سبز منطقه درباره ساخت این باغ‌راه می‌گوید: «امسال 2 باغ‌راه برای محدوده ناحیه 2 در نظر گرفتیم. یکی از این باغ‌راه‌ها در خیابان تفرش غربی قرار دارد که از تقاطع دانشگاه هوایی تا خیابان گزل خو ادامه پیدا می‌کند و باغ‌راه دوم در خیابان طحانی از تقاطع خیابان تفرش تا خیابان صفری در نظر گرفته شده است. وجود درختان قدیمی همچون نارون در باغ‌راه محدوده دانشگاه هوایی سایه‌انداز مناسبی را ایجاد کرده است. سعی داریم در این باغ‌راه انواع درختچه از جمله پیروکانتا، پیچ امین‌الدوله و نسترن سفید بکاریم. نصب 12 عدد نیمکت و سطل زباله و 4 پروژکتور، همچنین توپ‌های رنگی از دیگر اقداماتی است که به‌زودی در این باغ‌راه انجام می‌شود. البته در محدوده خیابان طحانی، به دلیل عرض کم معبر سعی شده بیشتر از فضای سبز در باغ‌راه استفاده شود.» از دیگر اقدامات اداره فضای سبز منطقه می‌توان به تبدیل بخشی از جنگل محدوده میدان فتح به بوستان اشاره کرد. ابراهیمی با بیان این موضوع می‌گوید: «حدود 5 هزار‌مترمربع از میدان فتح قرار است با طراحی آبراه، آبنما و سیستم روشنایی همچنین جانمایی نیمکت و ایجاد آلاچیق به بوستان تبدیل شود.»

مبـــــــارزه با آفات
علاوه بر مسئولان اداره فضای سبز، اهالی هم در حفظ و نگهداشت فضای سبز منطقه نقش مهمی دارند. آموزش اهالی از دیگر اقداماتی است که اداره فضای سبز برای حفظ فضای سبز منطقه انجام می‌دهد. «محمود ابراهیمی» رئیس اداره فضای سبز می‌گوید: «برای آشنایی و آموزش اهالی با نحوه نگهداشت و کاشت گل و گیاه، 4 مرکز مشاوره و تحقیقات گل و گیاه در منطقه فعال است. توصیه می‌کنم اهالی با عضویت در این مراکز که در پارک المهدی(عج)، خیابان فتح، خیابان آزادی و پایگاه یکم شکاری قرار دارد، نحوه نگهداری و پرورش گیاهان را آموزش ببینند. اهالی می‌توانند با مراجعه به این مراکز اطلاعات خوبی درباره وضعیت فضای سبز محدوده محل زندگی خود در اختیار ما قرار دهند.» تلاش مسئولان اداره فضای سبز منطقه در حفظ و گسترش فضای سبز منطقه باعث شده تا در 6 ماه نخست سال گذشته، منطقه ما جزء مناطق سبز تهران انتخاب شود. ابراهیمی در این‌باره می‌گوید: «سعی کردیم به شیوه‌های مناسب آفت سفیدبالک را کنترل کنیم. سفیدبالک‌ها هر ساله از اردیبهشت تا پایان شهریور شیوع پیدا می‌کنند. سعی کردیم با هرس درختان زیتون که معمولاً میزبان این آفت هستند، از افزایش آن جلوگیری کنیم. از سوی دیگر در پایش‌های زمستانی با روغن‌های گیاهی و آب شویی مستمر سعی داریم تا آفت‌ها را از بین ببریم. خوشبختانه تاکنون در این زمینه موفق بوده‌ایم.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code