منطقه 9

کمبود امکانات تفریحی و جای پارک

نویسنده: حمیدرضابوجاریان
هرچه زمان جلوتر می‌رود و منطقه قدیمی‌تر و جمعیت آن بیشتر می‌شود، مشکلات محله‌ها بیشتر به چشم می‌آید. برخی محله‌های منطقه ما هم از این امر مستثنا نیستند...
1396/03/27
 هرچه زمان جلوتر می‌رود و منطقه قدیمی‌تر و جمعیت آن بیشتر می‌شود، مشکلات محله‌ها بیشتر به چشم می‌آید. برخی محله‌های منطقه ما هم از این امر مستثنا نیستند. با وجود تلاش شهرداری برای توسعه خدمات و توزیع مناسب امکانات محله‌ها، هنوز هم مشکلاتی وجود دارد که باعث شده تا اهالی خواهان برطرف کردن آن از سوی مسئولان باشند. این هفته سری به کوچه‌پسکوچه‌های محله استاد معین زده و با اهالی درباره مشکلاتشان همصحبت شده‌ایم. مسئولان هم پاسخ خود را درباره این مشکلات و راهکارهای رفع آنها بیان کردند.

کمبود امکانات بازی در بوستان‌ها
نزدیک شدن به فصل تابستان و فرا رسیدن فصل اوقات فراغت باعث شده حضور کودکان و نوجوانان در کوچه و خیابان و شیطنت‌هایشان بیشتر از هر زمان دیگری قابل مشاهده باشد. یکی از اهالی دلیل اینکه بچه‌ها خطر بازی را در خیابان به جان می‌خرند کمبود امکانات ورزشی و تفریحی در بوستان‌های محله می‌داند. «مهدی توانا» ساکن خیابان حبیبی در این‌باره بیشتر توضیح می‌دهد: «بوستان‌های محله استادمعین اغلب تجهیزات ورزشی ندارند. غیر از چند نیمکت امکانات دیگری در این بوستان دیده نمی‌شود و به این دلیل، بچه‌ها تمایل چندانی به حضور در بوستان و گذران اوقات فراغتشان ندارند.» او حرفش را این‌طور ادامه می‌دهد: «بارها از مسئولان شهرداری خواسته‌ایم امکانات ورزشی را در بوستان‌های اطراف نصب کنند تا افراد بیشتری بتوانند از تجهیزات ورزشی نصب شده استفاده کنند. با وجود پیگیری‌هایی که از سوی شورایاری کرده‌ایم، خبری از نصب این تجهیزات نیست.»
  • پاسخ مسئول
تجهیز امکانات در بوستان‌های استاندارد
«همه بوستان‌های محله که فضای لازم را برای نصب وسایل بازی دارند از این امکانات بهره‌مند شده‌اند. اگر بوستانی در محله است که چنین امکاناتی ندارد به دلیل نبود جای کافی برای نصب این تجهیزات است.» «محمود ابراهیمی»، رئیس اداره فضای سبز شهرداری منطقه ادامه می‌دهد: «نصب هر وسیله بازی در یک بوستان به 3 مترمربع فضای پیرامونی نیاز دارد. در برخی بوستان‌ها چنین فضایی را برای نصب وسایل بازی در اختیار نداریم. در صورتی که لازم باشد امکانات ورزشی در بوستان‌های کوچک نصب شود باید این وسایل در معبر بوستان جانمایی شود که این کار هم مشکلاتی را ایجاد می‌کند. تلاش می‌کنیم با تقویت امکانات ورزشی در بوستان‌های اطراف که فضای بهتر و بیشتری دارند رضایت شهروندان را در این بخش جلب کنیم.»

پارک خودرو در پیاده رو
بوستان المهدی(عج) از بوستان‌های بزرگ است و فرامنطقه‌ای محسوب می‌شود. وجود شهربازی و دریاچه در این بوستان باعث شده اهالی مناطق همجوار به محله استاد معین مراجعه و باعث بروز مشکل برای اهالی شوند. «مسعود حبیبیان» از این وضع گلایه می‌کند و می‌گوید: «حدود 3 سال است در خیابان حبیبی زندگی می‌کنم. چون بوستان جایی برای پارک خودرو ندارد، بیشتر وقت‌ها افرادی جلو پارکینگ منازل ساکنان توقف می‌کنند. مدت‌ها باید منتظر بمانیم تا صاحب خودرو بیاید و ماشینش را جابه‌جا کند. از این وضع خسته شده‌ایم و انتظار داریم مسئولان فکری برای ایجاد پارکینگ در این بوستان کنند.» این هم‌محله‌ای نگران است که با گرم‌تر شدن هوا و تعطیلی مدارس مشکلات او و همسایه‌ها بیشتر شود. او می‌گوید: «برخی راننده‌ها چون جای پارک در خیابان حبیبی کم است، خودرو خود را در بزرگراه آیت‌الله ‌سعیدی پارک می‌کنند. راننده‌ها برای اینکه قسمت کمتری از خودرو در بزرگراه باشد وارد حریم پیاده‌رو می‌شوند. رانندگان با این کار به حقوق عابران پیاده تجاوز می‌کنند ومانع‌ تردد آسان عابران از پیاده‌رو کنار بوستان می‌شوند. انتظار داریم این مشکل برطرف شود.»

  • پاسخ مسئول
ایجاد مانع برای ورود خودروها به پیاده‌رو
موضوع پارک خودروها در بزرگراه آیت‌الله ‌سعیدی و پیشروی آنها به پیاده‌رو را با معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار منطقه در میان گذاشتیم. «فرزاد فرهادیان بابادی» ورود خودروها به پیاده‌رو را تأیید می‌کند و می‌گوید: «برای جلوگیری از ورود خودروها به پیاده‌رو، نصب بلوک‌های سیمانی در فواصل مناسب در این محور اجرا شده است. با نصب این بلوک‌ها، خودروها امکان پارک درپیاده‌رو را ندارند و‌ تردد عابران پیاده آسان‌تر می‌شود.» او درباره ایجاد پارکینگ در اطراف بوستان المهدی(عج) و کاهش مشکل اهالی از ایجاد برنامه‌های جامع برای برطرف کردن این مشکل سخن به میان می‌آورد. فرهادیان می‌گوید: «اطراف بوستان المهدی(عج)، میدان میوه و‌تره‌بار وجود دارد که در طرح جامع، در حال برنامه‌ریزی برای تأمین فضای مناسب برای پارک خودرو در ساعت‌های تعطیلی میدان میوه و‌تره‌بار هستیم. با اجرا شدن این طرح انتظار می‌رود بخشی از مشکل نبود جای پارک خودروها در محله برطرف شود.»

نگرانی از تخریب خانه‌ها
مدت‌هاست اهالی محله استادمعین جرثقیل‌های بزرگی را در محله‌شان می‌بینند که از حرکت ایستاده است. اهالی تجهیزات سنگینی می‌بینند که خبر از ساخت‌وسازی بزرگ در محله می‌دهد، اما مدتی است کار متوقف شده و رفت‌وآمد کارگران به حداقل رسیده است. ماه‌های اخیر ریزش مکرر زمین، باعث شده همسایه‌های این طرح احساس ناامنی کنند. «مهدی سلیمانی» که از بچگی در محله استادمعین ساکن است و در همسایگی یک طرح ساختمانی کسب و‌ کاری راه انداخته است. می‌گوید: «زمین این محدوده به دلیل اینکه پیش از این رودخانه‌ای از این قسمت عبور می‌کرد، سست شده است. به این دلیل چند بار زمین در این محدوده نشست کرد. حتی کوچه صمدی پندار را که ریزش در آن زیاد بود و به خانه‌های مردم آسیب زد، بستند. برخی ساکنان از خانه‌هایشان رفتند و برخی دیگر با ترس و لرز در خانه‌هایشان مانده‌اند.» او به 2 جرثقیل بزرگی که سال‌هاست در محله نصب شده اشاره می‌کند و نگرانی‌اش را از وجود این تجهیزات سنگین در محله پنهان نمی‌کند: «چند وقت قبل که بحث سقوط جرثقیل‌ها مطرح شده بود ما هم نگران شدیم که این جرثقیل‌ها روی سرمان خراب نشود. این اطراف خانه‌های مسکونی زیادی هست که اگر اتفاقی رخ بدهد و سقوط کند، خسارت جانی زیادی به بار می‌آورد. امیدوارم قبل از اینکه اتفاقی رخ دهد، نگرانی اهالی از سوی مسئولان برطرف شود.»
  • پاسخ مسئول
نگران نباشید
دبیرخانه شورای عالی معماری و شهرسازی درباره طرح نیمه کاره محله اعلام کرده است: «تمام خانه‌هایی که از نظر ایمنی در وضعیت مناسبی قرار ندارند، پس از تأیید سازمان نظام مهندسی تخلیه شده‌اند. کار تخلیه با کمک وزارت راه و شهرسازی و مسئولان نهادهای دیگر انجام شده و برخی املاک که باید در این طرح به تملک سازنده در می‌آمد تملک شده است. یک نانوایی و چند بنای مسکونی کاملاً تخلیه شده و نگرانی درباره تخریب خانه‌های باقی مانده وجود ندارد. این طرح 17 هزار‌مترمربع وسعت دارد و در شرایط کنونی با دستور مقام قضایی روند اجرای آن از سال 93 متوقف شده است.»ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code